Nem csak újépítésű otthon lehet széndioxid-semleges
Európai kutatás az aktívházak közérzetre és környezetre gyakorolt hatásáról
A Humboldt Egyetem kutatóinak felmérése szerint szoros összefüggés tapasztalható a természetes fény és a friss levegő hatása, valamint közérzetünk, egészségi állapotunk és társas kapcsolataink minősége között.
A sok napfény és friss levegő jótékony hatást gyakorol közérzetünkre, egészségünkre, fokozza teljesítőképességünket és társas kapcsolatainkat is pozitívan befolyásolja. Ezt bizonyítja az a felmérés is, amelyet a berlini Humboldt Egyetem szociológia tanszékének professzora, Bernd Wegener és kutatócsoportja végzett. Ennek során a VELUX Cégcsoport aktívház koncepció jegyében épült házaiban élő családok mindennapjait, otthoni szokásait vizsgálták.
A kapott eredmények annak megválaszolásában nyújtanak segítséget, hogy mely tényezők határozzák meg életminőségünket, és milyen módon hozható létre egészséges feltételeket biztosító, környezetsemleges lakókörnyezet. A VELUX Cégcsoport hamburgi Fényaktív Háza (LichtAktiv Haus) az első olyan széndioxid-semleges aktívház, amely egy 50 éves épület öthónapos felújítása keretében született meg.
A VELUX Cégcsoport a következő generáció épülettervezési elképzeléseit támogatva indította útjára 2009-ben Model Home 2020 elnevezésű projektjét. Ennek során a Cégcsoport Európa-szerte hat házat épített fel a fenntartható építkezés jegyében, amellyel azt kívánta megmutatni, hogy a már rendelkezésre álló technológiák, tudás és termékek segítségével is olyan élhető, energia-hatékony épületek hozhatóak létre, amelyek környezetükre sincsenek káros hatással. Az aktívházakban élő „tesztcsaládok” mindennapjait, tapasztalatait, energiafelhasználását vizsgálta a Humboldt Egyetem kutatócsoportja kvantitatív és kvalitatív vizsgálati módszereket ötvözve.
„A felmérésben résztvevő családok arról számoltak be, hogy már rövid idő után érezték az aktívház mindennapjaikra gyakorolt pozitív hatását; produktívabbnak, energikusabbnak és kiegyensúlyozottnak érezték magukat” – nyilatkozta a vizsgálat során mért és gyűjtött adatok kapcsán Bernd Wegener, a Humboldt Egyetem szociológia tanszékének professzora.
Jó közérzet, egészség és energiatudatosság – akár 50 éves, felújított épületben is
A felmérésben résztvevő négytagú Oldendorf család nagyfokú elégedettsége, valamint az előre kalkulált értékeknél magasabb energiatermelés és alacsonyabb melegvíz-fogyasztás a bizonyíték arra, hogy akár egy ötvenéves ház is átalakítható és modernizálható úgy, hogy nem csak kitűnően élhetővé, de energia-hatékonnyá, s egyben széndioxid-semlegessé is váljon. Ezáltal az energiaszükséglettel és élhető környezettel kapcsolatos elvárások összhangba kerülnek.
A Hamburgban található Fényaktív Ház különlegessége ugyanis, hogy nem újépítésű, hanem egy ikerház fele, amelyet öt hónap alatt alakítottak át széndioxid-semlegessé. A korábban szűkös és zárt terek tágas, napfényt beengedő szekciókká váltak, amelyekben a természetes szellőzés is kiemelt szerepet kapott.
„Azt szeretjük a leginkább, hogy ha belépünk a házba, a külső időjárástól függetlenül mindig világos van, ez barátságossá teszi az otthonunkat és a hangulatunkat is pozitívan befolyásolja” – nyilatkozta Christian Oldendorf, a Fényaktív Ház négytagú tesztcsaládjának családfője.
A mérési adatok alapján a házban kizárólag az áramfelhasználás mértéke haladta meg az előre megbecsült értékeket, ezért az elkövetkező hónapokban a szakértők hőszivattyúk és technikai berendezések szabályozásával kívánják elérni az optimális eredményt.
Mint azt Őz Beáta, a VELUX Magyarország Kft. értékesítési vállalatának ügyvezetője az Egyesült Királyságbeli Széndioxid-semleges Otthonok (CarbonLight Homes) nevű ikerház kapcsán kiemelte, az épület nem csupán prototípusként szolgál, hanem több család számára is valódi otthont jelent.
