Az infokommunikáció kiemelt szerephez jut a következő négy évben
A szakemberek optimistábbak, mint az utóbbi 6 évben bármikor: 44%-uk a projektek számának növekedését jósolja Projektmenedzsment Fórumon elhangzottak alapján. Hazánk infokommunikációért felelős államtitkára is bízik a szektor fejlődésében, az év projektmenedzsere pedig rámutatott, hol érdemes erősíteni, hogy közelebb kerüljünk a nemzetközi gyakorlathoz.
Az idei Projektmenedzsment Fórumon tizenhetedjére gyűlt össze a projektmenedzsment szakma: államigazgatási, nagyvállalati és startup cégek képviselői. Bemutatták az elmúlt év legnagyobb projektjeit, legelismertebb innovációit, megvitattak több országot átfogó megoldásokat, majd az idei év üzleti kilátásait elemezték. A nagyrendezvényt az Év projektmenedzsere Czifra Julianna prezentációja nyitotta, akinek 12 éves szakmai múltjában hazai és nemzetközi, állami és nagyvállalati gyakorlatok egyaránt találhatók.
Itthon a rendszerszemléletű, strukturált gondolkodásmód mihamarabbi elsajátításán érdemes még munkálkodnunk, valamint felismernünk azt, hogy ha a projekt eredményét felhasználó felsővezetés (az ún. stakeholderek) kellőképpen elkötelezett a projekt irányába, támogató szerepet tölt be, valamint bizalmi kapcsolatot ápol a projektmenedzserrel, az előrevetíti a sikert is – mondja a szakember, akit jelenleg a Vodafone Magyarország foglalkoztat.
Az eseményen nyilvánosságra hozták a HTE (Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület) üzleti kilátásokat feltérképező kérdőíves kutatásának eredményeit. A válaszadók, azaz közel 200 projektmenedzsmentben érdekelt szakember 44%-a növekedést vár a 2014-ben induló projektek számában. 34% szerint stagnálás mutatkozik majd, csökkenést csak 22% jósol. A projektmenedzserek egyébként optimistábbak, mint bármikor az utóbbi hat évben.
A projektek komplexitásának növekedését a válaszadók 53%-a prognosztizálja, emellett 43% gondolja úgy, hogy a projektek költségvetése is emelkedni fog (34% szerint nem változik, 23% szerint csökken). Tehát a szakemberek többsége a projektek számában, költségvetésében és komplexitásban is növekedést jósol, ami közel állhat a valósághoz, hiszen a világméretű nagyvállalatok sorban rendezik be magyarországi szolgáltatási központjaikat, ahol hazánk szakemberei is lehetőséget kapnak rendkívül komplex, az egész világot behálózó projektek vezetésére. Ezt alátámasztandó, az idei Projektmenedzsment Fórum egyik meghatározó témája lett a virtuális irányítás és csapatmunka, valamint a kulturális intelligencia.
Ábra: Az éves prognózisok összevont adatainak idősora. Forrás: HTE
Az eseményen Vályi-Nagy Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára megerősítette a szakemberek jövőbe vetett optimista hitét. Mint elmondta, az infokommunikációs és innovációs szektor fejlesztése kiemelt fontosságú terület lesz az elkövetkező 4 évben. A felhasználói tudás mellett fejleszteni kívánják a digitális infrastruktúrát, az ország szélessávú internetes lefedésére – részben európai uniós forrást felhasználva – 200 milliárd forintot szánnak, és ennek megvalósításában üzleti vállalkozások kapnak meghatározó szerepet.
Az Európai Unió-adta lehetőségekkel intenzívebben fogunk élni. A hazai fejlődést segítik például az IKT 2020 innovációs programok, amelyekre Brüsszelben lehet pályázni: a magyar állam, egy magyar és egy külföldi cég együttesen jelentkezhet egy-egy ilyen tenderre.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar cég kínálatában a Tecnomatix digitális gyártási termékcsalád
- 5 dolog, amire az email-nél van jobb eszköz is
- Rekord az idei Smartmobilon
- Milyenek vagyunk munkánk során mi, magyarok?
- Innováció a mozgássérülteknek – fejjel irányítható kerekesszékek
- A Telekom az idén is meghirdeti nemzetközi innovációs pályázatát
- Fél milliárd forint start-up támogatásra
- Innovációs központot létesít az Albacomp Székesfehérváron
- Google Glass és Galaxy S5 az Okostelefon Akadémián
- Davosban tanácskoznak a világ vezető kommunikációs szakemberei márciusban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.