Egyre rafináltabb számítástechnikai kockázatok
A támadások gondosabban előkészítettekké váltak és egyre gyakrabban alkalmaznak újszerű, kevésbé ismert megoldásokat. A személyi számítógépek azért is váltak elsőszámú támadási célpontokká, mert egyrészt az erősen védett vállalati rendszerekben notórius gyenge pontnak számítanak, másrészt hasznosítható személyes és pénzügyi adatokat őriznek. A számítástechnikai környezeti egyre tömegesebben és egyre kifinomultabb formában jelentkeznek annak ellenére is, hogy a legnagyobb célpontok, mint például a Microsoft, vagy a védelmi szoftvereket fejlesztő cégek hatékony ellenintézkedéseket tesznek elhárításukra.
Az idei első hat hónapban a Symantec a Microsoft Windowsra, a messze a leginkább támadásnak kitett operációs rendszerre írott 10.866 új vírust és férget regisztrált, 48 százalékkal többet a tavaly második félévi 7.360-nál. A vírusírók manapság már rutinszerűen állítják elő létező programok egyre újabb és újabb verzióit a vírusirtó programok kijátszására. A Symantec például a Mytob féreg 97 különböző variánsát regisztrálta csak júniusban.
A támadások egyre inkább a sokféleségre építenek a tömeges lerohanás helyett, mivel az utóbbi megoldás általában sajtóvisszhangra talál, ami viszont gépeik megtisztítására ösztökéli a felhasználókat. Még az elmúlt havi Zotob támadás is messze elmaradt méretében az évekkel ezelőtt megszokottól. A Symantec szignifikánsnak tartja a járványszerű fertőzések okozásától való tartózkodást. Az idén mindössze öt jelentősebb fertőzésre került sor, szemben a tavalyi harminccal.
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
„Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani” – 8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez
Történt már veled olyan, hogy a számítógéped vagy okostelefonod képernyőjén váratlan felugró ablakok jelentek meg, amelyek arra figyelmeztettek, hogy egy vírus megtámadta az eszközödet? Ha igen, akkor valószínűleg scareware-rel, azaz félelemkeltő programmal találkoztál, ami egy igen gyakori átverés. A félelem hatékony fegyver, és a hackerek tudják, hogyan győzzék meg az embereket, hogy azonnali és meggondolatlan lépéseket tegyenek. Hidegvér és megfelelő tudás – az ESET kiberbiztonsági szakértői szerinte erre van szükség, hogy ne ijedjünk meg a csalók megfélemlítő taktikáitól.
Az ESET nyerte az AV-Comparatives 2024-es Év Terméke díját
Az ESET, a világ egyik vezető kiberbiztonsági vállalata elnyerte az AV-Comparatives 2024-es Év Terméke díját az ESET HOME Security Essential megoldásával. Ez a rangos elismerés az ESET HOME Security Essential for Windows kiemelkedő teljesítményét és megbízhatóságát díjazza, amely hatékony védelmet nyújt a felhasználóknak a kiberfenyegetések széles skálájával szemben.
Hogyan vált a mesterséges intelligencia és egy magyar bankszámla egy csalás főszereplőjévé?
A mesterséges intelligencia (MI) fejlődése új lehetőségeket teremtett a bűnözők számára, akik egyre kifinomultabb módszerekkel hajtanak végre banki csalásokat. Az MI-alapú hangutánzó és deepfake technológiák segítségével a csalók képesek megtévesztő módon utánozni mások hangját és megjelenését, így könnyebben férnek hozzá pénzügyi információkhoz és számlákhoz.
Veszélyes hirdetések rejtőzhetnek a keresési eredményekben: hogyan ismerjük fel ezeket?
Annak ellenére, hogy egyre többen használnak hirdetésblokkolókat és kifinomult biztonsági szoftvereket, a hirdetéseken keresztül terjedő rosszindulatú szoftverek még mindig nagy problémát jelentenek az ESET kiberbiztonsági szakértői szerint – különösen, ha azok legitim webhelyek hirdetéseiként jelennek meg. Árulkodó adat, hogy 2023-ban a Google több mint 1 milliárd hirdetést blokkolt vagy távolított el, amelyek között számos rosszindulatú programokat népszerűsítő reklám is volt.
Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok
Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.