Virtuális gulagmúzeum készül Csehországban
Virtuális gulagmúzeumot készít a csehországi Archipelag Szövetség, a gyűjtemény a jövő tavasztól látogatható.
"A valódi gulagok maradványainak alapján számítógépes 3D technikával az interneten rekonstruáljuk a táborokat, egyes elemeiket, mindenféle használatai tárgyat, és mindezt virtuálisan látogathatóvá tesszük a világhálón" - közölte a cseh hírügynökséggel Stepán Cernousek, az Archipelag Szövetség elnöke.
Hozzátette: miután az eredeti gulagok Oroszországban nem látogathatóak, úgy döntöttek, hogy legalább az interneten megteremtik ezt a lehetőséget. Míg az egykori náci koncentrációs táborok - többek között Terezín, Mauthausen, Buchenwald, Auschwitz - neve közismert és évente százezrek látogatják a helyszínen kialakított múzeumokat, addig a volt szovjet munkatáborok - Pecsora, Kolima, Norilszk, Jermakovo - jóval kevésbé ismertek, ráadásul a helyszíneken egyetlen múzeum sem működik - fejtette ki Stepán Cernousek.
A virtuális gulagmúzeum a gulag.cz weboldalon lesz elérhető. A projekt előkészületei, egyes részei már most is megtekinthetők, az eddig közzétett információk magyar nyelven is olvashatók. A virtuális gulagmúzeum létrehozását és működtetését társadalmi adományokból finanszírozzák.
Történészek szerint a 20. század húszas és harmincas éveiben létesített több mint ötven szovjet munkatáborban mintegy 15-18 millió ember raboskodott. A rabságot a becslések szerint mintegy másfél millió ember nem élte túl. Sztálin halála (1953) után a munkatáborok rabjainak száma jelentősen csökkent. A gulagrendszert hivatalosan 1960-ban szüntették meg.
A gulagtáborokat megjárt - többnyire magyarországi, kárpátaljai és szlovákiai - magyarok számát mintegy 600 ezerre becsülik a történészek.
Kapcsolódó cikkek
- Online verseny diákoknak a kémiát népszerűsítő Laborkaland.hu-n
- Red Friday: féláras szolgáltatások és ÁFA kedvezmény a Media Marktnál
- Saját emodzsikkal rukkoltak elő a finnek
- Autóbérlés gyorsan és egyszerűen webáruházból
- Elindult a Migrációkutató Intézet honlapja
- Elindult a nemzeti köznevelési portál
- Internetes oldalt indítottak Magyarország madárfajairól
- Havonta mintegy ötezren használják a videotolmács-szolgáltatást
- Lezárult az e-egészségügyi rendszer fejlesztése
- Megnyílt az első online klinika