Rekordteljesítményű virtuálisvalóság-szimulátor

forrás Prim Online, 2007. április 8. 11:29
A világ legnagyobb teljesítményű virtuálisvalóság-szimulátorát fogják átadni április 26-án az Egyesült Államokban, az Iowa State Universityn.
A háromszor három méteres alapterületű, C6 elnevezésű szimulátorterem százmillió pixeles felbontása kétszer nagyobb a ma legnagyobb kapacitású VR-szobákénál. A 2000 óta működő C6 ötmillió dolláros felújítását a tengerentúli állam Légierejének Tudományos Kutatási Hivatala támogatja – adta hírül az InfoPark Zrt. innovációs hírlevele.

A hatszög alaprajzú szoba az átalakítás után 16-szor nagyobb felbontású kép megjelenítésére lesz képes, mint eredetileg. Az új felszerelés magában foglal egy 96 grafikus feldolgozóegységet tartalmazó számítógépklasztert, 24 digitális projektort, egy nyolccsatornás audiorendszert, valamint hangsebesség fölötti mozgáskövető animációs eljárást alkalmaz. A létesítmény tulajdonosa, az Ames-i Iowa State Universityn működő Alkalmazott Virtuális Valóság Technológiák Központja (Virtual Reality Applications Center) többek közt a hadsereg következő generációs, pilóta nélküli légi járműveihez fejleszt vezérlő interfészt. 

Az április 26-i demonstráción a rekordteljesítményű VR-szimulátor repüléstechnikai alkalmazásai mellett egyéb területeken való kiaknázási lehetőségei is bemutatásra kerülnek. Így például a C6-ban megtekinthető lesz 22 000 gén adatainak vizualizációja, a látogatók a virtuális térben ízelítőt kapnak a városi környezetben zajló harci kiképzésből, szemügyre vehetik a növényi fotoszintézis tudományos modelljét, egy atomerő-mikroszkóp adatainak kivetítését, és mérnökök mellett segédkezhetnek új terméktervek megjelenítésében. Ezeken kívül a közönség részt vehet egy trópusi szigetre tett virtuális utazásban, melynek keretében egy légpárnás siklóban repülhetnek a tenger fölött, illetve búvárruhát öltve meglátogathatnak egy hajóroncsot.

A megújult C6 nyilvános bemutatására a helyszínen zajló „Feltörekvő Technológiák Konferencia 2007” háromnapos szakmai rendezvényen kerül sor. Az esemény meghívott vendégelőadói közt a magyarul is megjelent Snow Crash (1992) c. regényéről ismert, Amesben élő Neal Stephenson tudományos-fantasztikus író is szerepel, aki a bemutató napján tart előadást.
Kulcsszavak: tudomány

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjön-e időben a karácsonyi ajándék?

A logisztikai cégek és az őket támogató ügyfélszolgálatok az év legsűrűbb napjaira készülnek. A következő hónapokban az év elejéhez képest többszörösére ugrik a megrendelések és ezzel együtt az ügyfélmegkeresések száma is. Hogyan lehet minderre felkészülni és hogyan segíthet az élsport példája abban, hogy egyetlen ügyfél se maradjon elégedetlen? Erről szól a Konecta nyilvános üzleti reggelije. 

2024. október 6. 13:46

Valóban csak az elektromos autókon múlna a fenntartható közlekedés?

Stabilizálódni látszik a cégautóflotta-piac, az új autók beérkezése újra a régi ütemben zajlik, a folyamatosan emelkedő bérleti díjak azonban továbbra is kihívást jelentenek a cégeknek. Ennek ellenére a vállalatok is nyitnak az adott esetben drágább elektromos autók felé, de a céges flotta összeállítását még mindig a státusz és a pozíció határozza meg a valós használati igények helyett. 

2024. október 6. 11:58

Kiderült, hol helyezkednének el leginkább az egyetemi hallgatók

A mérnöki és technológiai iparágban helyezkedne el legszívesebben az egyetemi hallgatók többsége a diploma megszerzése után, derült ki az 56. Műegyetemi Állásbörze szervezői által készített kutatásból. A válaszadók háromnegyede főként nemzetközi cégeknél dolgozna, de a kitöltők közel fele a magánszektort is megjelölte ebben a kérdéskörben. A felmérésből az is kirajzolódott, hogy melyek a legnépszerűbb cégek a jövő munkavállalói számára.

2024. október 6. 10:13

Egyre több cég fektet generatív mesterséges intelligenciába

A generatív mesterséges intelligencia bevezetése fordulóponthoz érkezett: a cégek kétharmada invesztál többet a technológiába. A megnövekedett befektetések és lelkesedés ellenére az adatok és a kockázatok továbbra is a skálázást akadályozó fő kihívások, a FOMO hatás kezd elmúlni és egyre többen támasztják alá konkrét mérésekkel a technológia által teremtett értéket – derül ki a Deloitte új felméréséből.

2024. október 5. 18:24

Autószerelés: a Széchenyi-egyetem oktatója készítette fel a szakmák világbajnokságán kiválósági díjat nyert fiatalt

Őri Péter, a Széchenyi István Egyetem munkatársa készítette fel a világ legjobb fiatal szakembereinek versenyén, a WorldSkills szakmai világbajnokságon autószerelésben kiválósági érmet nyert Tánczos Bencét, a győri Lukács-iskola tanulóját. Ebben segítségére volt a verseny korábbi magyar indulója is, aki ma már az egyetem járműmérnök-hallgatója.

2024. október 5. 15:18

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái

2024. október 2. 19:34

Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül

2024. szeptember 29. 15:24

Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem

2024. szeptember 24. 15:10

Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban

2024. szeptember 17. 11:37