OGY: évente 50 tonna mobilhulladék keletkezik

A minisztérium által készített a bizottsági ülésen szétosztott, tájékoztató szerint 2003-ban Magyarországon a becslések szerint 25 ezer tonna információs és távközlési berendezést hoztak forgalomba. Ugyanakkor e kategóriában megközelítőleg 20 ezer tonna hulladék keletkezett.
A tárca tájékoztatása szerint Magyarországnak 2008-ban kell teljesítenie azt az uniós normát, amely szerint lakosonként évente legalább négy kilogramm elektromos és elektronikus hulladékot kell visszagyűjteni. Az előírások szerint ez évtől a forgalomba hozott készülékek 35 százalékát kell visszagyűjteni, s e tömeg 75 százalékának újrahasznosításáról is gondoskodni kell.
Az ülésen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviselője elmondta, hogy egyre nagyobb probléma az elektromos és elektronikus hulladékok, ezen belül például az akkumulátorok és az LCD-kijelzők újrahasznosítása. Harsányi Gábor kifejtette, hogy ma még sok olyan alkatrész van, aminek az újrahasznosítása megoldatlan. Az egyetem képviselője példaként elmondta, hogy egy televízió hulladékezelési költsége 5,5-12 eurót, egy számítógép monitoré pedig 3,5-9 eurót tesz ki darabonként. Ugyanaz az összeg telefonkészülék esetében kilogrammonként 0,2-0,35 euró.
A bizottsági ülésen a T-Mobile Magyarország képviselője elmondta, hogy a társaság 1998 óta fizet az ügyfeleknek a visszaadott elhasznált akkumulátorokért. A vállalat 1999-ben 100 kilogramm akkumulátort gyűjtött vissza, míg tavaly már 4,5 tonnát. Ezen időszak alatt jelentősen nőtt a visszagyűjtött készülékek mennyisége is, ami a kezdeti 600 kilogrammról az elmúlt évben 17 tonnára emelkedett. Elhangzott az is, hogy a társaság csak olyan kereskedőkkel köt szerződést, amelyek vállalják az elhasznált berendezések, így például az akkumulátorok visszagyűjtését.
Kapcsolódó cikkek
- A halál oka: felrobbanó mobiltelefon-akku
- Az EU vizsgálja a filmstúdiók Blu-ray/HD DVD szerződéseit
- Az EU nagy büntetést szabott ki a Telefónica cégre
- Pornográf az európai YouTube?
- A fogyasztói elektronikai újdonságok jelentős mértékben felelősek az energiaválságért
- Év végén Magyarországon az iPhone
- Félmillió eladott iPhone
- Órák alatt elkapkodták az első iPhone-okat
- Porsche-mobillal válaszol Európa az iPhone-ra
- Piacon az Apple iPhone
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Valóban néhány centin múlik a boldogság?
Kétségtelen, hogy a magasság sokak számára fontos tényező lehet a párválasztás során – gyakran már az ismerkedés elején alapelvárásként jelenik meg. A Tinder nemrég új funkcióval igyekszik kiszolgálni ezt az igényt: bevezette a magasság szerinti szűrést, igaz, csak előfizetői számára. Ami azonban náluk újdonságnak számít, az a Randivonal felhasználóinak már régóta elérhető – ráadásul teljesen ingyen. A magyar társkereső oldalon ugyanis kezdettől fogva lehetőség van magasság alapján szűrni a találatokat.
Még tisztább hangzás: jön a Music Pro a Spotifytól
A Spotify 2025-ben tervezi bevezetni a régóta várt veszteségmentes hangminőséget kínáló szolgáltatását, amely várhatóan „Music Pro” néven lesz elérhető. Ez az új csomag a meglévő Premium előfizetés kiegészítéseként jelenik meg, és havi 5–6 dolláros felárat jelenthet, így az Egyesült Államokban a teljes havi díj 16,99–17,98 dollárra emelkedhet.
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.
"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"
A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával - drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.