Biztonságtechnika
Új év, új remények: búcsú egy nagy öregtől
Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes kártevők toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit. 2016 januárjában egy komoly változást is hozott a lista, lekerült róla az Autorun, amely a legrégebben szereplő és egyik leggyakoribb számítógépes vírus. Az ESET szakemberei a Dell körül kialakult átverési botrányt is elemezték.
A BlackEnergy célzott adathalász kampány ukrán szervezeteket támad
A Kaspersky Lab GReAT csapata eddig ismeretlen támadások jeleit fedezték fel az orosz ajkú BlackEnergy APT csoporttól. Egy célzott adathalász dokumentumot találtak a cég szakértői, amelyben megemlítik a szélsőjobboldali ukrán nacionalista “Right Sector” politikai pártot, és úgy tűnik, hogy a dokumentumot egy népszerű ukrán televíziós csatorna elleni támadáshoz használták.
Vírusok, veszélyek és kockázatok tavaly és idén
Az ESET által összeállított legelterjedtebb kártevők toplistájának vezető helyén a tavalyi év utolsó hónapjában sem volt változás, a második pozícióba azonban egy újonc került. A biztonsági szakemberek a toplista és a tavalyi összefoglaló mellett elemezték, hogy milyen kockázatokkal és veszélyekkel kell számolnunk az idei évben.
30 éves a Brain vírus
A számítógépes vírusok történelmében a jelképes nulla kilométerkövet a PC MS-DOS (MicroSoft Disk Operating System) rendszerű gépeket támadó pakisztáni eredetű Brain képviseli, megjelenését az 1986. január 19. dátumhoz kötik. A 80-as évek végén, de még a 90-es évek elején is elenyészően csekély, pár ezres nagyságrendű volt azon kártevők száma, amelyek számát ma már hozzávetőlegesen 350 millióra becsülnek a vírusvédelmi szakemberek. Az ESET biztonságtechnológiai cég a születésnap alkalmából összefoglalta az elmúlt időszak változásait.
Újabb kibertámadás Ukrajnában
Az ESET által összeállított világszerte terjedő számítógépes kártevők novemberi toplistájából, és az év végi hírekből egyértelműen látszódik, hogy tavaly sem pihentek a kiberbűnözők. Az Ukrajnából érkező kibertámadás híre mellett, a 10 legnagyobb számban terjedő károkozó listája sem engedte, hogy megnyugodjunk. Immár fél éve a Win32/Bundpil féreg vezeti a mezőnyt, amely külső adathordozókon terjedve valódi károkozásra is képes, hiszen a meghajtóinkról mind a futtatható, mind pedig a mentési Backup állományainkat törölheti.
Vírusok és veszélyek a nyári szezonban
A fiatalok és családok számára is elkezdődött a nyári szezon. Akár fesztiválozni indulnak a fiatalok, akár nyaralni a családok az okostelefonok, táblagépek és laptopok nélkül már egyre nehezebben tudják elképzelni a pihenést. Az ESET szakértői most néhány tippet és tanácsot adnak, az online eszközeink biztonságos és körültekintő használatához, ami a gondtalan nyaralásunk alapja lehet.
Vírusvédelem régen és most
Az idén márciusban toplistás vírusok mellett, a vírusvédelem utolsó évtizedeinek változásait is elemezték az ESET szakemberei. Az összefoglalóból kiderül, hogy a vírusok számának növekedése mellett, a védelmi rendszerek bonyolultsága, ebből kifolyólag a szakemberek képzése és az egész folyamat finanszírozásának kérdései is nagymértékben növelték a kihívásokat.
Cikkgyűjtő
További híreink
Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!
A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja
VR Health Champions néven 7,8 millió eurós program indult, hogy felgyorsítsa a virtuális (VR) és kiterjesztett valóság (AR) technológiák bevezetését az egészségügyi ellátásban Európa-szerte. A hároméves projekt célja, hogy lebontsa a piaci, klinikai és szabályozási akadályokat, illetve felgyorsítsa a VR és AR, összefoglaló néven XR (kiterjesztett valóság) alkalmazások fejlődését a kevésbé fejlett régiókban – ehhez az Európai Regionális Fejlesztési Alap régióközi innovációs beruházások (I3) eszköze biztosít társfinanszírozást.