Újabb támadások az ukrán áramszolgáltató ellen
Az ESET biztonságtechnológiai cég szakemberei a héten fedezték fel az ukrán áramszolgáltatók ellen decemberben indított kibertámadások újabb hullámát.
A jelek szerint ugyanazok a támadók állhatnak a háttérben, ugyanakkor a mostani akciók során már nem a BlackEnergy kártevőt használták a bűnözők, hanem egy másik, ingyenesen elérhető, nyílt forráskódú backdoor programot.
A nyílt forráskódú ingyenes program használata nem szokványos tényező, egy ilyen volumenű támadásnál, amelynek hátterében ráadásul sokan állami szerepvállalást sejtenek. A támadás módszere nem sokat változott, a bűnözők adathalász e-maileket küldtek a potenciális áldozatoknak, amelyet csatolmánya egy rosszindulatú XLS fájlt tartalmazott. A levélben egy távoli szerveren elhelyezett .png kiterjesztésű fájlhoz vezető link is szerepelt, amelynek segítségével a támadók megtudták, ha a célpont megkapta és megnyitotta a levelet. Ugyanezt a technikát láthattuk a BlackEnergy kártevőt használó támadások során is.
Kapcsolódó cikkek
- Kaspersky: az idősebbek sokkal körültekintőbb internet-felhasználók
- Fogyasztóvédelem: leginkább a ruházati és a műszaki cikkekkel van problémája az interneten vásárlóknak
- Szélessávú körzethálózati fejlesztések
- 30 éves a Brain vírus
- Az Obama-adminisztráció informatikai cégvezetőkkel találkozott
- Újabb kibertámadás Ukrajnában
- Majd másfélszer akkora mobilinternet forgalom az ünnepek alatt
- Komoly kibertámadás török szerverek ellen
- Gyorsabb lett az internet Magyarországon
- Megduplázódott a cryptolocker támadások száma
Biztonságtechnika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az ESET Magyarországon is elérhetővé tette az ESET Servicest, amely többek között biztosítja a gyors, felügyelt EDR (XDR) szolgáltatást is
A különböző méretű vállalkozásoknak egyre nehezebb lépést tartani, védekezni a gyorsan változó, nagy számú kibertámadással szemben. A szakképzett emberi erőforráshiány miatt sokan nehezen tudják egyedül, házon belül kezelni online biztonságukat. A nem megfelelő biztonsági intézkedések, vagy ezek teljes hiánya gyakran megakasztja, vagy akár le is állíthatja az üzletmenetet, illetve a kritikus informatikai erőforrásokhoz és adatokhoz való hozzáférést. Az ESET szakértői most ezekre a kihívásokra kínálnak megoldást, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy erőforrásaikat fő üzleti tevékenységeikre összpontosítsák. Az ESET a kiberbiztonság egyik legfontosabb szereplőjeként elindította az év 365 napján, a nap 24 órájában angol nyelven elérhető ESET Servicest.
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Hogyan védhetjük ki a gyakori Booking.com átveréseket?
A Booking.com a szálláshelyeket kereső utazók egyik legfontosabb platformja, de mára olyan szolgáltatások, mint az autóbérlés és a repülőjegy vásárlás is elérhetővé váltak az oldalon keresztül. Ez a világ leglátogatottabb utazási és turisztikai honlapja, amely 2023-ban több mint egymilliárd foglalást bonyolított le, ami kétszerese a 2016-ban regisztrált számnak. Az ESET kiberbiztonsági szakértői most megmutatják, hogyan vadásznak ránk a csalók az adathalász e-mailek küldésétől a hamis hirdetések közzétételéig, miközben a megérdemelt nyaralásunkat tervezzük – és ahhoz is tanácsokat kapunk, miként lehet védekezni ez ellen a csalásforma ellen.
A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?
A hibás CrowdStrike-frissítés okozta széleskörű informatikai leállások előtérbe helyezték a szoftverfrissítések kérdését. Frissítsünk vagy inkább ne? Az ESET kiberbiztonsági szakértői most elmondják, miért fontosak a hibajavítások, és miért nem jó megoldás, ha ezeket elmulasztjuk.
ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban
Az ESET legújabb Threat Report jelentése átfogó képet ad az ESET szakértői csapata által 2023 decemberétől 2024 májusáig megfigyelt fenyegetettségi trendekről.