Tíz kártevőből hét trójai
Az ESET minden hónapban összeállítja a Magyarországon terjedő számítógépes vírusok toplistáját, melyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik a hazai felhasználók számítógépeit. A szeptemberi toplista első helyét ugyan még mindig a Conficker féreg tartja, előnye azonban a második helyezetthez képest ebben a hónapban 8%-ról 5%-ra csökkent.
A Confickert az INF/Autorun csoport követi, mely a Windows automatikus programfuttatási funkcióját kihasználó kártevőkből tevődik össze. Ezek akár MP3 lejátszókon vagy USB kulcsokon is terjedhetnek, fertőzésük egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul.
A toplista többi helyén egy kivétellel trójai programok állnak. A Conficker és az INF/Autorun csoport után harmadik az előző hónapokban feltűnt HTML/ScrInject trójai, amely egy RAR segédprogrammal tömörített fájlban terjed, és települése során egy üres (c:windowsblank.html) állományt jelenít meg fertőzött számítógép böngészőjében. A kártevő ezután hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, majd további kártékony javascript állományokat kísérel meg letölteni és lefuttatni a háttérben.
Új szereplők
A toplista két új tagja közül az első a hetedik helyen megjelenő JS/Redirector trójai. A kártevő az ál-antivírusokhoz hasonlóan hamis riasztásokat jelenít meg a megfertőzött számítógép böngészőjében. A riasztásoknak bedőlt felhasználókat ezután hamis weboldalakra csalja, és megpróbálja megszerezni az adataikat. Mindeközben hátsó ajtót nyit a megtámadott gépen, majd különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat tölt le.
A másik újonc a kilencedik helyezést elérő Win32/KillProc trójai, mely a fertőzött számítógépen különféle kártékony állományokat hoz létre a Documents and Settings mappában, emellett a rendszerleíró-adatbázisban elhelyezett kulcsokkal gondoskodik arról, hogy a számítógép újraindítása után is lefuthasson. Fő célja, hogy a megtámadott gépről adatokat szerezzen, és naplózza a billentyűleütéseket.
Vírustoplista - 2010 szeptember
Az ESET több százezer magyarországi felhasználó visszajelzésein alapuló statisztikai rendszere szerint 2010 szeptemberében a következő 10 károkozó terjedt a legnagyobb számban, és volt felelős együttesen az összes fertőzés 20,90%-ért.
1. Win32/Conficker féreg
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 5,01%
Működés: A Win32/Conficker egy olyan hálózati féreg, amely a Microsoft Windows MS08-067 biztonsági bulletinben tárgyalt hibát kihasználó exploit kóddal terjed. Az RPC (Remote Procedure Call), vagyis a távoli eljáráshívással kapcsolatos sebezhetőségre építve a távoli támadó megfelelő jogosultság nélkül hajthatja végre az akcióját. A Conficker először betölt egy DLL fájlt az SVCHost eljáráson keresztül, majd távoli szerverekkel lép kapcsolatba, hogy azokról további kártékony kódokat töltsön le. Emellett a féreg módosítja a host fájlt, ezáltal számos antivírus cég honlapja elérhetetlenné válik a megfertőzött számítógépen.
A számítógépre kerülés módja: Változattól függően a felhasználó maga telepíti, vagy egy biztonsági résen keresztül felhasználói beavatkozás nélkül magától települ fel, illetve automatikusan is elindulhat egy külső meghajtó fertőzött Autorun állománya miatt.
Bővebb információ
2. INF/Autorun vírus
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 3,45%
Működés: Az INF/Autorun egyfajta gyűjtőneve az autorun.inf automatikus programfuttató fájlt használó károkozóknak. A kártevő fertőzésének egyik jele, hogy a számítógép működése drasztikusan lelassul.
A számítógépre kerülés módja: Fertőzött adathordozókon (akár MP3-lejátszókon) terjed.
Bővebb információ
3. HTML/ScrInject trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 2,71%
Működés: A HTML/ScrInject trójai egy RAR segédprogrammal tömörített állomány, amely telepítése során egy üres (c:windowsblank.html) állományt jelenít meg a fertőzött gép böngészőjében. Hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony javascript állományokat kísérel meg letölteni.
A számítógépre kerülés módja: A felhasználó maga telepíti.
Bővebb információ
4. Win32/PSW.OnLineGames trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,96%
Működés: Ez a kártevőcsalád olyan trójai programokból áll, amelyek billentyűleütés-naplózót (keylogger) igyekszenek gépünkre telepíteni. Az ide tartozó károkozóknak rootkit komponensei is vannak, melyek segítségével igyekeznek állományaikat és működésüket a fertőzött számítógépen leplezni, eltüntetni. A kártevőcsalád ténykedése jellemzően az online játékok jelszavainak ellopására, majd a jelszóadatok titokban történő továbbküldésére fókuszál. A bűnözők ezzel a módszerrel jelentős mennyiségű lopott jelszóhoz juthatnak hozzá, amelyeket aztán alvilági csatornákon továbbértékesítenek.
A számítógépre kerülés módja: A felhasználó maga telepíti.
Bővebb információ
5. Win32/Tifaut trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,69%
Működés: A Wind32/Tifaut fájlokat hoz létre a C:WindowsSystem32 mappában csrcs.exe és autorun.inf néven. A kártékony EXE fájl automatikus lefuttatásához külön bejegyzést is készít a rendszerleíró-adatbázisban. Működése során több különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat tölt le.
A számítógépre kerülés módja: A felhasználó maga telepíti.
