Stabil a kereslet az IT-személyazonosság-kezelési piacon
A válság ellenére stabil a kereslet az informatikai személyazonosság- és hozzáférés-kezelési biztonsági megoldások (IAM - Identity and Access Management) iránt, aminek az is oka, hogy a vállalatok számára törvényi előírás az ilyen típusú informatikai rendszerek használata - mondta Hargitai Zsolt, a Novell Magyarország kereskedelemtámogatási vezetője.
Hozzátette, a válság arra késztette az informatikai cégeket, hogy olcsóbban építsenek ki ilyen rendszereket. Ennek egyik következményeként megjelentek a piacon azok a megoldások, amelyeket a kisebb pénzintézetek is meg tudnak venni.
Hargitai Zsolt, a KPMG felmérését idézve elmondta, az IAM-piac azon kevés területek közé tartozik, ahol a válság elhúzódása ellenére a vállalatok 80 százaléka továbbra is a korábbi terveknek megfelelően kívánja elindítani vagy befejezni az ilyen projektjeit.
A pénzügyi, informatikai és távközlési szektor számára az IAM-megoldások bevezetésének legfőbb hajtóereje a törvényi és iparági előírások teljesítése, az állami szervezetek számára pedig a folyamatok optimalizálása.
Az iparági szabályozások folyamatos szigorításai felerősítették azt az igényt, hogy a vállalatvezetők minden pillanatban tudják: ki, mikor, milyen bizalmas adatokhoz férhet hozzá.
Hargitai Zsolt elmondta, a Novell a magyarországi nagy bankok közel 40 százalékában már bevezette az IAM-megoldást, most pedig arra törekszik, hogy minél több kisebb pénzintézetet, illetve közművet nyerjen meg magának. A kisebb bankok eddig többnyire a saját programjaikat használták, ám ezek már nem mindenben felelnek meg az egyre összetettebb elvárásoknak.
A magyar személyazonosság-kezelési piac vezető cégének képviseletében kifejtette: az ilyen szoftvereket azért is vásárolják egyre többen, mert a vállalatok adatai így nagyobb biztonságban vannak és távolról is elérhetők.
A KPMG felmérése szerint a megkérdezett vállalatok fele már belevágott valamilyen IAM-projektbe, de csak a negyedük érte el száz százalékban a kitűzött célokat. Főként azért, mert a vállalatok nem készülnek fel üzletileg a rendszer bevezetésére, s a menedzsment sem támogatja mindig megfelelően az ilyen projekteket. A magyar személyazonosság- és hozzáférés-kezelési biztonsági megoldások piaca az elmúlt évben mintegy 4,5 millió dollárt tett ki a becslések szerint.
Az IDC Magyarország független piacelemző vállalat korábbi adatai szerint 2008-ban 3,81 millió dollárt költöttek Magyarországon ilyen megoldásokra, ám a terület rendkívül dinamikusan fejlődik, s évente átlagosan több mint 26 százalékkal bővül a következő 5 évben, jóval meghaladva a magyar információtechnológiai ipar átlagos növekedését.
A Novell Magyarország évek óta stabilan tartja vezető pozícióját a magyar IAM piacon, az elmúlt években folyamatos növekedést tudott elérni, s évek óta 30 százalék feletti a piaci részesedése. Hargitai Zsolt elmondta, az elmúlt időszakban több rendszert is kiépítettek, illetve támogatnak: így például a Magyar Telekomnál, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatalánál és az ORFK-nál.
Kapcsolódó cikkek
- Csökkenő ütemben növekszik az elektronikus zeneértékesítés
- 12 milliónál tart a hazai mobil-előfizetői szám
- Dell: növekedést vár az idén az it-vezetők többsége
- A személyiszámítógép-eladások növekvő hányada táblagép
- A válság végét jelzi a CES elektronikai vásár sikere
- Gartner: a vártnál jobban nőnek az it-kiadások az idén
- 2011 már a növekedés éve lehet az IKT szektorban
- Számítógép-értékesítési rekord 2010-ben Németországban
- Idén stabilizálódik, jövőre nő a pc-piac
- Mit hozott a kétezres évek első évtizede?
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Mesterséges intelligencia az iparágak szolgálatában
Exkluzív interjút adott a Schneider Electric „AI at Scale” podcastjának Julia Peyre, a vállalat új „AI Strategy and Innovation” vezetője. A szakember több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik az adattudomány és a számítógépes képalkotás terén, és PhD-fokozatot szerzett ezen a szakterületen, így átfogó rálátással rendelkezik arra, hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia a különböző iparágakat.
Digitális technológiák az energiahatékonyság javításában
A digitális technológiák alkalmazása jelentős mértékben növelheti az ivóvíz- és szennyvízkezelés hatékonyságát, ami különösen fontos, mivel ezen ágazatok az egyik legnagyobb energiafogyasztó szektorok közé tartoznak. Ezt jól példázza a wrocławi Janówek szennyvíztisztító telep, ahol az ABB Ability OPTIMAX energia-menedzsment rendszer (EMS) bevezetése javítja a működési hatékonyságot, csökkenti az üzemeltetési költségeket és a károsanyag-kibocsátásokat.
A jövő közlekedése: Tisztán elektromos Ikarus buszok a MÁV flottájában
A Zöld Busz Program folytatásaként 2025-ben a MÁV-csoport flottáját 20 új, környezetbarát, tisztán elektromos Ikarus 120e típusú autóbusz bővíti, az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával. Az első elektromos busz Keszthelyen kezdte meg működését 2025. március 21-től. Szeptember végéig Komáromban, Tatán, Komlón, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden is elektromos buszok állnak forgalomba.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság bemutatta a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére irányuló javaslatcsomagját. Az Omnibus célja, hogy olyan kedvező üzleti környezetet alakítson ki, amely elősegíti a vállalatok növekedését, innovációját és munkahelyteremtését. A javaslatcsomag intézkedései várhatóan jelentős mértékben növelhetik az uniós cégek versenyképességét, amint hatályba lépnek.
Az AI új világa: Influenszerek és a reklámipar forradalma
A mesterséges intelligencia robbanásszerűen tört be az élet minden területére, így a reklámiparba is, és mostanra már az influenszerek világát is átalakítja. Az AI alkalmazásával a kis- és középvállalkozások számára is lehetőség nyílik arra, hogy költséghatékony módon, élethű, meggyőző karaktereken keresztül juttassák el üzeneteiket a célcsoportjukhoz. Ez pedig komoly kihívást jelenthet a kisebb követőtáborral rendelkező véleményvezérek számára.