Piacon a könyv-kétéltű: lapozható és nyomkodható

forrás Prim Online, 2012. január 15. 15:03

Ha valaki nem tud lemondani a könyvoldalak lapozásának élményéről, csak ezért ne maradjon le a könyvolvasás új lehetőségeiről – gondolták japán fejlesztők. Megpróbáltak szerkeszteni egy olyan komplex architektúrát, amelyben a könyvtest valósága is jelen van, miközben mégis virtuálisan kapjuk a tartalmat.

A Discovery News számol be részletesen a Paranga névvel futatott szerkezet működési elvéről. Az alkotók elmondják, hogy a régit és az újat szerették volna egyesíteni. Érzékelik, hogy más e-book eszközök is igyekeznek a hagyományos könyv-lapozást utánozni, de ezek csak virtuális lehetőségek. Az iPad kijelzőjén végigsöpörhetünk például, mintha lapoznánk, és így fordul az oldal. A web-es könyvolvasgatók is grafikailag a lapozás mimikrije alapján működnek. Még suhogó hangot is ad a legtöbb oldalforgató megoldás, az élményt még reálisabbá téve. De szerintük ezek nem elégítik ki az olvasók igényét, csak félmegoldásnak, kísérletezgetésnek tűnnek.

Az Osaka Egyetemen kifejlesztett Paranga nevű könyv-öszvér egyik fele az elektronikus kijelző. A tartalom valójában itt követhető. A szerkezet másik fele pedig egy keret, amelyben a valóságos oldalszámozásnak megfelelő mennyiségű papírlap van összefogva úgy, hogy a lapok pörgethetők. A papíroldalak szenzorral vannak összekötve a kijelzőt vezérlő operációs rendszerrel. Ennek megfelelően, ahogy pergetjük az oldalakat (amelyek persze nem kivehetők), úgy változik a tartalom az e-book felületén is.

Az eszköz három előnyét a tervezők az alábbiakban jelölik meg:
·    a két könyv formátum – elektronikus és nyomtatott – legkellemesebb előnyeit egyesítik: a végtelen elektronikus tartalom mellett lehetséges a bio-lapozás, a reális oldal-fordítás;
·    a konkrét oldalpörgetés gyerekek és idősek számára megkönnyíti az e-könyvvel való ismerkedést, barátkozást;
·    a lapozás lehet reális, miközben a tartalom a kijelzőn jelenik meg. Így könnyebben eligazodik az olvasó a teljes szövegben.

 



A ismertető cikkhez csatolt video a működést tökéletesen bemutatja és láttatja. Elérhetőség: http://www.youtube.com/v/eMjBWg-rtIs?
A tervezők úgy látják, a Paranga a maga jelenlegi 260 dolláros árával most nehezen eladható. A sales-esek úgy döntöttek, hogy mint játék-eszköznek, könyves bevezető palatáblának viszont van esélye, és így is pozícionálják a terméket. A távlati elgondolásuk az, hogy 100 dollár alá szorítsák a könyv-kétéltűt. Ezt úgy lehet megoldani - ilyen irányba dolgoznak most -, hogy a lapozás fizikailag történik egy könyvszerű papírtestben, és bluetooth kapcsolaton át kerül a lapozásnak megfelelő oldalszám az elektronikus felületre.
További részletek, ábrák: www.konyvkonnektor.hu

Kulcsszavak: e-könyv e-book

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

2024-ben is folytatódott a bérnövekedés az IT szektorban itthon és nemzetközi szinten egyaránt

Az informatikai szektorban tapasztalt fizetési trendek 2024-ben továbbra is növekedést mutatnak, mind Magyarországon, mind nemzetközi szinten. A magyar IT szakemberek fizetése emelkedett az előző évhez képest, a szakértelem és tapasztalat szintjétől függően akár 10-15%-os bérnövekedés is megfigyelhető. Nemzetközi szinten is folytatódik a trend, a magas kereslet miatt a szakképzett IT szakemberek bérei világszerte versenyképesek maradtak, különösen a fejlett technológiákban jártas és felhőalapú megoldásokra specializálódott szakemberek esetében.

2024. október 15. 18:43

Az Uwaizy forradalmi, AI-alapú nyelvtanulási alkalmazást indít el

2024 októberében hivatalosan is elindult az Uwaizy – egy úttörő nyelvtanulási alkalmazás, amely egyedülállóan személyre szabott AI-alapú tanulási élményt kínál. Ami igazán megkülönbözteti az Uwaizy-t a többi nyelvtanuló alkalmazástól, az az, hogy az Uwaizy középpontjában egy mesterséges intelligencia által vezérelt képesség áll, amely képes megismerni minden felhasználót; meghatározza személyiségét, szándékát és személyes kontextusát, hogy olyan szinten tudjon kapcsolatba lépni Önnel, mint más platformokon.

2024. október 15. 15:10

Október 18 – újabb kiber-határidő közeleg

Az IT-szektor legtöbbet elhangzó hívószavai idén a „kiberbiztonság” és a „megfelelés”. Ennek oka az EU területén egységesen bevezetendő, ún. NIS2 direktíva, amellyel kapcsolatos feladatok az egész évet átölelik. Ráadásul, pár nap múlva már a második fázison is túl kell lépniük a hazai vállalkozásoknak. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője, Kerekes Gábor segít áttekinteni az eddigieket és ami hátra van még a teendőkből.

2024. október 15. 11:42

Komoly átrendeződés alatt a gyógyszeripar és az egészségügyi ágazat

A gyógyszeripari és az ún. medtech, azaz orvostechnológiai szektor globális szinten nemcsak az inflációval, az emelkedő kamatlábakkal és a lassabb gazdasági növekedéssel küzdött tavaly, de alaposan átszabják az ágazatot az olyan forradalmi technológiák, mint a generatív mesterséges intelligencia, a geopolitikai környezet és a szabályozási változások – derül ki a Deloitte gyógyszeripar és egészségügyi szektor kilátásaival foglalkozó globális kitekintéséből.

2024. október 15. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59

Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái

2024. október 2. 19:34

Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül

2024. szeptember 29. 15:24