Legalább 150 millió dollárra perlik zenészek a Spotifyt
Legalább 150 millió dollárra, azaz mintegy 43 milliárd forintra perli előadók egy csoportja a Spotifyt, amiért véleményük szerint a zenemegosztó tudatosan, a jogdíjak megfizetése nélkül terjesztette zenéjüket - írja a The Guardian.
A kereset szerint - amelyet David Lowery, a Camper Van Beethoven és a Cracker amerikai rockzenekarok frontembere nyújtott be a Los Angeles-i bíróságon - az Almond Grove, a Get on Down the Road, a King of Bakersfield és a Tonight I Cross the Border című Cracker-számokat a Spotify 75 millió felhasználónak tette elérhetővé, miközben meg sem próbálta értesíteni erről a jogtulajdonosokat.
A svéd zenemegosztó szolgáltatás sajtóinformációk szerint 25 millió dollárt (7,1 milliárd forint) különített el jogdíjakkal kapcsolatos viták rendezésére. A mostani keresethez más zenészek is csatlakozhatnak, amennyiben engedély nélkül forgalmazott dalaikra bukkannak a Spotify-on.
"Elkötelezettek vagyunk abban, hogy minden fillért megfizessünk a dalszerzőknek és a kiadóknak" - nyilatkozta Jonathan Prince, a Spotify kommunikációs vezetője.
Mint fogalmazott, az Egyesült Államokban gyakran nem lehet fellelni a megfelelő információt a szerzői jogok tulajdonosainak azonosításához. Amikor a jogtulajdonosok kiléte nem azonnal egyértelmű, félreteszik a dalok után járó jogdíjakat, amíg nem sikerül megerősíteni, kinek járna jogszerűen a pénz.
Hozzátette azt is, együttműködnek az amerikai zeneműkiadók szövetségével, hogy megtalálják a félretett jogdíjak pontos megfizetésének legjobb módját, valamint dolgoznak egy átfogó adminisztrációs rendszeren is, amely véglegesen megoldhatná a problémát.
A megosztóportálok által fizetett jogdíjak mértékét gyakran keveslik a művészek. Mariah Carey népszerű All I Want for Christmas Is You című számát az idei karácsonyt megelőző hét napban összesen 9,1 milliószor játszották le a Spotify-on, mindez azonban összesen csak 66 ezer dollár (19 millió forint) szerzői jogdíjat termelt.
Kapcsolódó cikkek
- Együttműködésre váltotta a szabadalmi vitákat az Ericsson és az Apple
- Hiányosságok a 450 MHz-es frekvencia hasznosításában
- Nagy fába vágja a fejszéjét az EU, ha korlátozná a tizenhat éven aluliak internetezését
- A webáruházak többsége jól felkészült, az elállási jog érvényesítésével gondok vannak
- Megállapodás született az európai uniós szintű kiberbiztonsági szabályozás elfogadásáról
- Ötmillió feletti kárt okozott internetes csalással
- InternetKon - Elkészült a konzultáció eredményeit megvalósító kormány-előterjesztés
- 64 áldozata van az internetes csalónak
- Bővíti a hírközlési előfizetők jogait az NMHH decembertől
- EU: a távközlési díjak inflációhoz igazított emelése nem szerződésmódosítás