Dinamikusan fejlődik a személyazonosság-kezelési piac

MTI Sajtóadatbank, 2010. február 16. 09:31

Tovább koncentrálódik és dinamikusan fejlődik a magyar személyazonosság-kezelési piac, részben azért, mert a vállalatok számára törvényi előírás is az ilyen típusú informatikai rendszerek használata.

A magyar személyazonosság- és hozzáférés-kezelési biztonsági megoldások (IAM - Identity and Access Management) piaca az elmúlt évben mintegy 4,5 millió dollárt tett ki a becslések szerint.

Az IDC Magyarország független piacelemző vállalat adatai szerint 2008-ban 3,81 millió dollárt költöttek Magyarországon ilyen megoldásokra, ám a terület rendkívül dinamikusan fejlődik, s évente átlagosan több mint 26 százalékkal bővül a következő 5 évben, jóval meghaladva a magyar információtechnológiai átlagos növekedését.

Hargitai Zsolt, a Novell Magyarország kereskedelemtámogatási vezetője az MTI-nek elmondta: a felmérések szerint azért dönt egyre több vállalat az IAM megoldások bevezetése mellett, mert így könnyebben teljesítik az egyre növekvő és szigorodó iparági és törvényi szabályozásokat, köztük a Pénzügyi Szerveztek Állami Felügyeletének (PSZÁF) előírásait.

Hozzátette: az ilyen szoftvereket azért is vásárolják egyre többen, mert a vállalatok adatai így nagyobb biztonságban vannak és távolról is elérhetők.

A magyar személyazonosság-kezelési piac vezető cégének képviseletében Hargitai Zsolt kifejtette: bár 2009-es végleges adatokkal még nem rendelkeznek, az már biztos, hogy 2008-hoz képest két számjegyű növekedést tudtak elérni ezen a terülten. Az idén további hasonló mértékű növekedésre számítanak: elsősorban a pénzintézetek és a közműszolgáltatók részéről mutatkozik nagyobb érdeklődés.

A Novell részesedésének további növelését részben arra alapozza, hogy a PSZÁF és más iparági előírások szigorodásával és kiterjesztésével bővül a piac, s az ügyfeleknek egyre fontosabb lesz, hogy más informatikai biztonsági megoldásokkal is együttműködjenek a kötelezően bevezetendő szoftverek.

A Novell Magyarország évek óta stabilan tartja vezető pozícióját a magyar IAM piacon, az elmúlt néhány években folyamatos növekedést tudott elérni, s jelenleg 37 százaléka a piaci részesedése.

Tovább erősíti a Novell piacvezető pozícióját, hogy a piaci szereplők között is átrendeződés figyelhető meg, s például a HP, a nemzetközi piac egyik fontos szereplője is a Novellt ajánlja ügyfeleinek saját termékének megszűnésével.

Hargitai Zsolt elmondta, az elmúlt időszakban több rendszert is kiépítettek, illetve támogatnak: így például a Magyar Telekomnál, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalánál és az ORFK-nál.

Hargitai Zsolt idézte a KPMG tanulmányát, amely szerint Európában, illetve Magyarországon a megkérdezett társaságok körülbelül 50 százaléka indított már egy vagy két IAM projektet. A válaszadók háromnegyede kockázatkezelési és megfelelési indokok miatt vágott bele a projektbe.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kevesebb ígéret, több eredmény: fordulóponton az AI

A Deloitte legújabb elemzése szerint a mesterséges intelligencia mára a globális digitális gazdaság meghatározó mozgatórugójává vált. Alapjaiban alakítja át az üzleti szoftvereket, a keresési megoldásokat és a tartalomfogyasztási szokásokat, miközben világszerte soha nem látott mértékű beruházásokat indít el az AI-infrastruktúrában. Az önálló feladatvégzésre képes ügynöki AI-megoldások és az automatizáció új versenydinamikát teremtenek, amelyhez a vállalatoknak gyorsan kell alkalmazkodniuk. 

2026. február 6. 20:10

Hogyan alakítja az MI Európa energiajövőjét?

A villamosenergia-hálózat összehangolt fejlesztése, intelligens megoldások alkalmazása az energiahatékonyság növelésére, valamint az ágazatok közötti szoros együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy Európa elkerülje a mesterséges intelligencia (MI) növekvő energiaigénye miatti potenciális energiaválságot. 

2026. február 6. 16:43

Így rajzolta át 2025 a magyar munkaerőpiacot

A 2025-ös év a végletek éve volt a magyar munkaerőpiacon: miközben az autóipar megtorpanása óvatosságra intette a szereplőket, a logisztika, a kiskereskedelem és a turizmus soha nem látott intenzitással szívta fel a munkaerőt. A WHC Csoport éves elemzése rávilágít, hogy a sikeres toborzás kulcsa tavaly már nem a puszta közvetítés, hanem a technológiai innováció és a hatékonyságnövelés volt.

2026. február 6. 14:56

Bonyolult technika helyett gördülékeny megoldások – ezt kínálja a ViewSonic

A ViewSonic Corp., a vizuális megoldások egyik vezető globális gyártója bejelentette integrált Pro AV ökoszisztémájának továbbfejlesztését, és ezzel egyidőben megerősíti az iparági partnerekkel való együttműködést a zökkenőmentes, végponttól végpontig terjedő telepítések elősegítéséhez. 

2026. február 5. 20:00

Tudatosabb ügyfelek, új elvárások – mit mutatnak a Rakuten Viber friss adatai?

Az év kezdetét hagyományosan az újratervezés időszakaként éljük meg: ilyenkor sokan felülvizsgálják szokásaikat, céljaikat és prioritásaikat. A vállalkozások számára ez az időszak nemcsak friss kampányokat, hanem az ügyfélkommunikáció szempontjából is új kihívásokat hoz magával.

2026. február 4. 20:03

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Így vadásznak a kiberbűnözők a téli olimpia szurkolóira

2026. február 6. 09:56

Beszélgetés önmagammal: megszületett az első magyar AI‑hasonmás podcast

2026. február 5. 13:25

Beköszöntött a mesterséges intelligencia által vezérelt zsarolóvírusok korszaka

2026. január 28. 11:43

Fiatal tehetségek reflektorfényben: a Sony World Photography döntősei

2026. január 27. 13:24