Itthon is megkezdi hódító útját a Lumia 1020
Tegnap személyesen is találkozhattunk a Lumia sorozat legújabb tagjával, a 41 megapixeles kamerával felszerelt 1020-as modellel. A Windows Phone 8 alapokon futó készülék már hazánkban is kapható.
A Nokia tegnapi sajtótájékoztatója a Lumia 1020-as készülékről szólt. Az esemény apropóját az adta, hogy mostantól a magyar felhasználók is megvásárolhatják. Végre mi is testközelből láthattuk, mire képes a 41 megapixeles, Carl Zeiss optikával és Xenon vakuval felszerelt, 6 lencséből álló PureView kamera.
Amatőröknek is sikerélmény
A készülék legkiemelkedőbb tulajdonsága egyértelműen a kamerája. Az eseményen is ez került a fókuszba, ahol többek között azt is bemutatták, hogyan lehet profi fotókat készíteni egy telefonnal.
A nagy felbontás, valamint a hat tagból álló lencserendszernek köszönhetően kiléphetünk a hagyományos telefonos képek világából: egészen új dimenziók nyílnak meg előttünk. A jó minőségű kép nem minden: a zoomolt jó minőségű fotó, az már valami. A 1020-as pont ezt nyújtja a felhasználóknak, melyet tetéz az, hogy egy speciális képelemző technológia hét pixelből készít speciális átlagolással egyetlen szuperpixelt, így a nagyításnál sokkal élesebb képet kapunk.
A Pro Cam alkalmazással pedig a manuális beállításokkal kísérletezhetünk, mint például az ISO, fehéregyensúly – és mindezt látjuk, vagyis azt, hogyan változik az adott kép. Azoknak pedig, akik kicsit bátortalanok ezen a téren, vagy nem ennyire megszállottak a fotózás terén, és inkább rábíznák magukat az 1020-asra, ott van az automata mód, amely az adott viszonyoknak megfelelő legjobb képet készíti el.
Az optikai képstabilizátor szintén a kamera egyik kiemelkedő tulajdonsága, hiszen remegő kéz esetén, vagy csak kisebb bemozgásnál is éles marad a kép. Persze, mindezeket számos Nokia fotós app egészíti ki, melyek még több lehetőséget kínálnak a fotózás szerelmeseinek.
Sima ügy a megosztás
A készülék 38 és 34 megapixeles képeket készít, viszont minden egyes fotóról készül egy 5 megapixeles másolat is, kifejezetten azért, hogy élményeinket másokkal is megoszthassuk a közösségi oldalakon. Sőt, ha túl sok kép van a telefonunkon, akkor is jó dolog az 5 megapixeles változat, hiszen jóval kevesebb helyet foglal, mint nagyobb felbontású társai. És, mivel a 32 GB belső tárhely nem bővíthető micro SD-vel, csak 7 GB ingyenes SkyDrive helyet kapunk, néha, amikor elfelejtünk menteni, vagy felhőbe küldeni valamit, jól jön ez a kópia.
A videózás is élmény
Videók készítésénél akár 6-szoros zoomot is alkalmazhatunk, és még így is teljesen élesen, közeli eseményeket is megörökíthetünk. A sajtóeseményen láthattunk egy 1020-assal készült zoomolt videót, amely olyan volt, mintha egy természetfilmet néznénk, hiszen éppen a méhek kommunikációját mutatta be 6-szoros zoomolásban.
És persze, ami minden telefonnál rémálom szokott lenni, az elmosódás a videóban. Itt emiatt sem kell aggódni, hiszen a Nokia garantálja az elmosódásmentességet, amely a Nokia Rich Recordingnak köszönhetően sztereó hangminőséggel párosul.
Vessz el a részletekben!
Ez most már telefonról sem akadály. Ha valamit lefotózunk, de úgy döntünk, mégis csak a kép egy részére van szükségünk, csak vágjuk ki a képet, és senki sem mondja meg róla, hogy ez csak az eredeti kép egy része. Vagy ha nagyon érdekel valami, de messze van, csak rázoomolunk, és kiderül, mi rejtőzik ott.
