Csipfejlesztő szövetséget hoznak létre a legnagyobbak

A legnagyobb piaci szereplők az olcsóbban gyártható és kevesebb energiát fogyasztó egyre csökkenő csíkszélességű processzorok kifejlesztésére szövetkeztek. Mivel a gyártás hagyományosan egy nagyobb asztallapméretű lapon történik, és később ezt szeletelik fel processzornyi részekre, egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora a csipek fizikai mérete. A kisebb csíkszélesség kisebb méretet, egy fordulóban több processzort eredményez.
A felhasználók szintén érdekeltek a változásokban, mivel ezzel együtt az energiafogyasztás is csökken. A fejlődés legnagyobb akadályozója a technológia állandó változásával járó horribilis fejlesztési összeg, amit végül is a vásárlókra hárítanak át. A legnagyobbak ezt felismerve úgy döntöttek, hogy megosztják ezt a terhet, együtt fejlesztenek, illetve eredményeiket kölcsönösen elérhetővé teszik, ami gyorsabban fejlődő és olcsóbb technológiát eredményez. Az első célpont a 32 nanométeres technológia sorozatgyártásra érett formába hozása. Ugyan már léteznek ilyen modellek, de ha egy cég egyedül fejleszt, egyetlen gyár létrehozása annyiba kerül, mint egy 12 Airbus A380-as gépből álló Szuper Jumbóból álló flotta megvásárlása. Felmerült ugyanakkor a kérdés, hogy az Intel miért maradt ki a szövetségből, és milyen hatással lesz ez az eseményekre. Tény, hogy az Intel a legnagyobbak körébe tartozik, ám meglehetősen szűk piacon mozog. A vállalt szerint szabadságot ad nekik, hogy nem vesznek részt az együttműködésben, ugyanakkor tény, hogy a gyengélkedő rivális AMD költségei csökkennek, és ez később visszaüthet a piacvezető PC-chip gyártóra.
Kapcsolódó cikkek
- A PC-piac hátán szárnyaló csipeladások
- Megérkeztek az AMD Phenom processzorai
- Hardverhiba miatt ismét elhalasztja a Barcelona forgalmazását az AMD
- Az AMD ejtette a Quad FX platformot
- Csúsznak a decemberre ígért AMD Phenom CPU-k?
- Forgalomban az AMD Spider platformja
- AMD FireStream 9170 HPC processzor
- Jövőre 7,7 százalékkal nő a globális chipeladás
- GPU-ból CPU: új chipkategóriával lép színre az AMD
- Az IBM bemutatta az új z6 mainframe processzort
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
10 Gbps sebesség az Óbudai Egyetemen
Magyarországon az Óbudai Egyetem az első felsőoktatási intézmény, amely a WiFi 7 szabványnak megfelelő, legmodernebb vezeték nélküli hálózatot alakított ki. A Huawei kampusz megoldásának bevezetésével az egyetem egy jövőálló, 10 Gbps sebességű hálózatot hozott létre, amely a jobb hálózati élmény, valamint a hatékonyabb oktatás, kutatás és adminisztráció érdekében működik. Az állandó innováció és átalakítás eredményeként az Óbudai Egyetem úttörő szereplővé vált, új mércét állítva a hálózatfejlesztés terén az európai egyetemek között. A fejlett hálózati technológiák és a magas színvonalú digitális oktatási környezet alkotják az egyetem sikerének alapját.
Az Amazon Web Services bemutatta az Ocelot kvantumchipet
Az Amazon Web Services (AWS) mérnökei új szemléletmódot alkalmaztak a kvantumchipek építésében. Ahelyett, hogy csupán a kvantumbitek (qubitek) számát növelték volna, főként a zajok hatékonyabb csökkentésére helyezték a hangsúlyt. Ennek eredményeként létrehozták az Ocelot kvantumchip prototípusát, amely előrejelzéseik szerint akár öt évvel is közelebb hozhatja a kvantumszámítógépek széles körű elérhetőségét.
Az online vásárlások árnyoldala
Az utóbbi években drámaian megnövekedett a bankkártyás visszaélések száma Magyarországon, különösen az online vásárlások terén. Míg a bankok gyorsan reagálnak a problémákra, a csalók egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak az érzékeny adatok megszerzésére és azokkal jogosulatlan tranzakciók végrehajtására. Bár a csalási technikák szinte végtelenek, kevés olyan hatékony megoldás létezik, amely sikeresen csökkentheti a visszaéléseket. A Magyar Nemzeti Bank új technológiája azonban reményt adhat.
Színhelyesség és hatékonyság egy készülékben
Az EPSON eco-solvent technológiájú széles formátumú nyomtatói jelentős fejlesztéseken mentek keresztül, melyek csúcspontja az új SC-S9100 modell. Ez a készülék letisztult, kompakt formatervezésének köszönhetően nemcsak esztétikus, hanem rendkívül praktikus is: kisebb helyet igényel, könnyebb kezelhetőséget kínál, és az érintőképernyős panel használata is egyszerűbbé vált.
Mindent a szemnek? Több "érzékszerv" kell az önvezetéshez
A Tesla Autopilot rendszerének érzékelői körüli viták újraéledtek egy nemrégiben készült tesztvideó kapcsán, amelyben a rendszer nem tudta felismerni az útakadályokat, ami balesethez vezetett.