Bővebb információ
6. Win32/VB féreg
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,35%
Működés: A VB.EL (vagy más néven VBWorm, SillyFDC) féreg hordozható adattárolókon és hálózati meghajtókon terjed. Fertőzés esetén megkísérel további káros kódokat letölteni az 123a321a.com oldalról. Automatikus lefuttatásához módosítja a Windows Registry HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionRun bejegyzését is. Árulkodó jel lehet a sal.xls.exe állomány megjelenése a C: és minden további hálózati meghajtó főkönyvtárában.
A számítógépre kerülés módja: Fertőzött adattároló (USB kulcs, külső merevlemez stb.) csatlakoztatásával terjed.
Bővebb információ
7. JS/Redirector trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,33%
Működés: A JS/Redirector trójai az ál-antivírusokhoz hasonlóan hamis riasztásokat jelenít meg a megfertőzött számítógép böngészőjében. Célja, hogy hamisított (például hamis banki) oldalakra csaljon bennünket, közben pedig hátsó ajtót nyit a megtámadott gépen, különféle weboldalhoz kísérel meg csatlakozni, és azokról további kártékony kódokat tölt le.
A számítógépre kerülés módja: A felhasználó maga telepíti.
Bővebb információ
8. Win32/Shutdowner trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,28%
Működés: A Win32/Shutdowner trójai fertőzés esetén módosítja a rendszerleíró-adatbázisban az automatikus lefutás egy kulcsát, hogy a kártevő minden rendszerindításkor lefuthasson. Rootkit komponenssel is rendelkezik, így működése során fájlokat rejt el a fájlkezelő alkalmazások elől, még akkor is, ha ezek az állományok nincsenek ellátva rejtett attribútummal. Legfőbb és legszembetűnőbb hatása, hogy büntetőrutinja lekapcsolja az éppen futó Windows rendszert, és ezzel zavarja a munkát, de akár adatvesztést is okozhat.
A számítógépre kerülés módja: a felhasználó tölti le és futtatja.
Bővebb információ
9. Win32/KillProc trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,07%
Működés: A Win32/KillProc trójai a fertőzött számítógépen különféle kártékony állományokat hoz létre a Documents and Settings mappában, emellett rendszerleíró-adatbázis bejegyzések létrehozásával gondoskodik arról, hogy a számítógép újraindítása után is automatikusan lefuthasson. Fő célja, hogy a megtámadott gépről adatokat szerezzen meg, és naplózza a billentyűleütéseket.
A számítógépre kerülés módja: a felhasználó tölti le és futtatja.
Bővebb információ
10. Win32/Mebroot trójai
Elterjedtsége a szeptemberi fertőzések között: 1,12%
Működés: A Win32/Mebroot.K trójai elsődleges célja, hogy további számítógépeket fertőzzön meg. Ehhez az ideiglenes (Temp) mappában létrehoz egy <szám>.tmp nevű fájlt, valamint a rendszerleíró-adatbázisba számos bejegyzést készít, illetve módosítja azokat, ha már léteznek. Ezenkívül megkísérel a google.com webcímre is csatlakozni. Működése során tönkreteszi a merevlemez partíciós tábláját.
A számítógépre kerülés módja: A felhasználó maga telepíti.
Bővebb információ
Kapcsolódó cikkek
- Veszélyes Facebook, mérgezett Google
- Ismerd fel a rossz webcímeket!
- Tízből nyolc trójai
- Vírusirtó Macintoshra?
- Nem adja a trónját a Conficker
- Magyarországon tíz kártevőből hét trójai
- Smsben törölhetőek az adatok az elhagyott mobilokról
- Biblia a biztonsághoz
- Biztonsági tippek a Facebookon
- Új trójaiak a falak között
IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI
SAS Viya Workbench fejlesztői környezet: Robusztus AI modellek fejlesztése egyszerűbben
A fejlesztőknek és modellezőknek szánt SAS Viya Workbench egy önkiszolgáló, igény szerinti számítási környezet adatelőkészítésre, feltáró adatelemzésre, valamint analitikai és gépi tanulási modellek fejlesztésére.
Merj segítséget kérni! Online visszaélések elleni kampány a gyermekek védelmében
Edukációs kampányt indít a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Hivatala által működtetett Internet Hotline jogsegélyszolgálat. A cél, hogy mind a szülők, mind a gyermekek mihamarabb ismerjék fel az online visszaéléseket, és merjenek segítséget kérni.
Adathalászok áldozatai is kérhetnek kártérítést a bankjuktól
Csak az idei második negyedévben több mint 8 milliárd forint értékben okoztak kárt a bűnelkövetők a bankkártyás, mobiltelefonos és internetes banki fizetések során Magyarországon. A károsultak jelentős része azonban a mai napig nincsen tisztában azzal, kitől követelheti az okozott kár megtérítését. Még a személyes hitelesítési adatok tévedésből való kiadása esetén is van rá esély, hogy a visszaélés áldozata a bankjától kapjon kártérítést – derül ki többek között a BDO Legal Jókay Ügyvédi iroda alábbi összegzéséből.
A Philips Monitors bemutatja az Evnia 5000-es gaming monitor sorozat két új tagját
A Philips két új, izgalmas kijelzőt mutat be az Evnia 5000 gaming monitor sorozat keretében: a 27 hüvelykes (68,5 cm) Philips Evnia 27M2C5501 és a 31,5 hüvelykes (80 cm) 32M2C5501 modelleket.
A kis-, közép- és nagyvállalatoknak is jó hírt hoz a Yettel
Számos vállalkozásnak az év vége jelenti a legintenzívebb időszakot, az éves forgalom jelentős része az őszi-téli hónapokban jelentkezik. A Yettel kis- és középvállalkozások számára dolgozott ki egy kedvező lehetőséget, ami a legtermelékenyebb időszakban a költségek csökkentésében segíti a cégeket. Egyúttal a nagyvállalati közönség számára is hasznos IT-biztonsági megoldással rukkolt elő a társaság.