„Az ikerház teljes mértékben megfelel a brit kormány zéró széndioxid-kibocsátás követelményeinek. Az állandó friss levegő természetes és gépi szellőztetés útján egyaránt biztosított az épület két lakásában. Ugyanakkor számunkra a számok és eredmények mellett legalább ilyen fontosak a lakásokban élő emberek hétköznapi tapasztalatai.Örömmel olvastuk a családok visszajelzéseit, hiszen mindannyian egy sokkal kiegyensúlyozottabb, pihentetőbb, egészségesebb életvitelről számoltak be új otthonukban. Ezek a pozitív hétköznapi eredmények egy otthon minőségének – s így a VELUX Cégcsoport által képviselt aktívház koncepció sikerének is – kulcsfontosságú fokmérői.”
Kapcsolódó cikkek
- Szőkefalvi-Nagy Béla, a 20. századi magyar matematika nagy alakja 100 éve született
- A SAS „úttörő a vizuális technikák alkalmazásában"
- Felgyorsult a Curiosity marsjáró
- A világ legvékonyabb, hajlítható, nyújtható elektromos áramkörét fejlesztették ki
- Több tucat tanulmányt hamisítottak meg japán kutatók
- Kisebb szókinccsel bír majd az iPad generáció
- Ősi piramisokat fedezett fel egy nő a Google Earth-tel
- Egy négyéves gyerek intelligenciaszintjével rendelkeznek a legfejlettebb számítógépek
- Online programsorozattal ünneplik a Rubik-kocka 40. születésnapját
- Az "isteni részecske" közelében - Nyílt napokat tart a CERN szeptemberben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A mesterséges intelligencia korában a mérnöki tudás nagyobb biztonságot ad a munkaerőpiacon
A példátlan ütemű technológiai fejlődés és a mesterséges intelligencia korában a jövőbiztos tudás iránti igény felértékelődik. A munkaerőpiaci jelentések szerint a technológiai szektorban az AI specialisták mellett azok a szakemberek a legkeresettebbek, akik mérnöki tudással is rendelkeznek. A széleskörű, szoftveres és hardveres tudást ötvöző mérnökinformatikus képzések ezért kiemelten fontosak. Hazánkban a fiataloknak ezen a területen kivételes lehetőségeik vannak, ugyanis olyan intézményt is választhatnak, ahol többek között nyelvtechnológiára specializálódhatnak, és később akár az első magyar nyelvi modell fejlesztésébe is bekapcsolódhatnak.
Három éves nagyszabású terv mentén alakul GenAI-alapú vállalattá a Konecta
Az ügyfélélmény és a digitális szolgáltatások terén globálisan elismert Konecta a hét elején bemutatta a Katalyst 2028 névre keresztelt három éves átalakítási tervét, amely az új vezérigazgató, Nourdine Bihmane irányítása alatt fog megvalósulni.
Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók
A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12 hónapban, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul, 42% pedig a dolgozói létszám 5%-os növekedésével is kalkulál – áll a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felmérésében, melynek eredményeit tegnap hozták nyilvánosságra a davosi Világgazdasági Fórumon.
Drónszolgáltatásokat nyújtó vállalkozással erősítette meg kapcsolatát a Széchenyi-egyetem
Évek óta meglévő partnerséget erősített meg a Széchenyi István Egyetem és a komplex távérzékelési szolgáltatásokat nyújtó Drónkuckó január 15-én. A dróntechnológiai képzéseket, hallgatói tudományos munkák támogatását és nemzetközi pályázatokat érintő együttműködési megállapodást az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar vezetése és a cég képviselői az intézményhez tartozó Smart Farm tangazdaságban írták alá.
Demokratizálódik a programmatic piac Magyarországon
Kezdetben a globális óriások játékszere volt, mára egyre szélesebb körben válnak elérhetővé a programmatic hirdetési megoldások. A technológia jelentős versenyelőnyt kínál a gyorsan változó piaci környezetben, ugyanakkor az egyik legtöbb tévhittel és félreértéssel övezett hirdetési megoldás. Az újonnan indult Programmatic Blog célja, hogy közérthető és hiteles szakmai tartalmakkal segítsen megérteni és kiaknázni az automatizált hirdetéseket.