Drónrendőrséget állítanak fel Tokióban
Drónrendőrség alakul Tokióban, megakadályozandó a pilóta nélküli repülőszerkezetek berepülését kiemelten fontos intézmények és létesítmények vagy sűrűn lakott városrészek fölé a japán fővárosban.
A légi közlekedési törvény erre vonatkozó módosítása csütörtökön lépett hatályba, a néhány tucat főből álló, drónvadász rendőrosztag pedig még az év végéig szolgálatba áll.
A törvényjavaslat értelmében a pilóta nélküli gépeket napfelkelte és napnyugta között lehet csak használni, robbanóanyagot nem szállíthatnak. Csak külön engedéllyel lehet röptetni őket nagy tömegeket vonzó események, például fesztiválok vagy kiállítások területén, sűrűn lakott területek felett, közel a repülőterekhez, és a kiemelten fontos intézmények, például a miniszterelnöki iroda, a törvényhozás és a tokiói császári palota vagy az atomerőművek felett. A törvénysértőkre akár félmillió jen (több mint egymillió forint) pénzbírság szabható ki.
A drónrendőrségnek az lesz a dolga, hogy bemérje és előállítsa a törvényt sértő modellezőket. Ha nem sikerül őket rendőrkézre keríteni, akkor nagy méretű rendőrségi drónok emelkednek a levegőbe, és a hozzájuk erősített hálóval ártalmatlanítják a repülő alkalmatosságokat.
Közben már készülnek az újabb törvényi javaslatok, amelyek előirányoznák a drónkezelői képesítés beszerzését, továbbá a személygépkocsik regisztrációjának a mintájára a drónok kötelező bejegyzését.
A törvényi szigorítás szükségességét egy áprilisi incidens indokolta: a japán miniszterelnöki rezidencia tetején találtak egy félméteres, négyrotoros drónt (úgynevezett quadrocoptert), amelyre nukleáris sugárzásra figyelmeztető matricát ragasztottak, ráerősítettek egy ködgyertyát és egy kis műanyag tégelyt, amelyben a négy évvel ezelőtti szökőárban megrongálódott fukusimai erőmű környékéről való, enyhén sugárzó homok volt. A gép irányítóját őrizetbe vették, és kiderült róla, hogy hevesen ellenzi a fukusimai katasztrófa után leállított atomerőművek újraindítását.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar innovátorok a 100-as listán
- Az Amazon bemutatta a csomagszállító drónját népszerűsítő videót
- Egyre durvább módszereket vetnének be a drónok megfékezésére
- Jön a drónjogsi és a drónrendszám
- Letartóztatták a CoinVault zsarolóvírus-támadások gyanúsítottjait
- Útinformációs mobilapplikációt fejlesztett ki a rendőrség
- A Facebook Boeing méretű drónnal terjesztené a netet
- Rendőrként nem nyilváníthatnak véleményt az interneten a rendőrök
- Megérinthető hologramot mutattak be japán kutatók
- Drónokat dob piacra a GoPro
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.