Az internetes biztonság nemzetközi együttműködést igényel
A megállapításokat a BSA harmadik alkalommal megtartott “Brüsszeli Internetbiztonsági Napja” alkalmából hozták nyilvánosságra. Ahogy egyre több vállalkozás, szervezet, egyén és kormányzat dönt úgy, hogy az ún. számítási felhő keretei között, online módon tárolja adatait, úgy növekszik az ezekhez fűződő internetes bűnözés veszélye is. Az Európai Unió úgy becsüli, hogy az internetes bűnözők akár 6 millió számítógépet is használnak a személyes adatok meghamisítására és spamek terjesztésére.
Az 5 európai országban (Franciaország, Lengyelország, Nagy Britannia, Németország és Spanyolország) megkérdezett válaszadók többsége úgy vélte, hogy nemzetközi szinten hatékonyabban lehet az internetes biztonságot védeni, mint nemzeti szinten. A nemzetközi összefogást - 77, illetve 74%-os arányban - főleg a spanyolok és a lengyelek támogatták, míg 46%-os aránnyal leginkább szkeptikusnak az angolok bizonyultak. A szigetországiak elzárkózása annak ellenére is fennmaradt, hogy a brit képviselőház nemrég az EU nagyobb szerepvállalását és a NATO-val történő fokozott együttműködést szorgalmazta az internetes biztonság terén.
Francisco Mingorance, a BSA kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója szerint: “A legtöbb európai nemzetközi irányítást és együttműködést vár a hekkerek és az internetes bűnözők elleni harcban. A BSA a maga részéről egy olyan globális, internetes biztonságpolitikai keretrendszert készít, amely irányt mutathat az internetes biztonságért kialakuló nemzetközi együttműködésben.”
John Turner, a Symantec EMEA régióért felelős alelnöke, a rendezvény egyik támogatója szerint “az online veszélyek méretüket, kifinomultságukat, mennyiségüket és hatásukat tekintve folyamatosan növekednek. Szervezett bűnözői csoportok virágzó iparágat hoztak létre, ahol az európai polgárok adatai értékes árucikké váltak és jelentős összegekért cserélnek gazdát.”
Az európai felmérést kommentálva Matt Thomlinson, a rendezvényt szintén támogató Microsoft termékbiztonságért felelős vezérigazgatója elmondta: “A kormányoknak, az iparágnak és a fogyasztóknak egyaránt érdeke, hogy egy egymáshoz szorosan kapcsolódó, biztonságos társadalom jöjjön létre. A közszféra és a magánszféra együttműködésére van ahhoz szükség, hogy a kockázatot csökkenteni képes és mégis rugalmasságot biztosítani képes innovatív megoldások szülessenek.”
A BSA részére a YouGov készítette a fenti kutatást. Az online megkérdezést az egyes résztvevő országok nemzeti felnőtt lakosságot reprezentáló mintáin végezték, összesen mintegy 4235 személy megkérdezésével.
További érdekességek:
· Az 5 ország közül 4 esetében a többség nem tudta mit jelent a “számítási felhő” fogalma, sőt azt sem, hogy adatainak online tárolása ilyen módon történhet.
· A megkérdezettek több mint kétharmada vélte úgy, hogy az adatok számítási felhő formájában történő tárolása kívül esik annak a vállalkozásnak a felelősségi körén, mint amelyik az adatokat használja.
· A megkérdezettek több mint egynegyede és az 5 ország közül 3 megkérdezettjeinek többsége azt vallotta, hogy a kormányzat, a vállalatok, a technológiai cégek és a fogyasztók közösen viseljenek felelősséget a személyek adatainak internetes tárolásáért.
· Minden ország esetében a többség nemzetközi szinten tartja megvalósíthatónak az internetes biztonság hatékony megteremtését.
Kapcsolódó cikkek
- A Iomega Szuperhőse megvédi az Iphone adatokat
- Nőtt az illegális szoftverhasználattal kapcsolatos bejelentések száma
- A gyorsabb banki átutalás adatszivárgással járhat
- Adatszivárgás elleni lehetséges előkészületek
- Rugalmasabb és biztonságosabb adatkezelés a Facebookon
- Az internetes megfigyelés megkönnyítésén dolgoznak az amerikaiak
- A privát böngészés mód sem rejt el mindent
- Súlyos biztonsági rések az Apple termékein
- Kifejlesztették a digitális adatok "radírját"
- A Facebook-használók 60 százaléka törölné magát az oldalról
Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kibervédelem: napokon belül szankcionálhatják a figyelmetlen hazai cégeket
Pár nap és élesedik a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, amely több ezer cégre vonatkozik Magyarországon. A regisztrációt elmulasztó társaságok akár szankciókra is számíthatnak a hatóságtól. Az érintett vállalkozásoknak az év végéig le kell szerződniük a biztonsági vizsgálatra jogosult auditorral is, ugyanis, ha nem végzik el időben az IT rendszereik felülvizsgálatát akár több millió eurós büntetésre is számíthatnak.