A bloggerek tevékenységét is figyeli az orosz kormányőrség

MTI Sajtóadatbank, 2014. január 11. 10:04

Adatbázist hoz létre az orosz kormányőrség azokról a bloggerekről, akik a hatalommal szemben ellenséges vagy szélsőséges véleményt fogalmaznak meg internetes bejegyzéseikben - írta pénteki számában az Izvesztyija című orosz napilap.

Egy név nélkül nyilatkozó, a kormányőrséghez közeli forrás az újságnak azt mondta, hogy nem ellenőrzésről vagy a szabályok szigorításáról van szó, hanem arról, hogy a bloggerek világhálón folytatott tevékenységének napi figyelésével számos incidenst meg tudnak előzni. Az illető azt a tavaly novemberi esetet hozta fel példának, amikor két fiatal Vilmos Sándor holland uralkodót és Máxima királynét paradicsomokkal akarták megdobálni a moszkvai zeneakadémia épülete előtt. Az Oroszországban betiltott Nemzeti Bolsevik Párt aktivistái az akciót előtte az interneten meghirdették. Az Izvesztyija arról is beszámolt, hogy az orosz kormányőrség tavaly decemberben írt ki pályázatot a sajtóban megjelent információk "automatikus összegyűjtésére", amelyre legfeljebb 31,8 millió rubelt (mintegy 210 millió forint) költhetnek.

 


 

A lap közlése szerint szakembereknek - akik "külön erre kialakított rendszerekkel" dolgoznak - az internetes naplókban, a bloggokban elhelyezett feljegyzéseket, értesítéseket kell figyelniük, s ez az adatgyűjtés kiterjed majd a különböző események kedvező vagy negatív megítélésére is. Az államfőre, az elnöki hivatalra vagy éppen az ellenzék tiltakozó megmozdulásaira vonatkozó információkkal külön-külön foglalkoznak majd.
 

Robert Slegelj, a kormányzó Egységes Oroszország párt (JeR) parlamenti képviselője az Izvesztyijának elmondta, hogy Oroszországban eddig is működött hasonló megfigyelési rendszer, amelynek a műszaki jellemzőit csak a kormányőrség ismeri. A politikus elismeréssel beszélt arról, hogy az állami szervezet most nyílt pályázatot írt ki az internetes adatgyűjtésre. Slegelj szerint fennáll a veszély, hogy a figyeléssel megsérhetik a magánszférát, de ez minden országban így van. A kérdés nem az, hogy létezik-e ilyen rendszer, hanem az, hogy miként alkalmazzák. Az orosz kormánypárti képviselő úgy vélte: Oroszországban sokkal humánusabbak "a magánéletbe való behatolás" szabályai, mint más országokban.
 

Makszik Kononyenko ismert orosz újságíró és blogger szerint ugyanakkor a kormányőrségnek nem kellene az internet megfigyelésével foglalkoznia, ez ugyanis szerinte a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) dolga.


http://izvestia.ru/news/563116

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen

Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.

2024. november 4. 17:26

A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at

A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.

2024. november 4. 15:44

Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra

Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.

2024. november 4. 13:17

Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel

Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.

2024. november 4. 11:39

Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével

Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.

2024. november 4. 10:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59