Könnyebben kommunikálhat Hawking professzor egy új szoftver segítségével
Könnyebben, és az eddigieknél gyorsabban kommunikálhat egy új technológia révén Stephen Hawking, a világhírű brit elméleti fizikus.
Hawking professzor, akit súlyos mozgatóideg-sorvadásos betegsége tolószékbe és teljes némaságra kényszerít, hosszú ideje egy különleges beszédszintetizátor segítségével osztja meg gondolatait, ám ez a rendszer már több mint két évtizedes. Két informatikai cég, az amerikai Intel és a londoni központú SwiftKey kidolgozott egy jóval fejlettebb technológiát, amelyet kedden Londonban mutattak be Stephen Hawking jelenlétében a világsajtónak.
A tájékoztatón elhangzott, hogy az eddig használt technológiával - amelyet a tudós két évtizeddel ezelőtti egészségi állapotához dolgoztak ki - a betegség előrehaladta miatt az utóbbi időszakban percenként átlagosan kevesebb mint egy szóra lassult az a kommunikációs sebesség, amellyel a professzor beszédszintetizátora összeállított egy mondatot.
Az új szoftvercsomag ezt a tízszeresére gyorsítja, egy olyan prediktív technológiával, amely egy-egy szó betűinek 20 százalékából "kitalálja" a használó mondandóját.
A keddi londoni bemutatón elhangzott, hogy hasonló megoldások az okostelefonokban már működnek, ám a technológiát jelentősen tovább kellett fejleszteni, elsősorban el kellett látni a professzor betegsége által megkövetelt szándékfelismerő képességgel.
Egy dolog nem változott: az új technológia is ugyanazt a kissé robotszerű, de mára gyakorlatilag a tudós globális védjegyévé vált, amerikai akcentusú, de azonnal felismerhető beszédhangot használja, mint eddig; ez Hawking külön kérése volt.
Stephen Hawkingot sokan a legnagyobb kortárs elméleti fizikai gondolkodónak tartják. A tudós három évtizedig ugyanazt a XVII. században létrehozott, tekintélyes matematikaprofesszori tisztséget - Lucasian Professor - töltötte be a Cambridge-i Egyetemen, mint Isaac Newton, Az idő rövid története című könyve pedig minden idők egyik legátütőbb sikerű tudományos bestsellerének bizonyult.
Kapcsolódó cikkek
- Mesterséges intelligenciát kutat a Vicarious
- Átadták a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Kiállítás a modern űrrobotika magyar származású atyjáról
- Informatikai megoldás cukorbetegeknek
- Összegszerűségben is vetekszik a Nobel-díjakkal az informatika csúcsdíja
- FuturICT.hu: a felhasználók is részt vettek a kétéves okostelefonos kutatásban
- Előre látja a jövőt a Xerox algoritmusa
- A magyar űrkutatás a világ élvonalában a Rosetta-programmal
- Elitegyetemekre is felvételt nyerne egy japán robot
- A szomszédban készül a repülő autó