A rádióháborútól a kiberhadviselésig a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen

MTI Sajtóadatbank, 2011. szeptember 23. 07:57

A rádióháborúról és kiberhadviselésről, 2001. szeptember 11. tanúságairól, a műholdas felderítésről esik egyebek közt szó pénteken, a Kutatók éjszakáján a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen.

"A rádió megjelenése a harctéren forradalmi változásokat hozott a katonai vezetés és irányítás területén. Ugyanabban a pillanatban azonban, ahogy ezek az eszközök megjelentek a katonák kezében, az ellenség oldalán is megjelent az igény ezek lehallgatására. Az elektronikus eszközök fejlődésével mindkét oldalon egyre korszerűbb berendezések jelentek meg. Ma ezek az eszközök számítógépek és számítógép-hálózatok, amelyekkel és amelyeken az új kor háborúi fognak zajlani" - olvasható a rádióháborútól a kiberhadviselésig című program ismertetőjében.

Mítoszok alkonya: 10 évvel szeptember 11. után címmel tart pénteken előadást Tálas Péter biztonságpolitikai szakember, aki a terrortámadás bel- és külpolitikai következményeit, tanulságait, a biztonságpolitika alakulását elemzi az évforduló kapcsán.

Szó esik a műholdas képi felderítés lehetőségeiről is a modern katonai vezetésben.

"A korszerű hadviselésben kiemelkedően fontos a katonai vezetők számára a minél pontosabb, hitelesebb információk megszerzése. Ezek az információk egyaránt származhatnak a humán felderítéstől, ahogy a (kém)műholdaktól. Az előadás bemutat néhány konkrét példát arról, hogy milyen formában lehetnek hatással a műholdakról továbbított felvételek a katonai vezetés döntéseire. Lehet-e alapozni a parancsnokok elhatározását az ilyen eredetű forrásokra?" - írják a szervezők.

Az érdeklődők megismerkedhetnek az Enigma titkaival is.

"Az Enigmát, a II. világháború híres rejtjelezőgépét évtizedekig a titok övezte. Csak a közelmúltban láttak napvilágot olyan leírások, amelyek alapján széles körben megismerhettük a működését. Az előadás a haditechnika-történet e kiemelkedő szerkezetét kézzelfogható közelségbe hozza, nemcsak a működését érthetjük meg, hanem egy eredeti világháborús példányt működés közben és darabjaira szedve is megtekintheti a hallgatóság" - olvasható az ismertetőben.

Ezer program várja az érdeklődőket 26 város 55 helyszínén pénteken a Kutatók éjszakáján. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése. A Tempus Közalapítvány hatodik alkalommal rendezi meg a nagyszabású programot, amelynek idén másodízben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány is a társszervezője.

Kulcsszavak: kiállítás

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Flipperverseny és izgalmas újdonságok a budapesti Flippermúzeumban

A TWIPY Award a flipperek Oscar-díjának számít: nemcsak a gépek, hanem a flipperekkel kapcsolatos helyszínek is elnyerhetik. Az elismerést az amerikai THIS WEEK IN PINBALL magazin adja át minden évben, és idén a budapesti Flippermúzeum is esélyes volt a legjobb európai helyszín díjára. A szavazás alapján 40 európai flipperes helyszín kapott voksokat, és a Flippermúzeum a második helyen végzett, mindössze 1 százalékkal lemaradva az első helyezettől. A világhírű újlipótvárosi múzeumban továbbra is ingyenesen kipróbálhatók a gépek a belépőjegy áráért, és újdonságként egy flipperverseny is várja a látogatókat – április elsején, Bolondok Napján.

2025. március 20. 10:06

Mindent a szemnek? Több "érzékszerv" kell az önvezetéshez

A Tesla Autopilot rendszerének érzékelői körüli viták újraéledtek egy nemrégiben készült tesztvideó kapcsán, amelyben a rendszer nem tudta felismerni az útakadályokat, ami balesethez vezetett.

2025. március 18. 18:17

Ma este debütál a TV2 nagyszabású Hunyadi-sorozata

Március 8-án, 20 órakor indul a TV2 történelmi drámasorozata, a Hunyadi, amely Hunyadi János életét és korát mutatja be. A tízrészes széria a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának történetét dolgozza fel, modern technológiai megoldásokkal és nemzetközi együttműködéssel. 

2025. március 8. 18:55

Lesz-e magyar Oscar? (A filmipar és a technológia)

Március 2-án a világ szeme ismét Hollywoodra szegeződik, aki akarja, akár élőben is nézheti a 2025-ös Oscar-gálát. Az idei esemény különösen izgalmas az informatikai és technológiai vonatkozások miatt, hiszen a filmipar egyre inkább a digitális világ eszközeire támaszkodik. Több jelölt is kiemelkedő technológiai megoldásokat vonultat fel, és az Akadémia már előre kihirdette azokat az innovációkat, amelyek idén technikai Oscar-díjat érdemeltek. 
UPDATE: Korábbi hírünket aktualéizáltuk a Mediator sajtóanyagával, amely az esélyeket latolgatja, beleértve a magyar Oscar esélyét is.

2025. február 26. 14:07

Fel fog-e lépni Zámbó Jimmy saját emlékkoncertjén?

A legfrissebb információk szerint 2026-ban - Zámbó Jimmy halálának 25. évfordulója alkalmából - emlékkoncertet terveznek a Budapest Arénában. Bár konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre a koncert programjáról, a nemzetközi példák alapján felmerül a kérdés: vajon megjelenik-e a király "személyesen" az eseményen, előad-e valamit saját hangján "eredetiben"?

 

2025. február 24. 21:38

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra sem tudjuk, hogy kik ölették meg Kennedyt

2025. március 21. 16:38

iPhone 17 Air: A legvékonyabb iPhone a láthatáron

2025. március 18. 13:29

„Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani” – 8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

2025. március 13. 09:55

Történelmi magyar siker a Holdon

2025. március 11. 16:01