Ősi csillagászati labort fedeztek fel Peruban
Ősi csillagászati laboratóriumra utaló bizonyítékokat fedeztek fel a régészek az észak-perui Lambayeque régióban található Licurnique régészeti komplexumnál - adta hírül a dél-amerikai ország hivatalos hírügynöksége, az Andina.
A kutatók csillagászati szimbólumokkal televésett sziklákra bukkantak, amelyek szerencsésen kiállták az idő próbáját. Mint a tudósok elmondták, a feltárt csillagászati laboratórium 3500-4000 évvel ezelőtti időkből való. A sziklába vésett ábrák értékes információkat árulnak el Licurnique egykori lakóiról. Az egyik lapos felszínű sziklába égboltmegfigyeléseiket vésték: ezek segítségével követték nyomon a csillagokat. A sziklába vésett ábrák (petroglifák) valószínűleg a terméshozam és az ivóvízkészlet szempontjából is fontos esőzések és egyéb időjárási viszonyok előrejelzésére szolgáltak.
Juan Martinez és Manuel Curo szakemberek szerint a komplexum szokatlan módon ősi, hispániai és Andok vidéki kultúra jegyeit is magán hordozza. A csillagászati laboratórium annak idején egy folyó mellett helyezkedett el - mondták a kutatók. Licurnique egyike a régió azon 24 régészeti területének, amelyek megőrzését intézményközi megállapodás biztosítja.
fotó: Silvia Depaz/Andina
Kapcsolódó cikkek
- Negyedikek lettek a magyar diákok a robotika világbajnokságon
- A harmincas években Pompeji-ről készült felvételeket tettek közzé a világhálón
- Egy kő volt a kínai holdjáró veszte
- Egy pillantás az agyi képalkotás jövőjébe
- Először ültettek be hazánkban mindkét fülbe implantátumot
- Olvasási igényeket felismerő rendszert fejlesztenek magyar vállalatok
- Gondolatvezérlésű autót fejlesztenek kínai tudósok
- Agyvérzésre és szívrohamra hajlamosító génhibát fedeztek fel angol kutatók
- Magyar versenyző is továbbjutott az Electrolux Design Lab elődöntőjébe
- DARPA-döntő: katasztrófaelhárításban is jeleskedniük kell a robotoknak