Az ABB automatizálási technológiájával épül az Egyesült Királyság első digitális alállomása
A digitális alállomásprojekt javítani fogja a hatásfokot, a biztonságot és a rendszer láthatóságát (elérhetőségét) a jövőre orientált energetikai rendszerben.
Szélerőmű Skóciában
Az ABB-t több más partnerrel egyetemben felkérték, hogy vegyen részt az Egyesült Királyságbeli SP Energy Network átviteli és elosztórendszer üzemeltető FITNESS (“Future Intelligent Transmission NEtwork SubStation” /kb. a jövő intelligens átviteli hálózati alállomása) nevű projektjében. A projekt keretében az ABB hálózatautomatizálási technológiát fog szállítani olyan digitális alállomás-rendszer kiépítéséhez, amely védeni, ellenőrizni és vezérelni tudja majd Skócia egyes részeit ellátó átviteli hálózatot.
A digitális alállomás kulcsfontosságú alkotóeleme az intelligens energiahálózatnak. A száloptikai kábeleken keresztül megvalósuló digitális kommunikáció kiváltja az analóg jeltovábbításra alkalmas hagyományos rézkábelezést, növeli a rendszer biztonságát, rugalmasságát és rendelkezésre állását, miközben csökkenti a költségeket, a kockázatot és a kedvezőtlen környezeti hatásokat. A digitális alállomásokba integrált információs és kommunikációs technológiájú intelligens elektromos eszközök (IED-ek) is beépítésre kerülnek. Az IED-ek mikroprocesszor alapú védelmi és vezérlőeszközök, amelyeket villamos berendezésekhez, így pl. megszakítókhoz, transzformátorokhoz és kondenzátortelepekhez használnak.
A FITNESS projekt keretében a skóciai Wishaw meglévő 275 kV-os alállomásának két mezőjét új, teljesen integrált digitális védelmi- és vezérlőrendszerekkel látják el, ami javítja a rendszer láthatóságát (elérhetőségét), a diagnosztikát és az üzemelést. A fejlesztésnek ez a területe különös jelentőséggel bír, mivel segítségével nagy mennyiségű szélenergiát lehetne a villamosenergia-hálózatba integrálni. Az ABB egy sor digitális alállomás-részegységet, köztük IED-eket, nem hagyományos mérőt-ranszformátorokat, jelfeldolgozó/-illesztő egységeket (Merging Unitokat), fazormérő egységeket szállít, amelyek az IEC 61850-9-2 folyamatbusz-architektúrához és a nagy kiterjedésű monitorozó platformhoz illeszkednek.
“A projekt célja, hogy bebizonyítsa: az alállomásba integrált digitális kommunikáció képes javítani a vezérelhetőséget, elősegíti a nem folyamatosan termelt megújuló energia hálózatba integrálását, a rézkábelek száloptikai kábelekkel történő kiváltása pedig javítja a rendszer biztonságát” – mondta Claudio Facchin, az ABB Energetikai Hálózatok divíziójának vezetője. “A Next Level stratégiánk egyik kulcsfontosságú célja, hogy előmozdítsuk az energetikai hálózat automatizálását, a a tárgyak, szolgáltatások és személyek internete segítségével, s ezáltal lehetővé tegyük az energiaszolgáltató cégek számára, hogy javítsák a megbízhatóságot, és biztonságos, tiszta energiával lássák el a fogyasztókat.”
“Az SP Energy Networks célja, hogy a FITNESS projekt keretében jó ár-érték arányú szolgáltatást biztosítson a fogyasztói számára, olyan innovatív digitális alállomás-megoldások kiépítésével, amelyek biztosítják az eszközberuházások optimalizálását” – mondta Priyanka Mohapatra, az SP Energy Networks projektigazgatója. „Arra számítunk, hogy a digitális technológia Egyesült Királyságban történő széles körű bevezetésével csökkenni fognak az alállomásokkal kapcsolatos összköltségek, az alállomások helyigénye pedig kb. 15%-kal fog csökkenni.”
A digitális alállomás kiépítésének másik célja annak a bemutatása, hogy az ABB technológiák kompatibilisek (“interoperábilisak”) a projektben közreműködő többi partner rendszerével. A hálózatautomatizálást elősegítő módszerek, a szabványosításra alapozott átjárhatóság, a rendszertervezés és –tesztelés egyre fontosabb a közellátásért felelős energetikai ágazat számára.
ABB alállomás microsite: http://new.abb.com/substation-automation/systems/digital-substation/bridging-the-gap
Néhány Szó a FITNESS projektről
A FITNESS projekt 2016 áprilisában indul, és négy évig tart. Keretében egy teljesen integrált, több szállító termékére épülő, digitális alállomás-megoldást, valamint az ahhoz kapcsolódó védelmet, vezérlést és monitoring rendszert kívánnak kiépíteni és bemutatni. A projekt során a skóciai Wishaw 275 kV-os alállomásán kiépül az Egyesült Királyság első üzembe helyezett, digitális alállomás-automatizálási rendszere. A projekt finanszírozása a RIIO NIC (Network Innovation Competition) alapból történik. A projekt során demonstrálni kívánják, hogy a száloptikai hálózatra alapozott digitális kommunikáció képes kiváltani a hagyományos rézkábelezést, és képes biztosítani az átviteli hálózat hatékony védelmet, ellenőrzést és vezérlést is. Az innovatív megközelítés főbb előnyei: csökken az alállomás-létesítési projekt költsége, kockázata és környezeti hatása, nő a rendszer rugalmassága, vezérelhetősége és rendelkezésre állása.
Kapcsolódó cikkek
- Nagy sikert arattak az ABB robotjai a 2016-os Grammy-gálán
- Az ABB innovatív termékei a Microsoft irodaépületében
- ABB adomány az Óbudai Egyetemnek
- ABB robotok szerelik össze az új Mercedes SUV-okat
- Az ABB tölti a Volvo új, kibocsátásmentes, elektromos hibrid buszait Belgiumban
- Az ABB bemutatja a kompakt SCARA robotok termékcsaládját
- Dubajozik az ABB
- ABB: megnövekedett jövedelmezőség átszervezések közepette
- Indulnak az ABB hazai egyetemi programjai
- ABB technológia biztosítja a világ leghosszabb vasúti alagútjának energiaellátását
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.