Magyarországon még a GDP egy százaléka alatt a K+F költés

MTI Sajtóadatbank, 2005. május 10. 08:32
Magyarországon, a legfrissebb adatok szerint a GDP 0,94 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre, míg az európai uniós átlag két százalék körül van - mondta az MTI-nek Greiner István a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a Richter Gedeon Rt.-ben egy 12 milliárd forint értékű kutatási beruházás bejelentése kapcsán - országos viszonylatban - kevésnek ítélte a K+F ráfordításokat, különösen az üzleti szférától. Az államnak - a hosszú megtérülési idő miatt - elsősorban az alapkutatásokra kell költenie – tette hozzá a kormányfő. Magyarországon jelenleg a K+F ráfordítások egyharmada az üzleti szféra költése, a többi a közvetlen és közvetett költségvetési forrás - közölte Greiner István.

A kutatás-fejlesztés területén a bevételeikhez képest jelentős ráfordítást tavaly mintegy 200 cég végzett Magyarországon, beleértve az olyan külföldi cégeket is, amelyeknek itt van a kutatási központjuk. Fontos lenne néhány éven belül megduplázni a K+F ráfordításokat és megfordítani az arányt: a vállalkozások finanszírozzák ennek kétharmadát és csak egyharmad jusson az államra - magyarázta a Magyar Innovációs Szövetség alelnöke. Hosszabb távon, 2015-ig az Európai Unió törekvéseivel összhangban a GDP három százalékát kellene K+F-re költeni. A kutatás-fejlesztésben is a húzóágazatokra - elsősorban az informatikára és a biotechnológiára kell összpontosítani – mondta Geiner István.
Kulcsszavak: kutatás k+f

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Schneider Electric és az ETAP új szintre emeli az MI-gyárak energiaigényének tervezését

A Schneider Electric és az ETAP közös munkája jelentős előrelépést hoz a mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt gyárak energiaigényének tervezésében. Az NVIDIA Omniverse Blueprint platformra építve olyan digitális ikermegoldást fejlesztenek, amely képes összehangolni a mechanikai, termikus, hálózati és elektromos rendszerek adatait, így pontosabban modellezhető az MI-alapú gyárak működése.

2025. április 25. 09:55

A térbeli számítástechnika forradalma: Az üzleti innováció új dimenziója

Ahogy a vállalati informatika egyre bonyolultabbá és összetettebbé válik, úgy nő a térbeli számítástechnika (spatial computing) jelentősége az üzleti innovációk terén. Ez a technológia lehetővé teszi a fizikai és digitális világ közötti zökkenőmentes kapcsolatot, és egyesíti a virtuális valóság, a kiterjesztett valóság, az IoT és a mesterséges intelligencia adatelemzési képességeit. Ennek köszönhetően a vállalkozások új szintre emelhetik hatékonyságukat és innovációs képességüket.

2025. április 24. 14:50

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Digitális élményforradalom: tegnap ért véget a pekingi InfoComm China 2025

2025. április 19. 14:31

A Microsoft mesterséges intelligenciával gyorsítja a szoftver-frissítéseket

2025. április 16. 17:51

Adatvédelmi nap a GDE-n: Fókuszban a kiberbiztonság és a tudatosság

2025. április 15. 14:43

A Pentagon az informatikai tanácsadókon spórol

2025. április 11. 13:12