e-kultúra kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: e-kultúra
Háromdimenziós technológiával óvják meg a Közel-Kelet kincseit
A módszernek köszönhetően az érintett épületek és helyek esetleges károsodása esetén a szakemberek a legapróbb részletekbe menő pontossággal fogják tudni korrigálni a sérüléseket a háromdimenziós nyomtatási technológia segítségével.
Már telefonon vesszük a kultúrát is
Egyre több színházjegyet adnak el okostelefonon, és a készüléktulajdonosok jelentős része mobilon keres programot estére - derült ki a Ma este Színház! és a Simple közös felméréséből. A több mint 2500 fő bevonásával készített kutatás szerint minden második megkérdezett vásárolt már jegyet így.
Hungaricana - 48 múzeum, 20 levéltár és 20 könyvtár anyaga egy helyen
Egységes online keresőfelületen váltak elérhetővé a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) által támogatott digitalizálási projektek; a folyamatosan bővülő Hungaricana összevont közgyűjteményi portálon 20 millió oldalnyi anyag, 5 millió térkép, 5 millió eddig ismeretlen kép és ugyanennyi bibliográfiai adat áll a látogatók rendelkezésére.
Murakami online válaszol a rajongóinak
Bármilyen témában szívesen fogad kérdéseket rajongóitól egy frissen elindított honlapon Murakami Haruki japán író, aki csaknem tíz év után döntött úgy, hogy ismét lehetőséget ad olvasóinak egy kis online kérdezz-felelekre.
Bemutatták a könyvtárak új elektronikus szolgáltatását, az ELDORADO-rendszert
Az ELDORADO lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy a digitális tartalmakat otthonról is elérhessék. A rendszer célja, hogy a közkincsnek számító teljes könyvtári állomány elérhető legyen, ezáltal a már kereskedelmi forgalomban nem kapható kiadványok is digitális formában újraéledjenek.
Szelfiző műalkotásokból készítettek online múzeumot
Johann Wolfgang Goethe mobiltelefonnal a kezében készít önmagáról fotót, azaz szelfit - legalábbis Olivia Muus online múzeumában, ahol a dán művész híres portrékat helyez új megvilágításba a manapság elterjedt szelfi módszerével.
Netgeneráció - új lehetőségek, új veszélyek és jogos félelmek
A Vodafone Magyarország által „Internet a Családban” címmel megrendezett kerekasztal beszélgetés résztvevői arra a kérdésre keresték a választ, hogy mit tehet a szülő, ha szeretné gyermekét biztonságban tudni a világhálón.
Több száz év milliónyi könyvillusztrációja érhető el az interneten
Az elmúlt 500 évben megjelent több mint 600 millió könyvből vonta ki a fotókat, rajzokat és más képi illusztrációkat egy amerikai kutató, aki meg is osztotta az adatbázist az interneten.
Digitális költeményeket mutatnak be a Műszaki Tanulmánytárban
Különleges, számítógéppel generált versekkel, valamint képet, hangot és szöveget egyaránt tartalmazó alkotással is találkozhat az érdeklődő szombaton a fővárosi Műszaki Tanulmánytárban, ahol Papp Tibor mutatja be digitális költeményeit a Magyar Írószövetség tagjainak társaságában.
Az Anna Kareninát olvassák fel élőben az interneten
Több mint 700 ember fogja felolvasni a Google+-on és a YouTube közösségi videómegosztón Lev Tolsztoj híres regényét, az Anna Kareninát október elején.
Ingyen hozzáférhető könyv is hozhat anyagi hasznot
Elenyésző arányban részesednek a szerzők a köteteik eladásából befolyó összegből, valamivel jobb az arány, ha nem papíron jelenik meg az írás, hanem e-könyvként. Magyarországon azonban ez típusú kiadvány alig fogy, részben mert egyre gyakoribb, hogy illegálisan teszik elérhetővé őket. Lehet azonban, hogy utóbbi nem csak kárt okozhat, hanem épp fordítva, növelheti a nyomtatott változat eladásait.
A MaNDA megkezdte az adatexportot az Europeana felé
A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) megkezdte az adatszolgáltatást az európai digitális adatbázis, az Europeana számára - mondta Lovas Lajos, a MaNDA főigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón.
Cisco: az internet átrendezi a világ egyik leghíresebb múzeumát is
Az amszterdami Rijksmuseumban a Cisco által kiépített vezeték nélküli hálózat révén új szolgáltatások, például multimédiás tárlatvezetés és részletes információk érhetők el saját mobileszközök segítségével, miközben a technológia jelenléte nem vonja el a figyelmet a kiállított művekről sem. Az új hálózat a látogatók mellett a múzeum dolgozóit is kiszolgálja.
Az e-könyvek mentik meg az olvasást?
Napjainkban a felnőtt internetezők többsége saját bevallása szerint kevesebbet olvas könyvet, mint öt évvel ezelőtt. A könyvolvasással töltött idő csökkenésének megállításában vagy akár növelésében az e-könyveknek vitathatatlan szerepük lehet a jövőben – derül ki az eNET – Telekom „Jelentés az internetgazdaságról” friss kutatásából, amely a könyvolvasási szokásokkal és az e-könyvekhez való hozzáállással foglalkozik.
Kassák avantgárd folyóiratát digitalizálják Bécsben
Az Osztrák Nemzeti Könyvtár digitalizálta Kassák Lajos Ma című folyóiratának Bécsben szerkesztett számait.
Az internetes forgalmazókkal szemben a könyvkereskedőket támogatják a franciák
A dömpinggel vádolt nagy internetes könyváruházakkal (az amerikai Amazon, a francia Fnac) szemben a hagyományos könyvkereskedőket támogató törvényt fogadott el csütörtökön a francia nemzetgyűlés.
Digitalizáltak százezer régi könyvet az Osztrák Nemzeti Könyvtár állományából
Az érdeklődők olyan ritkaságokat tanulmányozhatnak, mint Johann Wolfgang Goethe Ifjú Wertherének első kiadása 1774-ből vagy a cseh nyelven íródott Kronyka Czeská 1541-ből. De magyar kultúrtörténeti kincsek is megtalálhatóak a könyvtár gyűjteményében.
A Szépművészeti hallássérültek számára készült alkalmazását méltatta a The Guardian
A Szépművészeti Múzeum közelmúltban létrehozott, hallássérültek számára kifejlesztett egyedi okostelefon-alkalmazását méltatta a brit The Guardian című lap internetes kiadása.
Egyre több színházjegyet vásárolnak az utolsó pillanatban
Egyre népszerűbbek a magyar színházkedvelő közönség körében az interneten "utolsó pillanatban" vásárolt színházjegyek: becslések szerint az online értékesített jegyek körülbelül hat százalékát tavaly már az előadás napján vásárolták meg.
Három dimenzióban elevenednek meg a II. kerület kulturális nevezetességei
Virtuális közösségi teret építettek Marczi 3D elnevezéssel, a számítógépes játékokból ismert internetes technológiával a Marczibányi Téri Művelődési Központban.
Cikkgyűjtő
További híreink
Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.
Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.