A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

forrás: Prím Online, 2025. február 12. 20:09

A digitális világ átalakulása a koronavírus-járvány alatt felgyorsult: a mobiltelefon lett a legfontosabb eszköz az internetezéshez, a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban tovább erősödött, és az online vásárlás is széles körben elterjedt. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új kutatásában a Kantar-Hoffman piackutató intézet elemzései révén mutatja be a hazai digitális és kulturális trendeket az elmúlt tíz évben, valamint a koronavírus hosszú távú hatásait.

A magyarok internetezési szokásai az elmúlt évtizedben gyökeresen megváltoztak: míg 2014-ben még sokan asztali számítógépről böngésztek, 2024-re már nyolc emberből hét mobiltelefonon internetezik. Az okostelefonok elterjedésével a mobilinternet fontossága is megnövekedett, tavaly a megkérdezettek 45%-a mondta, hogy nem tudná nélkülözni.

 

A tavalyi évben egy átlagos magyar napi három órát töltött az interneten, és a válaszadók egyharmada ezt tartotta legkedvesebb időtöltésének. Az online tér mindennapjaink részévé vált, és már minden második magyar úgy érzi, túl sok időt tölt ott. A legfiatalabbak közül a 16-39 évesek érzik leginkább az időpazarlást, míg az idősebbek, 55 év felett, céltudatosabban használják az internetet.

 

A közösségi média egyre fontosabb szerepet játszik a baráti kapcsolatok fenntartásában: míg tíz éve csupán kétszer annyian tartották jelentősnek, ma már négyszer annyian említik. Emellett az online jelenlétük is fontosabbá vált: 2014-ben még a válaszadók harmada figyelt oda a közösségi profiljára, 2024-ben már a felük.

 

Freepik

  

Az internet mint információforrás is jelentősen megerősödött: míg 2014-ben még csak 50%-a használta elsődleges információforrásként, addig 2024-ben már 80%-a. Érdekes változás, hogy a pandémia alatt a hagyományos médiumok szerepe is felértékelődött, mivel hiteles, érthető információkat nyújtottak, míg az online felületek, sok esetben álhírekkel, átmenetileg elvesztették presztízsüket.

 

A digitális vásárlás az utóbbi évtizedben robbanásszerűen nőtt: a pandémia alatt minden korosztály megszerezte az online vásárláshoz szükséges tapasztalatokat, ezáltal növelve a webáruházak népszerűségét.

 

A járvány alatt a sportolásra és kulturális programokra fordított idő csökkent, de 2024-re ez visszatért a lezárások előtti szintre: egyre többen járnak színházba, koncertre, és sportolni is többen kezdtek újra.

 

Bár az élet a lezárások után visszatért a normális kerékvágásba, a stressz és kimerültség növekedett. Az elmúlt tíz évben több mint 10%-kal nőtt azok száma, akik rendszeresen kimerültnek érzik magukat. A stressz főleg a fiatalokat sújtja, különösen a huszonéveseket.

 

Az NMHH figyelmeztet arra, hogy a digitalizáció gyors terjedésével fontos, hogy tudatosan és kiegyensúlyozottan használjuk az internetet, hogy az online jelenlét ne menjen a személyes kapcsolataink, mentális egészségünk és életmódunk rovására.

 

Az alábbi videóban Gulyás Benjámin, az NMHH műsorelemző munkatársa ismerteti a tanulmány legfontosabb megállapításait:

 

 

English summary

The digitalization accelerated during the COVID-19 pandemic, with mobile phones becoming the primary device for internet access, social media playing a larger role in communication, and online shopping gaining widespread popularity. A recent study by the National Media and Infocommunications Authority (NMHH) reveals key trends over the past decade, showing significant changes in internet usage habits, the rise of mobile internet, and shifts in information consumption. Despite returning to normalcy post-pandemic, stress and exhaustion have increased, especially among younger generations, highlighting the need for mindful and balanced internet use.

