Magyar Telekom, I. félév: 7,5 százalékkal kisebb eredmény

MTI Sajtóadatbank, 2007. augusztus 10. 08:15

A Magyar Telekom Nyrt. (MTelekom) az első félévben 34,2 milliárd forint nettó eredményt ért el, ami 7,5 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál - hozta nyilvánosságra a társaság tőzsdei gyorsjelentésében csütörtökön.

A jelentés szerint a nettó eredmény azért csökkent, mert bevezették a szolidaritási adót, s nőtt a halasztott adó.

A nem auditált, konszolidált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) alapján készült kimutatás szerint a társaság első féléves bevétele 5,0 százalékkal 312,8 milliárd forintról 328,4 milliárd forintra nőtt az előző év azonos időszakához képest. A mobil, az internet, valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ugyanis ellensúlyozta a vezetékes forgalmi bevételek csökkenését.

A jelentés szerint a KFKI Csoport, a T-Systems Hungary és a Dataplex konszolidálása 2007. első félévben 11,5 milliárd forinttal járult hozzá a csoport bevételeihez.

A Magyar Telekom Nyrt. az idei első negyedévben 18,663 milliárd forint adózott eredményt ért el, ami 14,3 százalékos csökkenés az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az első negyedéves gyorsjelentés szerint a társaság bevételei az első negyedévben 6,1 százalékkal 161,1 milliárd forintra nőttek.

Az első félévben a csoport kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) közel változatlan, 128,7 milliárd forint volt, az EBITDA ráta pedig 39,2 százalékot tett ki.

A montenegrói szerződésekkel kapcsolatos vizsgálattal összefüggő költségek 1,9 milliárd forintot tettek ki, míg a létszámcsökkentéshez kapcsolódó végkielégítések és elhatárolások 7,3 milliárd forintot értek el. E két költség nélkül a csoport EBITDA-ja 137,9 milliárd forint volt, az EBITDA ráta pedig 42,0 százalék.

Christopher Mattheisen, elnök-vezérigazgató az eredményekkel kapcsolatban a közlemény szerint elmondta: folyamatosan dolgoznak azon, hogy a csoporton belül javítsák a működési költségek szerkezetét és növeljék a létszámhatékonyságot, valamint kiaknázzák az új, integrált bevételi lehetőségeket. A szervezet átalakítás és létszámcsökkentés elkezdődött a hálózati divíziónál is: a T-Com szegmensnél a második negyedévben a létszámcsökkentésre képzett céltartalék túlnyomó része ehhez kapcsolódik.

A részletes és szélesebb körű átszervezési terveit ősszel hozza nyilvánosságra a csoport.

A mobil távközlési szolgáltatások bevételei az első félévben 155,3 milliárd forintot tettek ki a tavalyi 145,3 milliárd forinttal szemben. A növekedés hátterében a nemzetközi mobil szolgáltatóknál elért magasabb hang alapú forgalmi bevételek, valamint a T-Mobile Magyarország értéknövelt szolgáltatásaiból származó magasabb bevételek állnak.

A mobil távközlési szolgáltatásokon belül a hang alapú forgalmi bevételek adják a bevételek legnagyobb részét, amelyek 2007 első hat hónapjában 4,2 százalékos növekedéssel 120,0 milliárd forintot értek el. A T-Mobile Magyarország fajlagos forgalma, az egy előfizetőre jutó átlagos havi forgalom 6,6 százalékkal, 145 percre növekedett. A T-Mobile Magyarország egy előfizetőre jutó havi átlagos árbevétele 4,4 százalékkal 4.508 forintra csökkent, elsősorban az alacsonyabb átlagos percdíjak következtében.

A T-Mobile Magyarországnak 44,2 százalékos piaci részesedése volt a félév végén a mobil piacon: az előfizetők száma egy év alatt 5,8 százalékkal növekedett. A szerződéses előfizetők aránya 2007. június 30-ra, az előző évi 33,1 százalékról, 36,6 százalékra nőtt.

A vezetékes szegmens, a T-Com bevételei az első félévben 1,8 százalékkal csökkentek, 122,5 milliárd forintra. Az EBITDA 47,388 milliárd forint volt, 6,6 százalékkal kisebb mint egy évvel korábban.

