A hackerek már a smartphone-ban vannak - Mobilkártevők inváziója 2. rész
"Előfizeti" az áldozatokat
A kártékony alkalmazások gyakran terjednek álcázva, játékokba vagy pornográf fényképekbe és videókba beépülve, illetve más alkalmazásokhoz vezető linkek közé elrejtve. A pénzcsinálás érdekében tehát olyan új megközelítéseket alkalmaznak, amelyek PC-n nem voltak lehetségesek.
Egy frissen megjelent rosszindulatú alkalmazás például titokban "előfizeti" az áldozatokat egy SMS-ben működő kvízjátékra. A szolgáltatásért fizetendő díj a rászedettek telefonszámláján jelenik meg, az ellenérték viszont feltehetően a bűnözőknél köt ki: vagy maguk üzemeltetik a szolgáltatást, vagy felbérelik a fejlesztőt arra, hogy tudtuk nélkül regisztrálja a kiszemelt előfizetők készülékeit. Mivel a kártevő az üzeneteket is képes kontrollálni, az áldozatok valószínűleg sohasem találkoznak a kvíz-SMS-ekkel, csak a díjakkal.
A Google ugyanakkor hangsúlyozza: az Android biztonsági funkcióit úgy tervezték meg, hogy korlátozzák az alkalmazások és a felhasználó adatai közötti adatkapcsolatot, és az ilyen fejlesztéseket blokkolják is. A felhasználók vétkeként rója fel viszont, amikor azok a figyelmeztetés ellenére gyanútlanul rákattintanak egy alkalmazásra, és az hozzáférhet a személyes adataikhoz.
Az iPhone-on ritkábban a rosszindulatú programok, főként azért, mert az Apple csak előzetesen átvizsgált alkalmazásokat enged be a piacterére. A legújabb biztonsági incidensek azonban arra utalnak, hogy a legtöbb, látszólag biztonságos eszköznél is számítani kell a támadások megjelenésére.
Kockázatos utak a kis képernyőn
A bűnözőknek gyakran nem is kell átszabniuk kártékony alkalmazásaikat a mobiltelefonokra, hiszen a megszokott adathalász-támadások otthonosan mozognak mobilkörnyezetben is. Sőt!
Mivel a PC-kénél jóval kisebb képernyőkön nehezebben láthatók az éppen meglátogatott oldalak webcímei, a weboldalak és mobilalkalmazások kockázatos útra terelik a felhasználókat, amikor azoknak be kell írniuk jelszavaikat - állapítja meg a Kaliforniai Egyetem egy frissen megjelent tanulmánya.
A mobilfelhasználók ugyanakkor eleve előnyben vannak a PC-felhasználókkal szemben, hiszen a mobilszoftverek fejlesztésekor már támaszkodhattak azokra az erőfeszítésekre, amelyek a PC-k biztonságossá tételét voltak hivatottak elérni. Viszont az okostelefonok iránti kereslet az IDC piackutató cég előrejelzései szerint robbanásszerűen nő: idén 472 millió okostelefon talál gazdára, míg új számítógépekből csupán 362 millió várható. Ebből következik, hogy önmagában a biztonságos tervezés vélhetően nem lesz elegendő ahhoz, hogy távol tartsa a bűnözőket ettől a platformtól.
A hackerek oda vándorolnak, ahol pénzt szimatolnak.
Kapcsolódó cikkek
- Japán "biológiai" fegyver a számítógépes támadások ellen
- Példátlan módon szaporodnak az okostelefonokat támadó programok
- Megjelent a Tesco új alkalmazása okostelefonokra
- A hackerek már a smartphone-ban vannak - Mobilkártevők inváziója 1. rész
- Ingyenes iPhone- és Android-alkalmazással jelentkezik az Árbarátok.hu közösségi vásárlási oldal
- Trójai az Androidon
- Android alkalmazásnak álcázott vírusok
- Trójaiak, férgek, robothálózatok
- Veszélyes Facebook, mérgezett Google
- Megduplázódott az okostelefonok világpiaci értékesítése a harmadik negyedévben
hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Digitális egészség új szintre emelve
A Samsung Electronics Magyarország, a világ legnagyobb okostelefon- és fogyasztói elektronikai gyártójának hazai képviselője, stratégiai együttműködésre lép a Doktor24-gyel, Magyarország egyik vezető egészségügyi szolgáltatójával. Az együttműködés célja a magyarok egészségének és jóllétének javítása olyan digitális funkciók és személyre szabott orvosi szolgáltatások kombinációja révén, amelyek célzottan a metabolikus szindróma megelőzésére és kezelésére irányulnak.
NMHH-kutatás: a gyakori tiktokozás ronthatja az álhírfelismerési készségeinket
Minél gyakrabban tiktokozik valaki, annál kevésbé képes felismerni az álhíreket – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss tanulmánya, amely kérdőíves felmérések és interjúk alapján vizsgálta a 13–25 év közötti fiatalok TikTok-tartalmak általi befolyásolhatóságát, valamint képességüket a kritikus gondolkodásra és az álhírek felismerésére a közösségi médiában.
Az Artec 3D bemutatja két legújabb 3D szkennerét
Az Artec 3D bemutatta első, markerekre támaszkodó kézi lézerszkennerét, az Artec Pointot, amellyel egyértelmű célja jobban betörni az ipari metrológia területére. Ezzel egyidőben a markerek nélkül dolgozó 3D szkenner portfóliója is frissült a Spider kézi szkennerek legújabb, ultramagas felbontású generációjával, az Artec Spider II-vel.
Itt az ideje, hogy tisztán lássák az érintett vállalatvezetők az SAP S/4HANA átállást
Ügyfelek és partnerek bevonásával készített kutatást az SAP Hungary az SAP S/4HANA átállás magyarországi helyzetéről, tanulságairól, várakozásairól, hogy felhívja a figyelmet a korábbi vállalatirányítási rendszerek támogatásának 2027 végén lejáró határidejére.
Ma indul a Sakkolimpia: a magyar férfiválogatott kapitánya civilben is kamatoztatja sakktudását
A sakk számos olyan készséget fejleszt, amelyek a pénzügyi világban is kamatoztathatók. E szinergia kiváló példája Ács Péter sakknagymester, korábbi olimpiai ezüstérmes és magyar bajnok sakkozó, a budapesti Sakkolimpiára készülő magyar férfiválogatott kapitánya, aki civilben a világ egyik vezető pénzintézeténél, a Morgan Stanley budapesti irodájában dolgozik kockázatelemzőként. Munkája során számos párhuzamot fedezett már fel a sakk és a globális pénzügyi folyamatok kockázatelemzésben zajló munka között.