Távirányítható csótányok segíthetnek vészhelyzetben
MTI Sajtóadatbank, 2012. szeptember 10. 18:55
Távirányítható, kiborg csótányokat hoztak létre amerikai kutatók abban a reményben, hogy a mozgékony teremtményeket katasztrófa sújtotta területekre küldhetik be, és segítségükkel gyűjthetnek információkat, valamint kutathatnak túlélők után.
Az Észak-Karolinai Állami Egyetem kísérleteiről készült videofelvételen az látható, hogy a részlegesen robottá alakított bogarat egy, a talajra rajzolt hullámvonal mentén "terelik" távirányító segítségével.
A kutatók egy vezeték nélküli adóvevővel ellátott, igen könnyű chipet erősítettek a madagaszkári bütykös csótány vagy sziszegő csótány (Gromphadorhina portentosa) hátára, és egy mikrovezérlőt kötöttek a rovar csápjához és farokvillájához. Ezek a bogár potrohán lévő érzékelők, és ezeknek köszönhető, hogy veszély esetén egy pillanat alatt képes elszaladni a csótány.
Amikor a kutatók elektromos jelekkel stimulálták a rovar farokvilláját, az úgy vélhette, hogy ellenség jön, mert menekülésre fogta a dolgot. Amint mozgott, jeleket küldtek a csápjához is, hogy olyan irányba tereljék a bogarat, amerre futtatni akarták, mert egy ilyen jel azt az üzenetet hordozza a csótány számára, hogy falba ütközött, irányt kell változtatnia - idézte az egyetem közleményét a LiveScience című ismeretterjesztő portál.
"Hihetetlenül nehéz olyan kis méretű robotot megépíteni, amely ilyen bizonytalan, dinamikusan változó környezetben jól teljesít. Úgy döntöttünk, hogy biobot (bio robot) csótányokat alkalmazunk a robotok helyett, mivel ebben a mérettartományban nagy kihívás robotot tervezni, a csótányok pedig a szakértői annak, hogy miként lehet teljesíteni ilyen ellenséges környezetben" - magyarázta Alper Bozkurt, az egyik fejlesztő az egyetemi közleményben.
A biobot csótányokat információk gyűjtésére és továbbítására használhatják például olyan esetekben, ha földrengés vagy robbanás miatt összedőlt épületekben túlélők után kutatnak.
Kulcsszavak: tudomány
Kapcsolódó cikkek
- Szemetet "bekapó" szemétkosár?
- Részletgazdag hologram készülhet szén nanocsövekből
- Világrekord rövidségű lézerimpulzust hoztak létre floridai kutatók
- Az ABB technológiája az évtized 11 legfontosabb innovációja között
- Drónok harca földön, vízen, levegőben - Csak úgy sereglenek a robotok (2. rész)
- Drónok harca földön, vízen, levegőben - Csak úgy sereglenek a robotok (1. rész)
- Nyomtassunk telefont! - Egy éven belül megnyílik az út
- Magyar kutatók a világon elsőként hoztak létre szuperrácsot
- Szívinfarktust gyógyító nanotechnológia
- A részecske perdülete is lehet adathordozó
Cikkgyűjtő
További fontos híreink
Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül
2024. szeptember 29. 15:24