Három dimenziós látogatás egy etruszk sírban
Virtuális látogatást tesz lehetővé egy itáliai etruszk sírkamrában az olasz Nemzeti Kutatóközpont (CNR) interaktív programja, amely nemcsak a fantáziát, hanem a tudományt is ösztönzi.
A mai látogatónak nincsen szüksége billentyűkre vagy egérre, karja mozgatásával tudja bejárni a sírkamrát, megfigyelni közelről a sírban elhelyezett tárgyakat, és ha akarja, a sír történetét az ott eltemetett etruszkok "mesélik el" neki - számolt be a Corriere della Sera napilap online kiadása.
A 3D-rekonstrukció segítségével az is kiderült, hogy a sír szűkebb volt, mint elképzeltük. Az itt talált halotti ágy és szekér valójában egymás tetején állt - nyilatkozta Eva Pietroni a CNR munkatársa.
A két éven át fejlesztett projekt az Európai Bizottság támogatásával született meg.
Az eredeti sír Cerveteriben nem mindig látogatható, gazdag leletanyagát a Vatikáni Múzeum őrzi. A technológiával a kettőt ismét együtt lehet látni.
Kapcsolódó cikkek
- Szarvmentes "biztonsági" tehenet próbálnak genetikusan kitenyészteni
- 100 napig is hordhatjuk az önmagát szagtalanító inget
- Nem sikerült a világrekord a Goldberg-szerkezetekkel
- Kis Zsenik Klubja : A legnagyobb citromerőmű
- Világrekord-kísérlet és izgalmas kihívások A mérnökök játszóterén
- Kína saját fejlesztésű robotokat vet be a földrengés utáni mentéshez
- Egyedülálló Eötvös Loránd-kéziratot digitalizált az ELTE
- Meghalt Efrájim Árázi, az izraeli IT-szektor legendás atyja
- Kilométerre "ellátó" háromdimenziós lézerkamerát mutattak be Skóciában
- Magyarok a Marson – Robotépítő-verseny Szegeden
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ma este debütál a TV2 nagyszabású Hunyadi-sorozata
Március 8-án, 20 órakor indul a TV2 történelmi drámasorozata, a Hunyadi, amely Hunyadi János életét és korát mutatja be. A tízrészes széria a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának történetét dolgozza fel, modern technológiai megoldásokkal és nemzetközi együttműködéssel.
Lesz-e magyar Oscar? (A filmipar és a technológia)
Március 2-án a világ szeme ismét Hollywoodra szegeződik, aki akarja, akár élőben is nézheti a 2025-ös Oscar-gálát. Az idei esemény különösen izgalmas az informatikai és technológiai vonatkozások miatt, hiszen a filmipar egyre inkább a digitális világ eszközeire támaszkodik. Több jelölt is kiemelkedő technológiai megoldásokat vonultat fel, és az Akadémia már előre kihirdette azokat az innovációkat, amelyek idén technikai Oscar-díjat érdemeltek.
UPDATE: Korábbi hírünket aktualéizáltuk a Mediator sajtóanyagával, amely az esélyeket latolgatja, beleértve a magyar Oscar esélyét is.
Fel fog-e lépni Zámbó Jimmy saját emlékkoncertjén?
A legfrissebb információk szerint 2026-ban - Zámbó Jimmy halálának 25. évfordulója alkalmából - emlékkoncertet terveznek a Budapest Arénában. Bár konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre a koncert programjáról, a nemzetközi példák alapján felmerül a kérdés: vajon megjelenik-e a király "személyesen" az eseményen, előad-e valamit saját hangján "eredetiben"?
Mozizás kettesben: Nyerd meg az év moziélményét!
A Cinema City azt kérdezi: Te miért szeretsz moziba járni, és kit hívnál magaddal? A legújabb kampányfilmjük bemutatja, hogy a mozilátogatók sokféleségében egy dolog biztos: mindannyian imádják a mozizást. A Valentin-napján elindult kampány egy izgalmas nyereményjátékkal várja a mozi rajongóit. Ha a résztvevők megnevezik kedvenc mozipartnerüket, lehetőséget kapnak arra, hogy egy évre szóló moziélmény-csomagot nyerjenek.
Mesterséges intelligencia komponálta a "futni mentem" plakátját
Filmrecenziókat nem nagyon szokott közölni egy infokommunikációs hírportál, de ha egy film plakátja az AI bevonásával készült, ráadásul ez épp a legsikeresebb magyar mozifilm, akkor muszáj nekünk is írni róla. Herendi Gábor 2024 novemberében bemutatott romantikus vígjátékáról van szó, ami csütörtök óta a Netflixen is látható: a "Futni mentem"-ről.