ABB robot LEGO kockákból
Nyolc hónapba telt, míg megalkotói – kizárólag szabad idejükben – megépítették az elektronikusan vezérelhető, LEGO elemekből álló, ránézésre is lenyűgöző ABB robotot.
A dániai Billundban működő LEGO a fantázia alkotóerejét kihasználva 1932 óta árusítja híres építőkockáit. Bízvást mondhatjuk, hogy ez a világtörténelem egyik legfontosabb és legnagyobb hatású gyermekjátéka. Igen lelkesítő volt azt látni, amikor néhány tehetséges felnőtt úgy döntött, hogy nyolc hónapon keresztül szabadidejében a legendás építőkockákból egy ABB IRB 120 robotot épít. Az eredmény ebben a kisfilmben megtekinthető, és alább bővebben olvashatnak a megvalósításról is.
Az ABB és a LEGO egyaránt skandináv eredetű cégek (az ABB egyik fele — korábban ASEA — a svédországi Västerås-ban alakult az 1800-as évek vége felé), és több közös vonással bírnak, mint elsőre gondolnánk. A bonyolult problémákra adott egyszerű válaszoktól kezdve egészen a tagadhatatlanul népszerű skandináv design-nyelvig a két vállalatnak közösek a gyökerei.
A LEGO Mindstorms készlet formájában megjelenő, programozható LEGO robotika segítségével a valóságos világ építőkockák formájában reprodukálható - és itt jön a képbe a BrickIt szervezet.
A Kenneth Madsen és Lasse Lauesen által alapított BrickIt egy LEGO felhasználói csoport, amelynek célja, hogy a Mindstorms eszközei segítségével életre keltse a LEGO-t. Kenneth egy Egyesült Királyságbeli vállalat szoftvermérnöke, míg Lasse történetesen mérnök informatikus a LEGO-nál — mindketten a Mindstorms Community Partner tagjai. Ez egy kb. 70 fős rajongói közösség, amelynek tagjait a LEGO válogatta ki. Noha a BrickIt hivatalosan nem kötődik a LEGO-hoz, a két férfi - helyzetéből eredően - kap némi segítséget a vállalattól építőelemek, alkatrészek, illetve különböző eseményeken kiállítási lehetőségek formájában, valamint tesztelhetik a Mindstorms szoftvert és prototípusokat.
Az utóbbi néhány évben mindketten összebarátkoztak Steffen Enemarkkal, az ABB Robotics dániai egységének alelnökével. Az ismeretség alapja közös rajongásuk tárgya: minden, ami a LEGO. Egy alkalommal Steffen felvetette, hogy jó lenne LEGO-ból megépíteni egy ABB robotot, aztán el is felejtette az ötletet, amikor nemrégiben a két kolléga meglepte őt egy teljes egészében LEGO-ból készült — Android alkalmazással vezérelhető — ABB IRB 120 robottal.
Az IRB 120 LEGO változata tökéletes modell, amely annak minden idomát és görbéjét leutánozza. Az eredetihez hasonlóan 6 tengellyel rendelkezik, amely ugyanolyan mozgásszabadságot ad. Nem mozog ugyan olyan gyorsan, illetve nem képes olyan terheket mozgatni, mint az eredeti verzió, mégis nagyon látványos reprodukciója egy olyan ipari robotnak, amely az egész világon jól alkalmazható a gyárakban az ún. pick-and-place [felvételi és pozicionáló] műveleteknél.
szerző: Nick Chambers
Kapcsolódó cikkek
- VOLT: megarobot épül a használt mobilokból
- CeBIT: Robotkézfogástól az adatbiztonságig
- Robotok teszik ki a webes forgalom 61,5%-át
- Hamarosan robotok takarítanak helyettünk
- MIXELEK – a Cartoon Network és A LEGO közös terméke
- Robotautók versenyeznek szombaton a műszaki egyetemen
- A Google megveszi a robotgyártó Boston Dynamicset
- Google robotok lehetnek az Amazon drónok vetélytársai?
- Drónokat vetne be az Amazon
- Az ember és a gépek közötti összhangot vizsgálja a robotszörny
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!