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Női példaképek a digitális gazdaságban

Harmadik alkalommal díjazták a 40 év feletti női példaképeket a digitális gazdaság területén, a pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) hirdette meg. A díjra gazdasági társaságok és különböző szervezetek jelölték azokat a női kollégáikat, akik kiemelkedő eredményeikkel és munkásságukkal hozzájárulnak a digitális gazdaság és technológia fejlődéséhez. Ezzel nemcsak az ő tevékenységüket ismerik el, hanem azt is, hogy példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára, és bemutathatják a 40 év feletti női munkavállalók értékeit és lehetőségeit. Az "Inspiráló női vezetők" kategóriában Rakó Ágnes, a KPMG tanácsadási üzletágának társvezetője nyerte el a díjat.

2025. március 15. 12:07

Tanulni menő: Új alapokra helyezett oktatás

Sürgősen új alapokra kell helyezni az oktatást, mivel a technológiai fejlődés korában már nem az információ megszerzése, hanem a tanulók érdeklődésének fenntartása jelenti az igazi kihívást. A tanulásnak pozitív élménynek kell lennie, ezért egy jó iskola a gyermekek kíváncsiságára épít, így a tanulók belső motivációjuk révén fejlődhetnek. Emellett nemcsak az alapvető tudás elsajátítása, hanem a jövő kihívásaira felkészítő kompetenciák és készségek megszerzése is fontos szerepet kap. A Tanulni menő kezdeményezés célja, hogy összekapcsolja az oktatás megújítása iránt érdeklődőket: pedagógusokat, üzleti szereplőket, oktatási szakértőket, családokat és a hátrányos helyzetű diákokkal foglalkozó tanárokat.

2025. március 15. 10:25

Szoboszlai Futam: Egy különleges kihívás a Telekom Vivicittán

Idén 300 résztvevő próbálhatja ki a Telekom Vivicitta új kihívását, és teljesítheti azt a távot, amelyet Szoboszlai Dominik átlagosan fut egy mérkőzésen. Az exkluzív, 10,5 km-es futam április 13-án, a verseny második napján, 13 órakor rajtol. A résztvevők limitált, egyedi technikai pólót kapnak, és nevezési díjukból 2000 Ft-ot a SUHANJ! Alapítvány támogatására ajánlanak fel. A nevezés március 15-én, 9 órától kezdődik a Telekom Vivicitta hivatalos honlapján.

2025. március 14. 20:42

Kalmár 120: A magyar kibernetika úttörőjére emlékeznek Szegeden

Születésének 120. évfordulója alkalmából a Neumann Társaság (NJSZT) kiállítást rendez a szegedi Informatika Történeti Kiállításon (ITK), a Szent-Györgyi Albert Agorában, tisztelegve a magyar számítástechnika úttörőjeként ismert Kalmár László matematikus előtt. A 2025. március 27-én nyíló Kalmár 120 tárlaton a kibernetika területén végzett maradandó munkásságát bemutató tablók, dedikált könyvek, kitüntetések, korabeli dokumentumok, valamint Kalmár által használt tárgyak lesznek láthatók.

2025. március 14. 17:43

A Budapest SmartFest új korszakot nyit a filmművészetben

A Budapest SmartFest nemzetközi filmfesztivál immár másodszor hozza el a világ legérdekesebb, mesterséges intelligenciával és okostelefonokkal készült filmjeit, bemutatva, hogyan formálja a technológia a vizuális kultúrát és a filmművészetet. A fesztivál közel negyven ország alkotásait vonultatja fel Kanadától Indiáig, Kínától Európáig, tükrözve egy globális kreatív forradalmat, amelynek középpontjában az AI áll – bár a technológia mögött mindig az emberi kéz és szellem munkálkodik.

2025. március 14. 16:06

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

„Az Ön eszköze veszélyben van, össze fog omlani” – 8 tipp a félelemkeltő csalások elleni védelemhez

2025. március 13. 09:55

Történelmi magyar siker a Holdon

2025. március 11. 16:01

Különdíjas lett a Deloitte úttörő coaching programja

2025. március 9. 10:06

Jövőformáló diákok: Megvannak a Megoldások a holnapért továbbjutói

2025. március 5. 18:59