Könnyebb lesz a rák diagnosztizálása Óbudán
Uniós támogatást kapott a budapesti Szent Margit Kórház. A pénzből négy röntgengépet cserélnek újakra, melyeket elsősorban a vezető haláloknak számító daganatos betegségek felismerésére fognak használni.
Az új energiatakarékos röntgenberendezések kisebb sugárterhelést jelentenek a betegekre és a dolgozókra egyaránt, valamint a környezetet sem terhelik a veszélyes hulladéknak számító röntgenfilmmel. Emellett segíteni fogják a kórházak közötti elektronikus adattovábbítás rendszerének kialakítását is.
A cserét az indokolta, hogy az évente több mint 20 ezer vizsgálatot végző, és több száz daganatos megbetegedést diagnosztizáló kórház röntgenfelvétel-átvilágítója már egy éve javíthatatlanul elromlott, és a felvételi berendezések is amortizálódtak. A digitális technológiára történő átállással viszont nemcsak megszűnik a röntgenfilm és a vegyszerek használata, de egyszerűsödik a felvételek archiválása és továbbítása is, és mindenekelőtt könnyebben és pontosabban diagnosztizálhatóvá válnak a Magyarországon vezető halálozási oknak számító daganatos megbetegedések. Emellett felgyorsulnak a vizsgálatok, rövidül az előjegyzési idő, a modern berendezések alkalmazása pedig kisebb fajlagos energiaköltséget jelent majd a kórház számára.
A KSH adatai szerint az elmúlt 15 évben 32-34 ezer magyar halt meg évente daganatos megbetegedések következtében, és a rák egyre jelentősebb haláloknak számít. Az első számú, egyben a legveszélyesebb rosszindulatú daganatok közé a légcső, a hörgő és a tüdő tumorai tartoznak. A Szent Margit Kórház új röntgengépeivel a tüdő mellett az emésztőrendszer daganatos megbetegedéseit, a degeneratív tüdőbetegségeket (emphysema, COPD, fibrosis), a szív- és érrendszeri betegségek közül pedig a keringési elégtelenséget lehet majd diagnosztizálni és követni.
Kapcsolódó cikkek
- Új megoldásokkal segíti a személyre szabott gyógyítást az SAP
- Robotok segítenek egy magyar kórházban
- Jövő tavaszra meglehet a Segítő Kezek infokommunikációs modellprogram eredménye
- Egy adatbázisba kerül összes egészségügyi adatunk
- Robotokat alkalmaztak gerincműtéteknél Kínában
- Hőre robbanó mikroszkopikus gránátot fejlesztenek a rák ellen
- Lezárult az e-egészségügyi rendszer fejlesztése
- Megnyílt az első online klinika
- Hang alapján ismeri fel a Parkinson-kórt egy magyar algoritmus
- Kockázatos az internetes gyógyszerrendelés
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Élje át a "Yes" Moment Élményt az electronica-n
Jubileumi évében, november 12-15. között a világ vezető elektronikai szakvásárán minden a „Minden elektromos társadalom” körül forog – ideális helyszín a Conrad Sourcing Platform lehetőségeinek megismerésére! A Conrad Electronic beszerzési platformként személyre szabott digitális megoldásokat kínál üzleti ügyfeleinek, hogy még hatékonyabbá tegye a beszerzést. Különösen, ha rövid időn belül nem tervezett műszaki igények fedezéséről van szó.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.
Még két hétig jelentkezhetnek az IT hallgatók a K&H STEM ösztöndíjpályázatára
Meghosszabbítja két héttel STEM pályázatának leadási határidejét a K&H bank, hogy minél több egyetemi hallgató vehessen részt a kezdeményezésben. Az új határidő szerint november 17-én éjfélig fogadja a pénzintézet a pályamunkákat. A pályázatra – amelyben nyolc aktuális, innovatív téma közül választhatnak a jelentkezők – hazai IT képzést nyújtó egyetemek hallgatói jelentkezhetnek két kategóriában: mesterképzés és alapképzés. A nyerteseket szakmai zsűri választja ki, és akár 500.000 forint értékű díjazásban is részesülhetnek.