Tízezredszerre kerülte meg a Földet a Masat-1
Tízezredik körét teljesítette a Föld körül pénteken a Masat-1: az első magyar fejlesztésű műhold január 10-én 18 óra 27 és 42 perc között haladt el Magyarország felett - közölte a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara.
Az elmúlt két évben többször is előfordult, hogy egy-egy nem üzemelő műhold vagy műholdból származó darab túlságosan közel került a Masat-1-hez. Először 2012. október 4-én keresztezte a magyar műhold pályáját egy körülbelül húsz centiméter nagyságú, működésképtelen műholdból származó törmelékdarab. Az űrben keringő két tárgy 110 méterre közelítette meg egymást.
Tavaly májusban egy több éve nem működő, nagyjából két tonnás műhold 170 méterre haladt el a Masat-1-től, augusztusban pedig 26 méterre közelítette meg az űreszközt egy száz kilogrammos műhold. Egyik közeli elhaladás sem okozott problémát a Masat-1 alrendszereiben, mind a mérőrendszer, mind a kommunikáció kiválóan üzemel, továbbra is az elsődleges alaprendszerek dolgoznak.
A 437 MHz-es rádióamatőr sávban kommunikáló Masat-1 folyamatosan küldi az adatcsomagokat és a fedélzetén található kamerával ez idáig több mint 200 felvételt készített a Földről. Az űreszköz eddig több mint 22 millió adatcsomagot sugárzott le, ezek nagyjából egyharmada a Masat-1 csapat központi szerverére érkezett be, ami körülbelül 440 megabájt adatnak felel meg.
A 2013-as év tapasztalatairól és a jövő lehetséges műszaki fejlesztéseiről a műhold felbocsájtásának második évfordulóján, 2014. február 13-án tart tájékoztatót a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara és a Magyar Asztronautikai Társaság.
Kapcsolódó cikkek
- Diákok kísérletezhetnek a CERN-ben, a lehetőséget pályázaton lehet elnyerni
- Robotautók versenyeznek szombaton a műszaki egyetemen
- A német kormány 1989-90 történetét feldolgozó portált indított
- Weboldal készült a svábok jelenlétének bemutatására
- Debreceni találmány csökkentheti a fűtési költségeket
- Királyi kegyelemben részesült Alan Turing, az Enigma-kód feltörője
- Ismét kitört az Etna
- Átadták a Gábor Dénes-díjakat
- Egyetlen "szempillantással" lehet képet készíteni a Google okosszemüvegével
- Az ország legnagyobb szuperszámítógép-központja épül Debrecenben