Az IE böngészőben létezik egy olyan kiskapu, melyet máris aktívan kihasználnak rosszindulatú weboldalak, ám javítás még nem létezik rá, így fokozott figyelemmel érdemes szörfölni - írtuk tegnap az Internet Explorereket érintő súlyos hibáról. A Microsoft Magyarország arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy az ilyen rosszindulatú kóddal rendelkező weboldalak a jelenlegi adatok szerint jellemzően Ázsiában fordulnak elő, Magyarországon pedig még egyetlen esetről sem tudnak. Átlagos internethasználati szokások mellett valószínűtlen, hogy baj érhesse a felhasználót.
A hiba kihasználásával valóban lehet kárt okozni a felhasználóknak, de ahhoz elég összehangolt támadásra van szükség - átlagos internethasználati szokások mellett valószínűtlen, hogy baj érhesse a felhasználót - közölte a Microsoft Magyarország képviselője.
A Microsoft jelenleg is vizsgálja az Internet Explorer újonnan felfedezett sérülékenységét kihasználó támadásokkal kapcsolatos bejelentéseket. Az első eredmények szerint a korlátozott számban előforduló támadások az Internet Explorer 7 felhasználói ellen irányulnak, ám maga a sérülékenység az Internet Explorer összes jelenleg támogatott verziójában jelen van. A Microsoft fejlesztői már gőzerőkkel dolgoznak a hiba megoldásán, ami, amint elkészül, várhatóan még a szokásos patch-kedd előtt elérhető lesz, out-of-band hibajavításként.
A sebezhetőség az Internet Explorer gyakorlatilag valamennyi változatára fennáll. A legtöbb jelenleg észlelt támadó kód az Internet Explorer 7-es változatát támadja - azonban aki ezt Windows Vistán használja (az IE7 védett módjával, ami alapértelmezett Vistán), annak ugyan a böngészője megtámadható, de a böngészőn keresztül nincs mód a rendszert magát támadni, így Vistán tényleges kár okozására jelenlegi a Microsoft információi szerint nincs még elméleti mód sem.
A Microsoft képviselője fontosnak tartja kiemelni, hogy nincsenek a felhasználók veszélyben pusztán attól, hogy megnyitják a böngészőjüket. Aki a megszokott weboldalait látogatja, nem fog találkozni a problémával. Kifejezetten támadó céllal létrehozott, rosszindulatú weboldalakra van szükség ahhoz, hogy kár érhesse a felhasználót, és arra a felhasználónak el is kell mennie önszántából, például egy csalilevéllel (phishing) rá kell venni arra, hogy látogasson el egy ilyen rosszindulatú weboldalra. A felhasználóknak csak arra kell figyelniük, hogy ez alatt a pár nap alatt, amíg nem érhető el hibajavítás, lehetőleg ne látogassanak el ismeretlen vagy gyanús oldalakra. Ne kattintson például olyan levelekben található linkekre, amelyekben kifejezetten az oldal meglátogatására akarják rávenni az olvasót.
Az ilyen rosszindulatú kóddal rendelkező weboldalak a jelenlegi adatok szerint jellemzően Ázsiában fordulnak elő, Európában nagyon kevés ilyenről tudunk, Magyarországon pedig még egyetlen esetről sem tudunk - tette hozzá a Microsoft illetékese.