A repülőkéhez fogható a számítógépek szén-dioxid-kibocsátása

MTI Sajtóadatbank, 2007. december 12. 09:14

Ugyanolyan mértékben szennyezik a környezetet számítógépek, mint a repülőgépek.

Ez a Global Action Plan (GAP) brit környezetvédő szervezet új felméréséből derül ki. A vizsgálat eredménye szerint a világon működő egymilliárd számítógép miatt annyi üvegházhatású széngáz szabadul fel, mint a légi közlekedés során.

A többi informatikai berendezés is környezetszennyező. Egy közepes nagyságú szerver "szénlábnyoma" (Carbon Footprint, a készülék fogyasztásához szükséges energia megtermelése során a légkörbe kerülő szén-dioxid-mennyiség) például akkora, mint egy "átlagos terepjáróé, amely 14 litert fogyaszt 100 kilométeren" - áll a jelentésben.

A GAP kifogásolja, hogy a vállalkozások kevéssé hatékonyan használják az informatikai berendezéseket, túl sok készüléket vásárolnak és az energiaszükséglet egyáltalán nem szempont a beszerzéseknél. A szervezet munkatársai 120 brit vállalat informatikai vezetőjét faggatták. Tízből öten egyetértettek azzal, hogy tevékenységüknek környezeti hatásai is vannak, tízből kettőnek viszont fogalma sem volt róla, hogy mekkora a cég villanyszámlája, kilencen pedig nem hallottak még a szénlábnyom fogalmáról.

A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a számítástechnikai fejlődés dacára a papírnélküli iroda ábránd csupán: míg az informatika őskorában, 1980 előtt világszerte 70 millió tonna körül volt az irodai papírfogyasztás évente, 1997-ben már ennek több mint a duplája, 150 millió tonna papír fogyott.

A környezetvédők szerint a brit kormánynak lazítani kellene az adattárolási szabályokon, amelyek miatt jelentős fogyasztású tárhelykapacitásra van szükség. Főleg azonban a vállalkozásoknak van tennivalója, környezetkímélő megoldásokkal ugyanis akár 80 százalékkal csökkenthető az informatikai energiaigény.

Kulcsszavak: környezetvédelem

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36