IBM élettudományi konferencia Budapesten - másodszor

Kovács Attila, 2005. június 8. 08:59
Tavalyi sikerét követően idén másodszor rendezte meg Budapesten az IBM Magyarország a II. Élettudományi Konferenciát, melynek középpontjában a genomika orvosbiológiai aspektusai álltak.
A ma befejeződő kétnapos rendezvényen vezető hazai és külföldi biológusok, orvosok, kutatók cserélték ki tapasztalataikat a leginkább IBM nagy teljesítményű számítástechnikai eszközökre, rendszerekre alapozott informatikai alapú genomikai tárgyú kutatások, fejlesztések, molekuláris információk, illetve evolúciós elméletek tesztelési eredményeiről. Az IBM egészségügyi, élettudományi üzletága nagyon fiatal, mindössze három és féléves, de a vállalat éves bevételeinek tíz százalékát realizálja.

A rendezvény sajtótájékoztatóján az előadások rövid összefoglalója mellett arról is szó volt, hogy egészen a közelmúltig csak igen kevés génről állt rendelkezésre molekuláris információ, kizárva az evolúciós elméletek ezen a szinten történő tesztelését. Mára a technológiák ugrásszerű fejlődése és az internet gyors terjedése következtében a helyzet gyökeresen megváltozott: hatalmas mennyiségű molekuláris adat vált bárki számára elérhetővé, több száz élőlény genomja vált ismertté, sok újabb genomprogram áll közel a befejezéshez. A magas szintű informatika alkalmazása révén például jobban megérthető az evolúció, jobban megismerhetők a betegségek.

A Hotel Héliában tartott konferencián magas szintű vezetőktől, igazgatóktól, egyetemi tanároktól összesen kilenc nagyobb lélegzetű előadás hangzott el, illetve az előadók részvételével kerekasztal-beszégetést rendeztek a bioinformatika számítástechnikai hátteréről, technikai problémáiról. Néhány kiemelhető előadás: prof. dr. Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem tanszékvezető egyetemi tanárának előadása a genomikáról, a "Systems Biology" irányról; prof. dr. Harrach Balázs, az MTA Állatorvostudományi Kutatóintézete igazgatójának előadása a vírusok molekuláris evolúciójáról; Gerhard Wax, IBM EMEA térségbeli HPC élettudományi divíziójának képviseletében bemutatta az IBM számítógépes Blue Genes Projektjét.

Ismeretes, hogy a genom az élőlényekben, illetve azok egyetlen sejtjében található öröklési anyag (azaz DNS) teljes állománya. A genomika tudománya akkor született (1995), amikor meghatározták az első sejtes élőlény (egy baktérium) teljes DNS-szerkezetét. Szemben a genetikával, amely egyes tulajdonságok öröklésével, egyes gének szerkezetével és működésével foglalkozik, a genomika tárgya az élőlény génjeinek, illetve DNS-ének összessége. Vagyis a genomika az egyes genomok szerkezetét, a gének eloszlását, számát, méretét, a génnek nem tekinthető DNS-szakaszok szerkezetét, elhelyezkedését és biológiai szerepét vizsgálja, illetve összehasonlítja a különböző genomokat egymással.

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36