A társaság nettó adósságállománya az első félévben 301,4 milliárd forintra nőtt, mivel az osztalékfizetések, valamint a 2006. év második félévben végrehajtott KFKI akvizíció következtében nőtt a hitelállomány. A nettó eladósodottsági ráta - a nettó adósságnak a nettó adósság plusz az összes tőkére vetített aránya - 2007. június végén 35,1 százalék volt.

Az MTelekom jegyzett tőkéje nem változott, június végén 104,277 milliárd forint volt. A saját tőke 580,14 milliárd forintról 484,477 milliárd forintra csökkent.

A Magyar Telekom részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában kereskednek, az értékpapír szerdai záró ára 950 forint volt. Az elmúlt 12 hónapban a papír legmagasabb ára 1073 forint, a legalacsonyabb pedig 820 forint volt.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az SAP a Joule felturbózásával magasabb sebességre kapcsolja a vállalati AI-forradalmat

Az SAP rendszerei immár a globális kereskedelem 87%-áért felelnek, így a TechEd 2024 konferencián bemutatott innovációk, különösen a generatív AI-t használó Joule asszisztens újításai valódi áttörést hozhatnak az üzleti élet mindennapi gyakorlatában. 

2024. október 10. 16:40

Novák Pétert választották meg az MRSZ elnökének

A Magyar Reklámszövetség tisztújító közgyűlése Novák Pétert szavazta meg az egyesület elnökének az elkövetkezendő hároméves ciklusra. Novák Péter 6 év után váltja az elnöki székben Gulyás Jánost, a Wavemaker Hungary vezérigazgatóját. A Premier Kultcaféban tartott közgyűlésen a Reklámszövetség tagsága megválasztotta a 24 tagú Elnökségének tagjait, valamint a Felügyelő Bizottság 3 tagját is. Az MRSZ három alelnöki*  székét a hirdetők delegáltjaként Mérő Ádám, a média szektor képviseletében Vidus Gabriella és a szolgáltató szektorban Gulyás János foglalhatja el a következő időszakban. A közgyűlés kezdetekor a Reklámszövetségben való tisztségviselői munkáktól közel 20 év után búcsúzó Hivatal Pétert a Reklámszövetség korábbi elnöksége a MRSZ Tiszteletbeli Örökös Tag kitüntetéssel jutalmazta.

2024. október 10. 14:51

Sürgető helyzet: Gazdasági hátrányt okozhat a digitális készségek hiánya

Az uniós átlag alatt teljesít Magyarország az Európai Unió legutóbbi jelentése szerint a digitális készségek terén: a honi lakosság mindössze fele rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, ami valamivel elmarad az uniós átlagtól és messzi célnak tűnik az évtized végére kitűzött 80 százalék. A megoldás azonban sürgető, hisz gazdasági hátrányt okozhat a lemaradás.

2024. október 10. 13:16

A NIS2 megfelelés és a MI-megoldások is megnehezítik a magyar cégek digitális átállását

Az informatika minden eddiginél gyorsabban fejlődik, így nem csoda, hogy ezt sokszor a cégek sem győzik követni. A felhőtechnológia néhány éve még modern kuriózumnak számított, ma már azonban elvárás, hogy bárhol is vagyunk, minden adat azonnal elérhető legyen. Ez a technológiai ugrás azonban nemcsak a rugalmas együttműködést és a munkavégzés szabadságát hozta el a cégek életébe. Ha nem szakszerű módon történik meg egy új IT rendszerre való átállás, az komoly kiberbiztonsági kockázatnak teszi ki a vállalatot. Egy rendszergazdának nemcsak az a feladata, hogy fejlessze a vállalat informatikai hátterét, a cég dolgozóit is oktatnia kell az új rendszerek használatára.

2024. október 10. 10:02

Egy évszázada a mobilitás élén

Az Emil Frey cégnév összeforr a minőséggel, hitelességgel, iránymutatással és a vevőközpontúsággal. A vállalat úttörő szellemisége 100 év múltán sem csorbult, sőt hitvallásával újabb és újabb területeken válik meghatározóvá. A századik születésnapot a magyar képviselet Prestige Day keretében ünnepelte partnereivel Zsámbékon, a DrivingCampen.

2024. október 9. 20:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59

Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái

2024. október 2. 19:34

Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül

2024. szeptember 29. 15:24

Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem

2024. szeptember 24. 15:10