Öt tipp, hogy soha ne hekkeljék meg
Öt tételben lehet összefoglalni azokat a minimális teendőket, amelyek a leggyakoribb internetes tevékenységek közepette megvédhetik a felhasználókat.
Az öt tanács:
1. Gondolkozzon, mielőtt kattint. Az Intel Security szerint a hekkerek 95 százaléka a meggondolatlan kattintásoknak, a szembeötlően adathalász oldalak vigyázatlan felkeresésének „köszönhetően” működik sikeresen.
2. Használjon https-t. Ne http:// , hanem a sokkal biztonságosabb https:// álljon a webcím elején, ha olyan oldalra lép, ahol személyes adatokat, jelszót kell megadni.
3. Ne a memóriájára támaszkodjon, hanem a jelszókezelőre. Ismert, hogy erős – számok, jelek, kis és nagybetűk kombinációjából álló – jelszavakat kell használni, s hogy minden jelszóval védett oldalon másikat. Ez utóbbi megjegyzését, kezelését segítik a Password Managerek.
4. Alkalmazzon 2FA-t. Segítenek a védelemben az erős és különböző, minél gyakrabban cserélt jelszavak, de még nagyobb biztonságot nyújt a 2FA (Two-Factor Authentication, 2FA – kétlépcsős azonosítás). A gyakorlatban arról van szó, hogy például egy banki oldalon az egyszeri jelszó megadása után még egy második, újabb azonosítási eljárásra is szükség van a fiókunk védelmében.
5. Szükség esetén használjunk VPN-t. A Virtual Private Network mozaikszó virtuális magánhálózatot jelent. Nagyon leegyszerűsítve arról van szó, hogy a hagyományos internetkapcsolattal rendelkező készülékünk egy VPN szerverre csatlakozva – nem mellesleg más IP címmel – éri el a webet. Feleslegesen nem kell örökösen a lassabb, nehézkesebb VPN-nel csatlakozni, de jobb tudni, hogy egy szállodában, internet kávézóban, nyílt wifinél nagyon könnyű bejutni a készülékünkbe. Ott pedig a hekker nem csak a levelezésünkbe olvashat bele, hanem kinyerheti a jelszavainkat, bankkártya adatainkat.
Részletes tanácsokat kaphatunk, sőt tesztelhetjük is magunkat a 5 Habits of Practically Unhackable People oldalon.
Forrás: Intel Security; hirado.hu
Kapcsolódó cikkek
- Hackerek támadták meg a BBC-t
- Fokozódik a hálózatba kapcsolat informatikai eszközök támadása
- Komoly kibertámadás török szerverek ellen
- Viccnek szánta az Anonymous az Európai Űrügynökség meghackelését
- A karácsonyi vásárlás előtt így ellenőrizhetjük a biztonságot
- Már az okostévénket is megtámadhatják
- Az interneten is háború dúl az Iszlám Állam ellen
- Lehetetlen elbújni az interneten
- Az Anonymus totális háborút hirdetett az Iszlám Állam terroristái ellen
- 100 millió felhasználó banki adatait lopták el