Tartsd szemmel az adataidat!
2016-ra a mobiltelefonok fejlettségüknek köszönhetően képesek átvenni számos digitális eszköz szerepét. Fényképezünk, kapcsolatot tartunk, sőt, fizetünk velük, dolgozunk és videókat nézünk rajtuk, és így egyre több személyes vagy üzleti szempontból érzékeny adatot tárolunk a készülékeken.
Ezzel párhuzamosan a mobiltelefonok egyre inkább a cyberbűnözés célpontjai, így ilyen irányú védelmük kulcsfontosságú fejlesztési iránnyá vált. A jelenleg legbiztonságosabb rendszerek a biometrikus azonosításon alapulnak, azon belül is a legmodernebbek az írisz-szkennerrel ellátott készülékek, úgymint a nemrég bemutatott Samsung Galaxy Note7.
Ma már egyre több csúcstechnológiás mobiltelefon védi használója adatait biometrikus azonosítóval, amelynek legelterjedtebb fajtája az ujjlenyomat-olvasó. A Samsung ezt a biztonságot emelte új szintre a legújabb Galaxy Note7 mobiltelefonnal, amely a világon elsőként egy új, rendkívül gyors írisz-szkenner technológiát alkalmaz: a felhasználóknak elég ránézniük a telefonjukra, hogy feloldják azt.
Mi a biometrikus azonosítás?
Minden embernek vannak egyedi biológiai jegyei. Ilyen az ujjlenyomat, a hang vagy éppen az írisz mintázata is. A mai modern informatikai berendezések ezt az egyediséget használják fel a személyi azonosítás során.
Az írisz vagy szivárványhártya a szem színes része, amelynek közepén a pupilla található. Az írisz mintázata egyedi és rendkívül bonyolult, már a korai gyermekkorban eléri végleges változatát, és az ember egész életében változatlan marad, éppen ezért lehetetlen lemásolni, ellopni. Ez teszi az írisz-szkennert a jelenlegi legbiztonságosabb biometrikus azonosítási rendszerré.
Hogyan működik a Samsung Galaxy Note7 írisz-szkennere?
Miután a felhasználó rögzíti az íriszét a Galaxy Note7-en, az egy titkosított kódként tárolódik a Samsung Knox biztonsági platformján. Mivel egyszerre csak egy felhasználó regisztrálható, így a biometrikus adatok akkor is biztonságban lesznek, ha a telefon esetleg elveszik vagy ellopják azt.
A készülék előlapján egy speciális képszűrővel felszerelt írisz kamera és egy infravörös LED kapott helyet. Ez utóbbi feladata, hogy segítse a szenzort, hogy rosszabb fényviszonyok között is pontosan le tudja tapogatni a szivárványhártyát. Az infravörös fénnyel készült képek minőségére a hagyományos felvételekkel ellentétben nem hatnak a külső fényviszony, sem a szem színe, így jóval alacsonyabb a fényvisszaverődés mértéke és pontosabban kivehető az írisz mintázata. Az infravörös fény nem káros a szemre, de ha a Galaxy Note7 azt érzékeli, hogy az emberi szem túl sokáig vagy túl közelről van megvilágítva, azonnal kikapcsol.
Amikor tehát a telefon tulajdonosa szeretne hozzáférni a tartalmakhoz, az infravörös LED az írisz kamerával együttesen működésbe lép, pillanatok alatt pontosan rögzíti az írisz mintázatát, összehasonlítja a titkosított kóddal és kizárólag egyezés esetén engedélyezi a hozzáférést.
A Galaxy Note7-ben a biometrikus azonosítás már nem csupán a készülék feloldására, de a mappák, fájlok, alkalmazások elrejtésére és titkosítására is használható. Emellett a Samsung integrálta a technológiát a Samsung Pass programba is, így a felhasználók az internetes böngészés során is élvezhetik az írisz-szkenner gyorsaságát, hiszen ezentúl nem kell egyesével megadniuk a felhasználónevüket és jelszavukat, az íriszükkel azonosíthatják magukat. A Samsung továbbá számos bankkal is együttműködik, hogy kidolgozzák, miként lehetne ezt a technológiát a mobil fizetési megoldásokba integrálni, így a Note7 már most a felhasználók kezébe adja a jövő biztonsági rendszerét.
Kapcsolódó cikkek
- Gyorsabb és biztonságosabb telefonok
- Olimpia tévében és neten: 600 ezren már okostelefonon is szurkolnak
- Minden harmadik álláskereső már mobilról nézi a hirdetéseket
- Otthonvédelem online
- Előrendelhető a Samsung Galaxy Note7
- Talent Lab támogatja a pályakezdőket a kiberbiztonság területén
- CERT minősítést szerzett a Menedzselt Kiberbiztonsági Műveleti Központ
- Új vírus fenyegeti az okostelefonokat
- Fertőzött Pokémon terjed a torrent oldalakon
- Vodafone M2M technológiára épülő elektromos bérbringa a Balatonnál
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.