Egyre paranoiásabbak vagyunk az interneten
A Kaspersky Lab legújabb kutatása szerint a paranoid felhasználók egyre szélsőségesebb módszerekhez fordulnak, hogy távol tartsák magánéletüket és személyes adataikat az online világ kíváncsiskodó szemeitől. Mindezek ellenére sokan egyáltalán nincsenek tisztában a veszélyekkel – aki pedig mégis, az sokszor mellényúl az extrém megoldásokkal.
A tanulmányban az európai felhasználók több mint ötöde (22 százalék) ismerte el, hogy online biztonsága érdekében letakarja a webkameráját. Ez önmagában nem rossz módszer, viszont a lefedett kamera nem akadályozza meg a hangfelvételek készítését, ezáltal pedig hackerek fülelhetik tevékenységünket.
Az internetezők 27 százaléka gondolja úgy, hogy adatai védve vannak, ha olyan készüléken tárolja őket, amelyen nincs internet-hozzáférés. Ez az elmélet is megállja a helyét és fontos lépés biztonsági másolatok készítésekor egy esetleges zsarolóvírus kivédésére, de nem árt tisztában lenni azzal, hogy internetkapcsolat nélkül is megfertőződhet az eszköz, például egy csatlakoztatott okostelefonon vagy USB–n keresztül.
Egy másik technika, amelyet a felhasználók 19 százaléka előszeretettel használ, a népszerű weboldalak, például a Google és a Facebook elkerülése, ezek ugyanis személyes információkat gyűjthetnek. Bizonyos adatok követése azonban ma már teljesen bevett gyakorlat, amelyet a legtöbb weboldal alkalmaz.
Vannak még ennél is eltökéltebb esetek: majdnem minden tizedik fogyasztó (8 százalék) szó szerint elrejti számítógépét mások elől, még ha ez nem is védi meg őket az online fenyegetésektől. 7 százalékuk pedig arra sem rest időt szánni, hogy beüsse majd kitörölje fizetési adatait internetes vásárláskor, ezzel megkísérelve összezavarni a vírusokat. A rosszindulatú programokat, különösen a keyloggereket viszont nem lehet így megtéveszteni.
Ugyan sokan használják ezeket az extrém és nem túl hatékony módszereket, a statisztikák szerint más felhasználók súlyos hiányosságokkal rendelkeznek a kibertudatosság területén. Csupán negyedük (20 százalék) érzi fenyegetve magát egy esetleges online támadástól, 21 százalékuk pedig nem tartja fontosnak biztonsági megoldás beszerzését.
“Az eredmény két szélsőséges esetre mutat rá: vannak akik azt hiszik, hogy számítógépeik elrejtésével biztonságban maradnak az adataik, mások pedig egyszerűen nem teszik meg a szükséges óvintézkedéseket az interneten. Az embereknek sokkal kibertudatosabbá kell válniuk: a mai biztonsági megoldásokkal megvédhetjük magunkat a kibertámadásoktól anélkül, hogy különösebb trükkökre lenne szükség” – mondta David Emm, a Kaspersky Lab vezető elemzője.
A Kaspersky Internet Security egyike azon megoldásoknak, amely digitális életünk befolyásolása nélkül nyújt teljeskörű védelmet. A webkamera-védelmi funkció biztonságban tartja a felhasználókat, míg például a biztonságos böngészéssel elkerülhetjük, hogy weboldalak nyomon követhessenek.
Itt ellenőrizheti, mennyire kiber-szakértő: https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz-hu/
További tippeket talál az online védelemhez itt: https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy
Az adatok a következö kutatásokból származnak:
Kapcsolódó cikkek
- Kiberbiztonság – növekvő veszély, nagyobb kihívás, több feladat
- Az eddigi legnagyobb kiberbűnözési leszámolás: 45 millió dollárt loptak el
- Vége az otthoni internetes fenyegetettségnek a Sophos Home ingyenes biztonsági szoftverrel
- A kiberbűnözők a mindennapi életünk részévé váltak
- Miért elkerülhetetlen a szolgáltatási modellre való áttérés az IT-biztonsági iparág számára?
- Az online adatok megosztása tönkreteheti a házasságot és a karriert
- Minden, amit a zsarolóprogramokról tudni kell
- Propagandacélokat szolgálhat a kormányzati informatikai rendszer támadás
- Zsarolásról, kiberkémkedésről és célzott támadásokról szólt az elmúlt év
- Kis odafigyelés, biztonságosabb működés
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!