Magyar 3D-fesztivál nyílt Moszkvában
A Leonar3Do számítógépes program bemutatásával nyílt meg a Magyar háromdimenziós fesztivál az orosz fővárosban.
A Moszkvai Magyar Kulturális és Tudományos Intézet szervezésében ismerhették meg az érdeklődők Rátai Dániel találmányát a Povarszkaja utcai épületben. Moldován Csabának, a cég képviselőjének előadását követően többen ki is próbálták a módszert, amelynek segítségével könnyen alakíthattak ki háromdimenziós formákat. A laikus közönség körében egyértelmű volt a siker, de mint a szakember az MTI-nek elmondta, az a céljuk, hogy Oroszországban is elterjesszék a módszert, amelynek segítségével az élményközpontú oktatást próbálják megvalósítani.
Az Egyesült Államokban, európai országokban és Indiában is több egyetemen használják már a Leonar3Do-módszert. A volt szovjet utódállamok közül az idén Kazahsztánban - a fővárosban, Asztanában, illetve Almatiban - is bevezették.
Baranyi András, a Moszkvai Magyar Kulturális és Tudományos Központ igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyar 3D fesztivál keretében tartott számítógépes grafikai bemutatót pénteken Waldemar Mattis-Teustsch sepsiszentgyörgyi születésű neves magyar képzőművész holográfiáiból nyíló moszkvai kiállítása követi. A Fény művészete című tárlatot a Multimédia Művészeti Múzeumban rendezik meg.
A magyar kulturális központ vezetője elmondta, hogy a két rendezvény egy hosszú távú együttműködés első állomása lesz, ugyanis Olga Szviblovával, a múzeum igazgatójával abban állapodtak meg, hogy hároméves közös programot indítanak el. Magyar fotó- és képzőművészek alkotásait fogják bemutatni, jövőre pedig Robert Capa-kiállítás lesz a világhírű fotográfus születésének századik évfordulóján.
Ugyancsak jövőre nagyszabású Vasarely-kiállítást is terveznek a moszkvai múzeummal együtt. Ez is része annak az intézeti elképzelésnek, hogy nagy tekintélyű moszkvai intézményekbe vigyék el a magyar kultúrát. Baranyi András örömmel számolt be arról, hogy Oroszországban látványosan nagy az érdeklődés a magyar rendezvények, a magyar művészet iránt.
Kapcsolódó cikkek
- 3D technológiával tör világhírre a magyar Leonar3do Las Vegasban
- Jön a Blur a Szigetre
- Dr. Hajdu András kapta a 2012-es „Év informatikai oktatója” díjat
- Megvannak az első fellépők a Hegyalján
- Máris öt világsztár a Volton!
- Új szolgáltatásokkal bővült az Oktatási Hivatal új honlapja
- Három dimenzióban elevenednek meg a II. kerület kulturális nevezetességei
- Hegy’: Lemmy gitárpengetője a Nagyteknősbéka időkapszulájában
- Interaktív számítógépes oktatóprogramokat kapott az Állatkert
- Táblagépekkel és interaktív tananyagokkal tanulhatnak a diákok Egerben
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Bosch célja 2030-ig: több mint 10 milliárd intelligens érzékelő
A szenzortechnológia alapjaiban alakítja át mindennapi életünket: nyomon követi sporttevékenységeinket, megkönnyíti eszközeink használatát, ellenőrzi a levegő minőségét, hogy csak néhány példát említsünk. Azért, hogy ezek a funkciók mindig a fogyasztók rendelkezésére álljanak, a Bosch Sensortec érzékelői egyre okosabbak. A cég egy rendszerbe integrálja a mikrokontrollereket, a szoftvereket és a mesterséges intelligenciát (MI), mindez pedig magában az érzékelőben fut: ez a mikroelektromechanikai érzékelők (MEMS) új technológiája.
Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról
A 6G Smart Networks and Services Industry Association (6G-IA) által készített „Európai vízió a 6G hálózati ökoszisztémáról” című friss tanulmány megszületésében Laki Sándor egyetemi adjunktus, az ELTE Informatikai Kar oktatója is közreműködött.
Az Airbus 766 kereskedelmi repülőgépet adott át 2024-ben
Az Airbus 766 kereskedelmi repülőgépet szállított le 2024-ben 86 megrendelőnek világszerte. Az üzletág az elmúlt évben lemondások nélkül számolva 878 új repülőgép gyártására szerződött, ennek eredményeként 2024 december 31-én az Airbus rendelésállománya 8658 példányon állt.