A spamelők létrehozták saját URL-rövidítő szolgáltatásaikat

forrás Prim Online, 2011. június 4. 13:48

A Symantec MessageLabs múlt havi felmérése szerint az elmúlt hónapban a kiberbűnözők létrehozták saját hamis URL-rövidítő szolgáltatásukat. Az új vírusterjesztő aktivitás megnövelte a kéretlen levélszemetek számát 2,9 százalékkal, amely a márciusi Rustock botnet lelövése után tovább növekedhet.

A kéretlen levelek közvetlenül nem tartalmazzák a hamis URL-eket, hanem a valós rövidített URL-ek irányítanak át a hamis URL rövidítő honlapokra, a spamelők saját oldalára.

„A MessageLabs Intelligence folyamatosan figyeli, hogy a spamelők, hogyan élnek vissza az URL rövidítő szolgáltatásokkal, így csak idő kérdése volt, hogy mikor állnak elő a kiberbűnözők az új technikával. Az új módszer különlegessége, hogy a spamelők hidat építettek a valós URL és a hamis URL rövidítő oldalak között “- mondta Paul Wood, a MessageLabs Intelligence vezető elemzője.
 
Hogy még hatásosabbak legyenek ezek a hamis szolgáltatások, az új domainek már hónapokkal a hamis URL-ek szétküldése előtt be lettek regisztrálva, ezzel is csökkentve az esélyét annak, hogy a törvényes URL-rövidítő szolgáltatások észrevegyék a gyanús szolgáltatásokat. A valós URL rövidítők domainjének korából ugyanis lehet következtetni a szolgáltatás törvényességére.

„A törvényes URL-rövidítők bevetésével a spammelők még komolyabban támadnak és ameddig létezni fognak URL-rövidítő szolgáltatások, addig számíthatunk a fertőzött URL-ek megjelenésére“- mondta Gombás László, a Symantec magyarországi szakértője.

A MessageLab májusi bejelentésének főbb megállapításai:

  • 2011 májusában 2,9 százalékkal nőtt a kéretlen levelek forgalma, ez az áprilisi adatokhoz képest 2,9 százalékos növekedést jelent, áprilisban az összesített levélforgalom 75,8 százaléka bizonyult vírusosnak.
  • Májusban az összes elektronikus levelek útján szétküldött vírusok 0,450 százalékában találtak új, eddig fel nem fedezett vírust, ez 0,143 százalékos csökkenést jelent az áprilisi felméréshez képest.
  • A végpont veszélyeket illetően, a MessageLabs szűrői ma már sokkal több károkozót ismernek fel, amelyek laptopokat, asztali számítógépeket és szervereket veszélyeztetnek. A leggyakrabban blokkolt károkozó a múlt hónapban is W32.Ramnit!html féreg volt.
  • Az adathalász támadásokat illetően a MessageLabs 287 emailből 1-nél fedezett fel ilyen jellegű veszélyeztetettséget, amely áprilishoz képest 0,06 százalékos csökkenést jelent.
  • Ami a webes biztonságot illeti 30,4 százalékkal növekedett a fertőzött honlapok száma az áprilisi adatokhoz képest és a MessageLabs átlagosan X fertőzött honlapot azonosított. 36.8 százaléka volt új a blokkolt, fertőzött domaineknek, ez az arány 3,8 százalékos növekedést jelent áprilishoz képest. A blokkolt web-alapú támadások 24,6 százaléka volt új, ez az előző hónaphoz képest 2,1 százalékos növekedést jelent.