Ha pedig mégis a zoomból indulunk ki, az sem baj: a Pro Cam alkalmazás nagy előnye, hogy a „reframe” segítségével, kiléphetünk a zoomból, ugyanis a készülék a teljes képet megörökíti nekünk, hiába közelítünk rá egy részére. Ezt pedig utólag is visszahívhatjuk, és tetszőlegesen forgathatjuk, szerkeszthetjük. Ez akkor jó, ha nem találtuk el teljesen a zoomot, de erre csak utólag jövünk rá, amikor már elveszett a pillanat varázsa.
A töltőt ne hagyjuk otthon!
Igaz, hogy egy fényképező guruval van dolgunk, ám azért azt érdemes kiemelni, hogy a készüléket csupán egy átlagos, 2000 mAh-es aksival látták el, amely könnyedén eshet a kamera „áldozatául”, főleg, ha még egyéb okostelefon funkciókat is előszeretettel használunk. Viszont jó hír, hogy a hátlapja támogatja a vezeték nélküli töltést, így bonyolultabb helyzetekben is akad kiút.
Elérhetőség
Bár a várva várt árról nem volt szó az eseményen, és a Camera Grip árát sem tudtuk meg, annyit azonban igen, milyen árnyalatokban kerül a boltok polcaira. Az 1020-as készülék három színben is elérhető: a már jól megszokott fehér és fekete színek mellett citromsárga kivitelben is kapható. Ez utóbbiról Dankovics Tamás, a Nokia Magyarország stratégiai és üzletfejlesztési igazgatója úgy nyilatkozott, hogy a „sárga az új fehér”.
Frissítés: A Nokia Lumia 1020 a Telekomnál 191 940 forintos áron érhető el 2 év hűségnyilatkozattal, előfizetésre és díjcsomagra vállalt hűség nélkül.
Kapcsolódó cikkek
- Megérkezett a Telenorhoz a Nokia Lumia 620
- Fényképező és telefon egyben – bemutatkozott a Galaxy K Zoom
- Akár 86 367 lehetséges telefonzár az LG Knock Code-dal
- Magyarországon a Nokia X
- Hazánkban az LG hajlított okostelefonja
- Mégis lesz androidos Nokia!
- Hazánkban az LG Optimus L9 II
- Növekedtek a Lumia eladások
- Nokia Asha 500, 502 és 503 – stílusos apróságok
- Rekordszámú Lumia eladás a Nokia háza táján
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái
A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.
Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül
Rengeteget internetezünk, leginkább okostelefonon, és minden második fiatal napi 2-3 órát tölt el chateléssel – derül ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából. Bár minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy gyakrabban használja mobilon az internetet, de még az X generáció 85 százaléka is naponta többször felmegy a netre. A legnépszerűbb közösségi platform továbbra is a Facebook, de a Z generációsok körében a TikTok és az Instagram is hódít.
Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem
Idén nyáron a hazai webshopok 4 százaléka kínált valamilyen terméket előfizetéses formában, azonban az adatok szerint ez az arány két-három éven belül várhatóan 23 százalékra nő. Az, hogy közel ötszörösére nőhet az előfizetéses vásárlást kínáló webáruházak száma, jól mutatja a piacon zajló jelentős változásokat – ismertette a Visa támogatásával készült friss kutatásának* eredményeit a Shoprenter.
Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban
Két szemeszteren keresztül kísérelték meg matematikai kurzusaikon ChatGPT-szerű mesterséges intelligencia használatát a Corvinus oktatói: diákjaik mindvégig szabadon használhatták feladataik elkészítéséhez, sőt, vizsgáikhoz is a MI-t. Az eredmény a két oktatót is meglepte: csökkent a hallgatók motivációja és a csoport általános tudásszintje, valamint jobban kiéleződtek a hallgatók közötti társadalmi egyenlőtlenségek is.
Techóriások özönlöttek a Városligetbe
Az AI Summit 2024 grandiózus eseményként vonzotta a mesterséges intelligencia iránt érdeklődőket a Városligetbe szeptember 9-én és 10-én. Az Indamedia kiadó által szervezett konferenciára a jegyek már az indulást megelőző napokban elfogytak – a rendezvény két napjára közel 3000-ren léptek be. Itt az AI-t gyakorlatilag minden aspektusból megközelítették, és olyan nemzetközi technológiai nagyágyúk is képviseltették magukat, mint a Microsoft, az Amazon, a Google, de még a Financial Times is.