Szoftveralapú adatközpontok: új korszak kezdődik
A hagyományos, PC-alapú szerverekre épülő infrastruktúra mostanra elérte a korlátait. Túl sok adatot, eszközt és alkalmazást kell kezelni, amire ez a módszer már nem alkalmas, mert nem skálázható az igényeknek megfelelően.
A vállalatoknak ezért ideje fontolóra venniük, hogyan optimalizálhatják működésüket a különféle szoftveralapú megoldások segítségével. A SUSE szakértői szerint a szoftveresen vezérelt megoldások teljesen megváltoztatják a vállalati infrastruktúrákat, és várhatóan tíz éven belül szinte mindenhol ilyen megközelítést alkalmaznak.
A különféle szoftveralapú vagy más néven szoftveresen vezérelt (software-defined) megoldások, adatközpontok, hálózatok és infrastruktúrák egyre nagyobb szerepet játszanak a vállalati informatikában. A Gartner már 2013-ban arra hívta fel a figyelmet év végi jóslataiban, hogy nagy lendületet kapnak az ilyen jellegű fejlesztések, és az elmúlt években valóban komoly előrelépés volt ezen a területen. Olyannyira, hogy a Deloitte szerint szép lassan valósággá válik a „software-defined everything”. A vezető telekommunikációs szolgáltatók például kritikus üzleti tényezőnek tekintik a hálózati funkciók virtualizálását, amely lehetővé teszi számukra, hogy drága hardvereszközök helyett OpenStack felhőkből vezért, szabványos Linux.alapú PC-ket használjanak költséghatékony módon. Ezt támogatja az OPNFV (Open Platform for Network Function Virtualization), szoftveralapú közösségi fejlesztési projekt, amelyben a SUSE is részt vesz, hogy felgyorsítsa a termékek és szolgáltatások fejlesztését, és ezzel segítse a telekommunikációs cégeket a szoftveralapú infrastruktúra kiépítésében.
A jövő adatközpontja
A Deloitte megfigyelései szerint egyre többen építenek ki szoftveralapú adatközpontot, ami akár 20 százalékkal is csökkentheti a teljes birtoklási költséget. A szoftveralapú adatközpontokkal a vállalatok a meglévő, megosztott erőforráskészletből automatizmusokkal állítják össze az informatikai szolgáltatást biztosító környezetet előre meghatározott paraméterek alapján, amelyeken rugalmasan változtathatnak az üzleti igényeknek megfelelően. Ezzel több aktuális problémára képesek választ nyújtani, beleértve a lassú telepítési és konfigurálási folyamatokat, az összetett karbantartási feladatokat, az egyre növekvő adatmennyiséget, illetve a költségvetési korlátokat.
A SUSE rendkívül fontos trendként azonosítja a szoftveralapú adatközpontok szerepének növekedését, így ez lesz az egyik központi téma a SUSE Expert Days 2016 konferencián is, amelyet április 19-én rendeznek meg Budapesten. Az esemény résztvevői átfogó képet kaphatnak a szoftveralapú adatközpontok alapjairól, felépítéséről és előnyeiről, emellett első kézből ismerhetik meg a legfrissebb, nyílt forráskódú fejlesztéseket, valamint az üzemeltetés hatékonyságának növeléséhez és az állásidő csökkentéséhez is hasznos gyakorlati tanácsokat kapnak majd.
A szoftveralapú adatközpontok építőkövei
A SUSE elkötelezett az új, előremutató technológiák támogatása iránt, ezért több olyan projektben is közreműködik, amely a szoftveralapú adatközpont építőkövének számít. Például kezdettől fogva részt vesz az OpenStack privátfelhő-platform fejlesztésében, amely segít automatizálni a különféle erőforrások kezelését, telepítését és konfigurálását. Az OpenStack partnerekkel közösen kifejlesztett platformra alapozva pedig a vállalat elkészítette a saját felhőmegoldását SUSE OpenStack Cloud néven, amely vállalati felhasználásra optimalizált, rendkívül egyszerűen telepíthető kiadás. Az együttműködések során a SUSE fejlesztői és képviselő jelentős szaktudást sajátítottak el az OpenStack technológiával kapcsolatban, ezért a különféle OpenStack-projektben hasznos szakmai tanácsokkal segítik az érdeklődő vállalatokat.
Hasonlóan központi téma a SUSE számára a szoftveralapú tárolás az adatközpontokban, amelyet a Ceph technológiára alapozva valósít meg a SUSE Enterprise Storage megoldással. A rendkívül jól skálázható termék segítségével a vállalatok hatékonyan és rugalmasan biztosíthatnak tárolókapacitást, amelyet ráadásul leállás nélkül lehet bővíteni.
A harmadik fontos elem ezen a területen a SUSE szakértői szerint a Docker, amely konténervirtualizációs technológiával könnyíti meg az alkalmazások kezelését. Az újfajta megközelítés a hagyományos virtualizációval szemben kevesebb erőforrást igényel, és gyorsabb üzembe helyezést és indítást tesz lehetővé az alkalmazások esetében. A SUSE OpenStack Cloud teljes körű támogatást biztosít a vállalatok számára a Docker használatához, ezért egyszerűen alkalmazhatják a technológiát a szoftveralapú adatközpontokban.
Kapcsolódó cikkek
- Az Ericsson az 5G-hez közelíti a hálózati lefedettséget, a hálózat teljesítményét és képességeit
- A felhőt és a mobilitást biztonsággal menedzseli az EMS
- Az Oracle bemutatja a cloud szolgáltatások bevezetését jelentősen egyszerűbbé tévő szolgáltatás-készletét
- A vállalati adatok 40 százaléka elavult
- A Deutsche Telekom és a Huawei új Nyílt Telekom Felhő platformot indított
- A Cisco bemutatta Digital Network Architecture (DNA) architektúráját
- Új NAS portfólió a ZyXEL-től
- Privát felhők egyszerűen, magas rendelkezésre állással
- A Lenovo és a Juniper Networks bejelentette globális partnerségét
- GE felhőtechnológia segít az olimpikonoknak a sérülések elkerülésében
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!