A MessageLabs májusi havi jelentésének főbb megállapításai országonként:

  • Oroszország volt a múlt hónap legtöbb spammel fertőzött országa, a kéretlen levelek aránya 88,2 százalék volt.
  • Az USA-ban az emailek 76,4 százaléka volt spam, Kanadában ez az arány 75,3 százalék, az Egyesült Királyságban 75,4 százalék volt.
  • Hollandiában a kéretlen levelek aránya 77,5 százalék  volt, továbbá Németországban 75,5 százalék, Dániában 75,1 és Ausztráliában 73,9 százalék volt.
  • Hongkong elérte a 75,2 százalékos spam küszöböt, Szingapúrban ez az arány 74,0 százalék volt. Japánban a kéretlen levelek aránya összesen 72,3 százaléka volt az e-mail forgalomnak.
  • Dél-Afrikában a spamek aránya 75,9 százalék volt a levélforgalomnak, Braziliában ez az arány 74,8 százalék.
  • Az Egyesült Királyságban volt a legmagasabb a spamek aránya májusban, minden 91. email fertőzöttnek bizonyult.


A MessageLabs május havi jelentésének főbb megállapításai szektoronként

  • Májusban a legtöbb spammel fertőzött szektor a nagykereskedelmi szektor volt, 80,2 százalékos spam arányal.
  • A kéretlen leveleket illetően az oktatási szektorban 77,4 százalék volt a spam fertőzöttség aránya, kémia és gyógyszerészet terén ez az arány 76 százalék, az IT szektorban 75,4 százalék, a kiskereskedelmi szektorban 75,4 százalék, az állami szektorban 74,5 százalék, illetve a gazdasági szektorban 74,7 százalék volt.
Kulcsszavak: security Symantec

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Note Max: Az elegancia találkozása a funkcionalitással

Bemutatjuk a Note Maxot, a népszerű Note termékcsalád legújabb tagját. Ez a modell egy lenyűgöző, 13,3 hüvelykes E Ink kijelzővel és egy ultravékony, mindössze 4,6 mm-es világosszürke burkolattal rendelkezik, amely a letisztult dizájnt és a funkcionalitást ötvözi. A Note család új tagja modern megközelítéssel frissíti a klasszikus sorozatot.

2025. március 14. 11:38

Új etalon a professzionális 3D nyomtatásban

Az UltiMaker, a professzionális 3D nyomtatók piacán meghatározó szereplő, bemutatta legújabb generációs 3D nyomtatóját, az UltiMaker S8-at. Az S8 a gyártó fejlesztéseinek köszönhetően új mércét állít az FDM nyomtatás termelékenységében és precizitásában.

2025. március 12. 17:55

Kiberbiztonsági szabályozások: A NIS2 és a DORA új lehetőségeket kínálnak a magyar vállalatoknak

A Kingston Technology szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy az olyan szigorú szabályozások, mint a NIS2 és a DORA, nem csupán jelentős beruházásokat, hanem komoly üzleti lehetőségeket is kínálnak az európai, köztük a magyar vállalatok számára. 

2025. március 10. 15:06

A Huawei bemutatta a jövő hálózati megoldásait az MWC-n

A Huawei Technologies idén a barcelonai Mobil Világkongresszuson (MWC) bemutatta, hogyan alakítják át az iparágakat az ultramodern internet, az MI által vezérelt hálózatok és a digitális innovációk. 

2025. március 8. 18:44

A Huawei legújabb technológiai fejlesztései az MWC-n

A Huawei fogyasztói üzletága prémium kategóriás zászlóshajó termékeivel mutatkozik be az idei barcelonai Mobil Világkongresszuson (MWC). A látogatók olyan különleges termékekkel találkozhatnak, mint a világ első háromba hajtható okostelefonja, a HUAWEI Mate XT, a HUAWEI Mate 70 és Mate X6 modellek, a vállalat első fül köré akasztható nyitott fülhallgatója, a HUAWEI FreeArc, valamint a MatePad Pro 13.2” táblagép.

2025. március 6. 16:18

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

„Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani” – 8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

2025. március 13. 09:55

Történelmi magyar siker a Holdon

2025. március 11. 16:01

Különdíjas lett a Deloitte úttörő coaching programja

2025. március 9. 10:06

Jövőformáló diákok: Megvannak a Megoldások a holnapért továbbjutói

2025. március 5. 18:59