Tetoválás segítheti a cukorbetegek mindennapjait
A cukorbetegek számára találtak fel egy új, fájdalommentes megoldást amerikai kutatók. A tetoválásnak tűnő tapasz folyamatosan figyeli az illető vércukorszintjét.
A cukorbetegek élete nem könnyű. A vércukorszint folyamatos méréséhez kell szúrni az ujjbegyet… a többit már ismerjük. De a 21. században miért ne lehetne fájdalommentesek és kevesebb macerával járó módja a vércukorszint mérésének?
Úgy tűnik, a hagyományos módszerek hamarosan a kukában végezhetik, legalábbis az új kezdeményezéseket tekintve. Tavaly a Google jelentette be, hogy egy olyan kontaktlencsén dolgozik, mely az illető könnyéből képes megállapítani a glükóz szintet. Most pedig ismét egy új találmány ütötte fel a fejét, amely még ennél is egyszerűbb megoldást kínál.
A Kaliforniai Egyetem egyik kutatója, Amay Bandodkar egy egészen új módszert fejlesztett ki a vércukorszint nyomon követésére. A nanomérnök szakember egy rugalmas, hajlékony szenzort alkotott meg, amely enyhe elektromos áramot használva képes megmérni a vércukorszintet.
Használata pedig roppant egyszerű. Olyan, mintha egy matrica vagy egy tetoválás lenne, amelyet csak fel kell helyezni az illető karjára. Nem kell tehát szúrkálni magukat az embereknek, amit sokan meg sem tesznek, ezzel komoly egészségügyi kockázatnak teszik ki magukat.
Az eszköz viselése tehát fájdalommentes és könnyen cserélhető. Egy tapasz pedig akár egy teljes napot is kibír. Ráadásul nem is túl drága, mindössze néhány centbe kerül. A megoldás különlegessége továbbá, hogy a Bluetooth képességnek köszönhetően – melynek révén összekapcsolható egy mobileszközzel – az adatokat közvetlenül a doktornak is lehet küldeni, illetve felhőben is tárolhatók.
A tetoválást már hét egészséges páciensen tesztelték, a csapat pedig már eredményeiről is beszámolt. A tesztalanyok 20 és 40 év közötti férfiak voltak. Reményeik szerint a jövőben más területeken is hasznát veszik majd a megoldásnak, vagyis segítségével más anyagokat, mint például metabolitok, gyógyszerek, drogok stb. – is kimutathatók lesznek a vérből.
Forrás: Mashable.com
Kapcsolódó cikkek
- Vízpára-meghajtású motort fejlesztettek ki
- Magyarország legnagyobb szuperszámítógépét adták át Debrecenben
- Egyre több európai kedveli a robotokat
- Digitális hasonmás fénykép alapján
- Altegris Strategic Investment Conference – adatok, analízis, jövőkutatás és intellektuális gazdagság
- Átkozmetikázott, felturbózott üzleti struktúrával újít az Invitel
- Az UR3 könnyűsúlyú robot a Hungexpón debütál
- Az okos vércukormérők korszaka elkezdődött
- Computerworld ICT Day 2015 – terítéken napjaink trendjei, megoldásai (2. rész)
- Computerworld ICT Day 2015 – terítéken napjaink trendjei, megoldásai (1. rész)
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!