számítógéptörténet kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: számítógéptörténet
Megalakult a KSZK Alumni
A Budapesti Műszaki Egyetem öntevékeny Kollégiumi Számítástechnikai Köre csaknem fél évszázada jött létre, és miközben jelenleg is aktív, a napokban az alapítók egyike, Vinkovits László, nyolc társával együtt életre hívta a KSZK alumnit, vagyis az egykori tagok csoportosulását.
Nem talált gazdára az első integrált áramkör
A múlt héten számoltunk be róla, hogy áruba bocsájtják Jack Kilby világhírű találmányát, az első integrált áramkör prototípusát. Sajnos azonban nem sikerült új gazdát találni a mikrochipnek, amelynek becsült értéke 1 és 2 millió dollár közé tehető.
30 éve jelent meg az első Macintosh
Január 24-én lesz pontosan 30 éve, hogy megjelent az első Apple Macintosh gép, melyet az Apple Lisa ihletett. Az előfutárt Steve Jobs lányáról neveztek el még 1983-ban, egy évvel később pedig az első Macintosh gép is piacra került.
A jövő múltja
Június 25-én lesz Szegeden a „A jövő múltja - A lyukkártyától az információs társadalomig” című konferencia, ahol az Informatika Történeti Kiállítást kiegészítve, a teljes informatika történeti anyagot nyilvánosságra hozzák, most először.
A jövő múltja – az informatika hőskorától a közelmúltig
Világviszonylatban is jelentős informatika-történeti kiállítás várja az érdeklődőket Szegeden, a Szent-Györgyi Albert Agorában. A múlt értékeinek méltó megőrzéséhez a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság nem csak a kiállítás létrehozásával, fenntartásával és fejlesztésével, hanem egy olyan kötet összeállításával is hozzájárul, amely több mint 200 oldalon, képekkel, tárgyleírásokkal, életrajzokkal, több száz hivatkozással és részletes bibliográfiával mutatja be az informatika fejlődését, főbb irányait és hazai képviselőit. A könyvben szereplő gépek, tárgyak, eszközök nagy részét a kiállításon meg is lehet nézni, ki is lehet próbálni.
Számítógéplegendák Szolnokon
Új helyszínen, a szolnoki Damjanich János Múzeumban látogatható január 17-től a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum DOStalgia – a személyi számítógép hőskora című kiállítása.
Győző, várjuk az interjút!
78 éves korában több, mint tízezer kilométert vezetett – egyedül – Ausztráliában, és ahol megállt, előadásokat tartott az informatika nagy pillanatairól… De nem azt tekintette az utolsó nagy kihívásnak, voltak még tervei. Ezek már nem valósulnak meg: hetvenkilencéves korában meghalt a magyar számítástechnika egyik úttörője, a számítástechnika eddigi teljes történelmének – majd’ azt írtam: élő – szemtanúja.
Informatika-történeti kiállítás az Agorában
Európában egyedülálló, több ezer darabból álló informatika-történeti kiállítás nyílt meg 1300 négyzetméteren Szegeden az Agorában, 2012. december 13-án. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság jelentős szellemi és anyagi ráfordítással hozta létre és fejleszti folyamatosan a világ vezető informatika-történeti múzeumaival vetekedő kiállítást.
Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe
Újra működik a világ legöregebb digitális számítógépe: a két és fél tonnát nyomó, 61 esztendős brit óriást évekig szerelték a szakemberek, hogy évtizedek múltával ismét üzembe helyezhessék az informatika történelmének fontos mérföldkövét.
20 éves a magyarországi internet - Jubileumi kötetet adott ki az Internetszolgáltatók Tanácsa
A magyarországi internet kezdetét az Internetszolgáltatók Tanácsa (ISZT) 1991 októberétől számítja: ekkor kapcsolódott a világhálóra az első hazai számítógép. A kerek évforduló alkalmából jubileumi kiadvánnyal jelentkezik az ISZT.
Elhunyt a mesterségies intelligencia atyja, John McCarthy
Elhunyt John McCarthy, a Lisp programnyelv megalkotója, a mesterséges intelligencia úttörője - jelentette be kedden a Stanford Egyetem Mérnöki Kara egy twitterben.
Készül Európa legjelentősebb informatikatörténeti gyűjteménye
2011. szeptember 21-én került sor Szegeden az AGÓRA SZEGED PÓLUS kulturális központ alapkőletételére, amely az Európai Unió támogatásával épül. Ez az intézmény ad majd otthont annak az európai színvonalú informatikatörténeti kiállításnak is, amely a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) támogatásával jön létre.
DOStalgia a Közlekedési Múzeumban
Harminc éve jelent meg az IBM első személyi számítógépe, az Intel 4004 processzorral működő 5150-es modell, a ma is használt Windows alapú személyi számítógépek ősét a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum DOStalgia című kiállításán láthatja a közönség.
Százéves az IBM, a számítástechnika úttörője és óriása
Fennállásának századik születésnapját ünnepelte csütörtökön az IBM számítástechnikai óriáscég, amelynek a világ számos, a modern informatikához elvezető technológiai forradalmat köszönhet.
Nagy számítástechnikai műhelyek: volt egyszer egy SZKI
Azok számára, akiknek az informatika nem az iPad-del, a mobiltelefonnal vagy bankautomatákkal kezdődött, hanem emlékeznek a PC-k megszületése előtti számítástechnika évtizedeire, és azok számára, akik nem emlékeznek, de kíváncsiak, hogy milyen is volt ez a hőskor - egy rendkívül érdekes rendezvényt tart a Neumann János Számítástechnikai Társaság Informatika Történeti Fóruma március 24-én csütörtökön délután az Óbudai Egyetemen: a Nagy Számítástechnikai Műhelyek sorozatban a Számítástechnikai Koordinációs Intézet (SZKI) mutatkozik be.
100 éves az IBM - Magyarországon a 75. születésnapját ünnepli
Bár a hivatalos évforduló csak júniusban lesz, az IBM számos programot és látványosságot felvonultató centenáriumi éve már februárban elkezdődött, Watson pedig már a rajongók gratulációit fogadja.
Mobiltörténeti kiállítás Salgótarjánban
A magyarországi mobiltelefonálás 20 évét idézi fel az a kiállítás, amely kedden nyílt meg Salgótarjánban a Nógrádi Történeti Múzeumban a Mobilkor Alapítvány gyűjteményéből.
25 éves a Windows
A Microsoft éppen negyedszázada, 1985. november 20-án hozta forgalomba első Windows számítógépes operációs rendszerét, a Windows 1.01-et.
Elárverezik az első Apple-számítógépet
Elárverezik az első Apple számítógépet azzal az üdvözlő levéllel együtt, amelyet a gép eredeti tulajdonosának Steve Jobs személyes aláírásával küldtek.
Előkerült Windows 1.0 arat a videómegosztókon
1985. november 20-án jelent meg annak a programnak az elődje, mely ma messze a leghasználatosabb operációs rendszer. A YouTube-on váratlanul megjelent egy rég elfeledett szoftver, a Microsoft Windows 1.0 bemutatója, igazi időutazás.
Cikkgyűjtő
További híreink
Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH
Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.
Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat
Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.