Nanocsodák Mozgásban: konferencia, kiállítás és roadshow
A terület legnagyobb szakmai rendezvénye, a EuroNanoForum 2011 várhatóan több mint 700 szakembert vonz Budapestre Európa összes országából 2011. május 30. és június 1. között. A fórumhoz számos rendezvény kapcsolódik, amelyek közül az MTA MFA vállalkozott a „nanokiállítás” létrehozásában való együttműködésre. A szakmai munka elvégzésén túl az MFA egy elektronmikroszkópot is adományoz a Csodák Palotája számára a mikro- és nano- mérettartomány láthatóvá tételére.
A kiállítás a technológiát olyan közérthető, játékos, interaktív eszközök segítségével hozza kézzel fogható közelségbe, mint például az eszköz-elképzelésekre kiírt „Nanodemo” pályázaton díjnyertes - az úgynevezett lótusz-effektuson alapuló szuper-víztaszító nanoszerkezetet bemutató - labirintus játék. A látogatók bepillanthatnak a lepkeszárnyak színének kialakulásába, megnézhetik, hogyan változnak az ismert anyagok tulajdonságai a méret függvényében, megérthetik, hogy mi a különbség a hagyományos és a szilárdtest (LED) világítás között. A Csodák Palotájában a május végén nyíló időszaki kiállításhoz látványos videók, és az Öveges teremben tartott nanotechnológiai kísérletbemutatók is kapcsolódnak majd.
„Játékos módon szeretnénk elsősorban a középiskolások figyelmét felhívni a nanotudományokra, hiszen ez az a generáció, amely a nanotechnológia kiaknázásában és eredményeinek felhasználásában leginkább érintett lesz. Talán még nem késő egy országjáró kiállítással felkelteni a fiatalok természettudományos érdeklődését, hogy a gazdasági fejlődésünket meghatározó, kritikussá vált mérnökhiányt középtávon orvosolhassuk” – mutatott rá Dr. Bársony István professzor, az MTA MFA igazgatója.
A Csodák Palotájában kipróbált játékok, bemutatók az időszaki kiállítást követően egy, az Appaloosa Communication Group Kft. koncepcióterve alapján átalakított csuklósbuszba kerülnek, amely várhatóan októbertől egy mozgó interaktív kiállítás formájában elindul bejárni a vidéki településeket, házhoz viszi a ”nanocsodákat”. A kiállítás nem csak a nanotechnológiának, hanem a területen érintett cégeknek is lendületet adhat, ezért a szervezők továbbra is várják gyártók, illetve szponzorok jelentkezését kísérletek, jelenségek és termékeik bemutatására, valamint a busz kialakításának és működtetésének támogatására.
Kapcsolódó cikkek
- 1 Pbyte-ra nőtt a NIIFI tudományos adattároló szolgáltatásának összkapacitása
- Az űr- és az autóipar eszközeinek tesztelésére is alkalmas a magyar laboratórium
- Távérzékelési központot nyit az ENSZ a gyöngyösi főiskolán
- Körbejárni Stonehenge-t a Google segítségével
- MTA MFA: siker lett a nanogyémánt
- Egyedülálló laboratóriumokat mutattak be az Eötvös Loránd Tudományegyetemen
- Kitüntetések az informatika szakmában
- Új generációs internetes kutatások a Budapesti Műszaki Egyetemen
- Nanocsodák mozgásban: elindult az akadémiai nanobusz
- Informatikai konferencia a Kaposvári Egyetemen
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Intelligens ipari switchek extrém környezetekhez
A LevelOne új, intelligens, gigabites switch-ekkel erősíti nagy teljesítményű hálózati termékcsaládját, melyet kifejezetten olyan helyszínekre terveztek, ahol kiemelkedő teljesítményre és megbízhatóságra van szükség. A Hilbert sorozatba tartozó ipari switchek már elérhetők PoE (Power over Ethernet) és SFP támogatással, illetve ezek nélkül is – az adott felhasználási környezettől függően 5-től egészen 28 gigabites portszámig.
HONOR 400 Lite: Az ideális útitárs a tavaszi kalandokhoz
A tavasz a kalandok ideje – legyen szó városnézésről, tengerparti pihenésről vagy hegyi túrázásról, ilyenkor minden útnak megvan a maga varázsa. Mi lenne, ha egy okostelefon nemcsak elkísérne, hanem aktívan segítene is a felfedezésben? A vadonatúj HONOR 400 Lite éppen ezt nyújtja: strapabíró kialakítás, fejlett mesterséges intelligencia, és egy külön AI-kamera gomb, amely minden kalandban igazi asszisztenssé teszi a készüléket.
A Schneider Electric és az ETAP új szintre emeli az MI-gyárak energiaigényének tervezését
A Schneider Electric és az ETAP közös munkája jelentős előrelépést hoz a mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt gyárak energiaigényének tervezésében. Az NVIDIA Omniverse Blueprint platformra építve olyan digitális ikermegoldást fejlesztenek, amely képes összehangolni a mechanikai, termikus, hálózati és elektromos rendszerek adatait, így pontosabban modellezhető az MI-alapú gyárak működése.
Media össztűz: ma este kezdődik a 2025-ös szingapúri választási kampány
Április 25-én, pénteken este Szingapúrban kezdetét veszi a parlamenti választásokhoz kapcsolódó hivatalos politikai kampány, amelyet országos televíziós és rádiós csatornákon sugároznak. Az Infocomm Media Development Authority (IMDA) bejelentése szerint a kampányüzeneteket nyolc politikai párt és koalíció juttathatja el a választókhoz, kihasználva az ország fejlett infokommunikációs infrastruktúráját.
Adatmentés másképp: hogyan védhet meg a 3-2-1 stratégia a zsarolóvírustól?
Sokan még mindig csak egy kötelező, unalmas feladatként tekintenek az adatmentésre, amit csak azért pipálnak ki, mert „muszáj”. Pedig egy jól megtervezett biztonsági mentés akár életmentő is lehet, különösen egy zsarolóvírusos támadás során. A Kingston szakértői szerint a 3-2-1 mentési stratégia kulcsfontosságú – legyen szó céges dokumentumokról vagy személyes adatokról, ezzel a módszerrel hatékonyan megőrizhető az adatok biztonsága, és a működés folytonossága is.