Bombabiztos azonosítás: tudás, token és testrész

forrás: Prím Online, 2016. február 27. 09:32

A jelszavas azonosítást napjainkban egyre kevésbé tartják biztonságosnak. Az ilyen jellegű bejelentkezésnél a teljes autentikációs folyamat egy olyan dolgon alapul, amit csak a felhasználó ismer.

Ezt a dolgot azonban el lehet lopni, tehát megszerezhetik mások. Éppen ezért célszerű egyéb azonosítási formákat is megvizsgálni, és kombinálni azokat, amelyek a legegyszerűbben és leghatékonyabban használhatók együtt. Ezzel sajnos bonyolultabbá válik a felhasználók és a vállalatok dolga az azonosításnál, a NetIQ szakértői szerint azonban megfelelő szemlélettel egyszerűsíthető a többfaktoros autentikáció.

 

A többfaktoros autentikáció, ahogyan a név is mutatja, több személyazonosság-forrást kombinál a hozzáférés eszközeként. Ideális esetben ezek a források különböző típusúak. Ilyen forrás lehet valami, amit csak mi tudunk, például egy PIN kód; valami, amit birtoklunk, például egy kulcskártya vagy egy token; illetve valami, ami a mi saját egyedi azonosítónk, például az ujjlenyomatunk, retinánk vagy a hangunk. Ha két vagy három ilyen forrást használ egy vállalat, azzal jelentősen csökkenti az illetéktelen behatolás kockázatát.

 

 

Ismerős megközelítés

Rengeteg ember használ többfaktoros autentikációt napi szinten. Például a bankkártyás készpénzfelvételnél szükség van a kártyára, amit birtoklunk, illetve a PIN kódra, amit csak mi tudunk. Sőt, az is többfaktoros autentikációnak tekinthető, amikor egy hitelkártyás tranzakcióhoz fényképes igazolványt kell felmutatnunk (amin a saját egyedi azonosítónk, azaz a fényképünk látható). A koncepció tehát nem új, csak az alkalmazási területét kell kiterjeszteni a vállalatokra, hogy azok biztonságosabbá tehessék azonosítási folyamataikat. Egy olyan rendszer ugyanis, amely két különböző típusú azonosítást igényel, természeténél fogva nagyobb biztonságot jelent, mivel a feltöréséhez mindenképpen helyi jelenlét szükséges. Ha például a világ másik pontján ül a kiberbűnöző, akkor hiába tudja ellopni a felhasználó azonosítóját és jelszavát, ha nem tudja megszerezni mellé az illető saját tokenjét vagy ujjlenyomatát.

 

Terjedőben…

Napjainkban egyre több vállalat ismeri fel az egyfaktoros azonosítás kockázatait az online tranzakcióknál. Ez a komoly bevételkieséseket okozó jelenség azonban megszüntethető többfaktoros autentikációval, amelyen keresztül az elektronikus fizetések ugyanolyan gyorsan és biztonságosan bonyolíthatók, mint a készpénzes kifizetések. A többfaktoros azonosítás terjedését emellett a kormányzati előírások is segítik, így például az USA-ban érvényes HIPAA, illetve a Magyarországon két és fél éve életbe lépett 2013. évi L. törvény az információbiztonságról, amelyek számos szervezet esetében komoly biztonsági előírásokat követelnek meg. A módszer terjedéséhez továbbá az is hozzájárul, hogy egyre szélesebb körben és egyre több eszközben jelennek meg a beépített biometrikus azonosítók. Mivel számos számítógépben és okostelefonban megtalálható az ujjlenyomat-leolvasó, a vállalatok már egy ideje bevezethették volna a többfaktoros azonosítást, mindössze eddig nem tartották fontosnak.

 

…de még nem eléggé

Mint a legtöbb új technológia vagy megközelítés megjelenésénél, itt is megfigyelhető ellenállás, amely mögött különféle okok húzódhatnak. Egyészt a vállalatok nagy része nincs tisztában azzal, hogy a rendelkezésükre állnak a többfaktoros azonosításhoz szükséges elemek (mint például az ujjlenyomat-szkennerek). Egyesek pedig amiatt aggódnak, hogy olyan módszert vezessenek be, amely bonyolultabbá teszi a felhasználók feladatait. Sok helyen az egyszerű használatot egyenlőnek tekintik a hatékonysággal, és erről a vállalatok nem szívesen mondanak le, még a biztonság kedvéért sem. Harmadrészt, és valószínűleg ez a legfontosabb: a teljes többfaktoros azonosítás kihasználásához telepíteni és optimalizálni kell egy hozzáférési rendszert a back end oldalon, hogy megfelelően képesek legyünk kezelni és értelmezni a beérkező információt.

 

Egyszerűsítsünk!

Ha külön kell kezelni az egyes azonosítási rendszereket, az komoly terhet ró az informatikai szakemberekre, ezért érdemes olyan megoldást keresni, amelyen keresztül egyszerre felügyelhető minden felület. A NetIQ Advanced Authentication Framework pontosan ezt teszi lehetővé: a segítségével a vállalatok egyetlen keretrendszerben használhatják, kezelhetik és felügyelhetik az összes hitelesítési és azonosítási eszközüket, az intelligens kártyáktól kezdve az egyszer használatos jelszavakon és az ujjlenyomat-leolvasáson át a mobiltelefonnal vagy pendrive-val történő azonosításig, illetve a tokenek alkalmazásáig. Az eszköz minden nagyobb mobilos platformot támogat, beleértve a legújabb Android, iOS és Windows Phone rendszereket. Mivel napjainkban már minden vállalati alkalmazott rendelkezik mobiltelefonnal, érdemes ezeket az azonosításhoz is igénybe venni, például mobilalkalmazáson keresztül vagy SMS-ben küldött jelszavakkal.

 

Kulcsszavak: adatbiztonság biztonság

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50