Technológia Platformok - megjelent a nemzeti platform pályázat tervezete
Megjelent az NKTH nemzeti technológiai platformok alakítására felhívó pályázatának tervezete. Az IVSZ október 25-i Technológiai Platform konferenciája az erre való pályázást készíti elő infokommunikációs területen.
Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége 2007. október 25-én konferenciát szervez a magyar infokommunikációs iparág megerősítésére és hosszú távú fejlődésének elősegítésére. Ennek egyik fő eszközét az Európai Unióban egyre nagyobb jelentőséggel bíró Technológiai Platformok hazai létrehozása jelentheti. A konferencia célja az európai tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése és a magyar nemzeti technológiai platformok létrehozásának elősegítése.
Globális versenyben élünk. A globális régiók versenyeznek egymással. De versenyeznek egymással a nemzetek is. A versenyképesség forrása a folyamatos fejlődés és fejlesztés. Ez olyan erőforrásokat igényel, amelyet a legnagyobb cégek is csak összefogással tudnak biztosítani. Az Európai Technológiai Platformok és Nemzeti Technológiai Platformok a hosszútávú túlélés jegyében alakultak és a résztvevők stratégiai fejlesztési irányainak összehangolását, a prekompetitív fejlesztések közös megvalósítását tűzik ki célul.
A Technológiai Platform koncepció
A platform koncepció lényege, hogy az ipari szereplők összeállnak és definiálják, hogy mik az erősségeik, illetve összehangolják a fejlesztéseiket - létrehoznak egy "strategic research agenda"-t, egyfajta iparági stratégiát. Így képesek globálisan is versenyképesek maradni. Ez 3-4 éve indult EU-s szinten, illetve több helyen nemzeti szinten is. Egy-egy platformban ott van az iparág gyakorlatilag összes nagy szereplője, az egyetemek képviselői is és az KKV-k is. A nemzeti platformok is hasonlóak, de inkább a nemzeti "niche"-ekre koncentrálnak, hogy "feltegyék a térképre" az országukat a témában, és igen sikeresek pl. Spanyolországban, Lengyelországban, Szlovéniában. Míg az Európai Platformokban EU-s szinten meghatározó cégek vannak, addig a nemzeti platformokban a nemzeti szintű cégek a meghatározók.
A magyar Nemzeti Technológiai Platfomok létrehozásának célja, hogy tegyük fel Magyarországot is a globális térképre egy-egy kiválasztott fókuszterületen.
Mire jó ez?
Cégek: hosszútávú tervezés lehetősége, több erőforrás, nagyobb visibility, információhoz jutás, hálózatok teremtése, erősebb szektorális lobbi
Akadémia/egyetemek: könnyebb kapcsolódás ipari K+F-hez, forrásokhoz jutás lehetősége
Kormányzat: stratégia alkotás, tisztább kép, hogy mit érdemes támogatni, fejleszteni, szűkös forrásokat hova kell koncentrálni
Az erősforrás téma fontos összetevője: a technológiai platformokban folyik a készülődés az FP7 pályázataira. A platform tagjai együtt szervezik a pályázati ötleteket, konzorciumokat, stb. - aki nem tud ezekről, lemarad, kimarad.
Kiknek szól a konferencia?
Elsősorban cégeknek. Olyan magyar informatikai és telekommunikációs cégeknek, valamint meghatározó ügyfeleleiknek, amelyek fontosnak tartják a hosszútávú fejlődésüket, és ezért tenni is hajlandóak. Akár összefogással is. Mert belátják, hogy egyedül nem elég erősek.
Másodsorban kutatóintézeteknek és egyetemeknek. Azoknak, akik készek együttműködni az iparággal a fejlődés érdelében.
A konferencia előadói sikeres Európai és Nemzeti Technológiai Platformok meghatározó képviselői, akik megosztják majd velünk tapasztalataikat.
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött!
Bővebben a programról, regisztráció
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Zara Larsson „Rózsaszín élet” című minisorozata vezeti be a Sony új füstös rózsaszín prémium fejhallgatóját
Bármerre járjon is az ember, ha a kedvenc zenéit hallgatja, semmi más nem számít. A megfelelő fejhallgatóval öltözködés, tánc vagy munka közben egyaránt magával ragad minket a hangzás. A színválasztással és stílussal kombinálva a zene – akárcsak a ruhák és a kiegészítők – bármit képes megváltoztatni, mert az önkifejezés terepe, ami az érzéseinket kiegészítve fokozza és feldobja a hangulatunkat, hogy a megélt pillanat örök emlék legyen.
Az okosórák mellett jönnek az okoscipők és okoszoknik
A technológiai fejlődés és a testre szabhatóság alakítják a jövő fitnesztrendjeit: az edzések az elkövetkező években egyre inkább adatvezérelt, személyre szabott élménnyé válnak. A virtuális és kiterjesztett valóság alapú edzések, a játékos elemekkel gazdagított edzésprogramok, és az egyre népszerűbb viselhető okoseszközök – például okosórák és okoskarkötők – segíthetnek abban, hogy a testmozgás hatékonyabb és élvezetesebb legyen.
Megérkezett Magyarországra az Omoda 5
Az első helyen végzett az OMODA és JAECOO márkák gyártója, a Chery Automobile a kínai piacon az új autók minőségével kapcsolatos fogyasztói elégedettséget vizsgáló jelentés szerint a kínai brandek között. A közel 20 fejlett intelligens vezetéstámogató technológiával felszerelt OMODA 5 az elkövetkező hetekben Magyarországon is kapható lesz.
A ChatGPT kinyírja a keresőoptimalizálást?
A mesterséges intelligencia és a nyelvi modellek, mint például a ChatGPT, az elmúlt években robbanásszerűen terjedtek el, és mind a felhasználók, mind a vállalkozások számára új kihívásokat jelentenek. A ChatGPT jelenlegi, körülbelül 200 milliós felhasználói bázisa ugyan elenyésző a Google vagy a Google által bevezetett Gemini 4,3 milliárd felhasználójához képest – ami a Föld lakosságának közel fele –, azonban ez a szám rövid idő alatt nőtt ekkorára, ami komoly kérdéseket vet fel a vállalatok számára.
Egyre magasabb szintekre tör az IT
Backoffice-ból stratégiai területté vált az IT a cégek életében, hiszen ma már nemcsak a rendszerek működését, de egy cég fejlődését, stratégiai irányvonalait is erőteljesen meghatározhatja – véli a K&H IT vezetője. Ehhez igazodva az IT kiadások is egyre tetemesebb részét teszik ki a működési költségeknek – elérve akár a 70 százalékot is. Különösen igaz ez a bankokra, ahol az innovatív informatikai megoldások már a pénzügyi tranzakciók részét képezik.