Világelső Siemens CT berendezés a gyermekgyógyászatban
A floridai Arnold Palmer gyermekkórház a gyermek-diagnosztika céljára állította be a Siemens Healthcare üzletágának Somatom Definition Flash CT berendezését. Ez a legújabb komputer tomográf (CT) rendelkezik a világon a legnagyobb szkennelési sebességgel, ugyanakkor az eddigi rendszerekhez képest a sugárdózis töredékét alkalmazza.
Mindez a radiológusok és a gyermek páciensek számára egyaránt nyilvánvaló előnyökkel jár. Mivel a szkennelési művelet időigénye számos vizsgálatnál mindössze a másodperc töredéke, nincs szükség a gyerekek vizsgálat előtti -– időigényes és specialistát igénylő – szedálására, hogy elkerüljék a metszetképeken a mocorgásukból azaz a szövetek mechanikus elmozdulásaiból adódó, félrevezető ún. mozgási artefakt (műtermék) keletkezését.
A még fejlődő szervezetük miatt gyermekekről ritkábban készítenek röntgenfelvételeket, mint felnőttekről. Ehhez jön még, hogy a ténylegesen elnyelt sugárdózis annál nagyobb, minél kisebb a páciens keresztmetszete. A CT vizsgálatoknak mégis nagy jelentősége van, főleg a komplex tüdő-képalkotás, a veleszületett torzfejlődési problémák és az intenzív ellátás esetében. Az ún. ALARA-elv (ALARA - As Low As Reasonably Achievable) különösen fontos a gyerekeknél, miszerint a lehető legalacsonyabb, de a megbízható diagnózishoz még elegendő dózis kell választani. Ezt a kettős követelményt az Arnold Palmer kórház a Siemens technológiával tudta legjobban kielégíteni.
A Somatom Definition Flash kettős sugárforrással működik, azaz egyidejűleg két röntgencső forog a test körül. A szkennelés sebességének (akár 45 cm/mp) és a 75 millisec időbeli felbontásnak köszönhetően kis sugárdózisokat lehet alkalmazni. Pl. egy szívfelvétel kevesebb, mint egy milli-sievert (mSv) dózissal elvégezhető (szemben az egyébként szükséges 8-30 mSv dózissal.) Gyermekeknél most először 0,5 mSv alá tudták szorítani az effektív dózist a képminőség romlása nélkül. Egy teljes mellkasi felvétel időigénye felnőtteknél 0,6 másodperc, gyermekeknél még kevesebb, vagyis a kis pácienseknek nem kell visszatartania a lélegzetüket.
Kapcsolódó cikkek
- Növekszik az internetfüggő felnőttek száma Dél-Koreában
- Eredményei alapján kifelé tart a válságból a Siemens
- Számítógépstressz-szindróma a lassú és kiszámíthatatlan pécéktől
- Nemzetközi cégé lett a magyar egészségügyi informatikai vállalat
- Hányni fogsz a 3D TV-től
- Új generációs outsourcing: Siemens hibridfelhő-számítóközpont
- Innovate! 2010: magyar a dobogón
- e-Health Week 2010: átütő siker Barcelonában
- Sanghai Expo: az első zöld világkiállítás Siemens technikára épít
- Távgyógyászat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Dreame négy új innovációt mutatott be a berlini IFA-n
A Dreame Technology, az innovatív háztartási készülékek gyártója Berlinben, az IFA technológia kiállításon mutatta be újdonságait, köztük a saját magát megemelő robotporszívót, a 360 fokos lézeres térképező funkciót, a minden kisállatszőrrel megbirkózó dupla kefés tisztítást, valamint az automatikus vízfeltöltő rendszert.
Világszerte elismert vezetőkkel indít úttörő mesterséges intelligencia szolgáltatást az EY Magyarország
Mesterséges intelligencia (MI, AI) tanácsadói központot hoz létre EY AI Confidence elnevezéssel az EY Magyarország. A terület élén az MI területének két globálisan is kiemelkedő alakja áll: Erik Slooten vezető partner és Dr. Tilesch György vezető MI-szakértő. A bejelentett központ a hazai és a Közép-Kelet európai vállalatoknak, valamint a közszférának átfogó MI-megoldásokat szolgáltat, beleértve a stratégiaalkotást és technológiai megvalósítást is.
Átadták Magyarország leghatékonyabb piaci alapú naperőművét Szihalmon
A sikeres próbaüzemeket követően elindult és a mai napon ünnepélyes keretek között átadásra került a heves vármegyei Szihalmon hazánk legmodernebb és egyben legnagyobb termelési hatékonyságú naperőműve. A 69 MWp teljesítményű erőmű telepítési célja is rendhagyó: a Solar Markt és a Green Cloud együttműködésében megvalósult beruházás az első olyan naperőmű Magyarországon, amelyet kifejezetten azért építettek, hogy a hazai vállalatoknak biztosítson zöldáramot, ezzel segítve a karbonkibocsátásuk csökkentését célzó zöld átállásukat. Az ünnepélyes rendezvényen beszédet mondott többek között Lantos Csaba, energiaügyi miniszter és Mécs Imre, a Solar Markt Csoport elnöke, a Green Cloud alapítója, társtulajdonosa.