Olvasási igényeket felismerő rendszert fejlesztenek magyar vállalatok
Négytagú magyar konzorcium fejleszti annak a komplex webes ajánlórendszernek a prototípusát, amely egy weboldal látogatójának kevés személyes adatából is képes érvényes, személyre szabott ajánlást adni új olvasnivalóra vagy a felhasználót érdeklő szabadidős programra.
A négytagú magyar konzorcium - a Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete, a Kossuth Kiadó Zrt., az ESTÉRT Hirdetés Értékesítő Kft. és a HiiLab Kutatás-fejlesztő Nonprofit Kft. - közös projektjének célja, hogy tovább fejlessze az online könyvkiadói szolgáltatásokat, és ezeket technológiai szempontból újgenerációs ajánlórendszerekkel erősítse meg az emberi viselkedés modellezésével kapcsolatos legújabb tudományos kutatási eredmények felhasználásával.
A fejlesztők a valós és online világ viselkedési mintázatainak elemzésével, a tartalomszolgáltatással és értékesítéssel foglalkozó kutatók és vállalkozások együttműködésében, úgynevezett Big Data (nagy mennyiségű adatot feldolgozó) technológiákra alapozva dolgozzák ki és valósítják meg az új elemzési módszertanokat.
A web 3.0 alkalmazások alapjait a közösség által létrehozott tartalmakra és a kollaboratív szűrésre épített ajánlórendszerek biztosítják, így az olyan, jelenleg működő web 2.0 tartalmak, mint a blogok, videomegosztó csatornák vagy a wikipedia, mesterséges intelligenciával támogatott továbbfejlődése várható a web 3.0-tól.
A magyar projekt január 1-jén kezdődött, és 2015. december 31-én zárul. A fejlesztést a résztvevők a Kutatási és Technológiai Innovációs Alaptól származó, valamint saját erővel kiegészített finanszírozás keretében valósítják meg több mint 435 millió forintból.
Kapcsolódó cikkek
- Múzeumok Éjszakája: az internet a múzeumokban is új látogatói élményt ad
- Lelki terror elleni portált hozott létre a Facebook
- Cisco: az internet átrendezi a világ egyik leghíresebb múzeumát is
- Virtuális múmiaboncolás Svédországban
- Fontos az ár: külföldi webshopokban vásárol a magyar
- Honlap készült az otthoni ápolás tudnivalóinak oktatására
- A német kormány 1989-90 történetét feldolgozó portált indított
- Weboldal készült a svábok jelenlétének bemutatására
- Már a karácsonyfát is a neten vesszük
- Összehasonlítható internetcsomagok a szolgáltatók honlapjain