Okosan a megtakarítással!
Az ingatlanok energetikai felújításakor legtöbben a nyílászárók cseréjére vagy a homlokzat hőszigetelésére gondolnak. Az egyre elterjedtebb okoseszközökből szakszerűen kiépített rendszer szintén jelentős költségmegtakarítást eredményez. Noha a beruházás egyszeri költsége több millió forint lehet, jó hír, hogy állami támogatásban részesülhet, aki belevág a korszerűsítésbe.
A KSH 10 évet felölelő lakáskutatásából kiderült, hogy az ingatlantulajdonosok 32%-a a nyílászárók cseréjét tartaná időszerűnek lakásában, 38%-uk pedig a külső homlokzat szigetelését végezné el elsőként. A hűtési, fűtési energia csökkentéséhez elengedhetetlen, hogy a beltérben megteremtett hőmérséklet ne szökjön ki a lakásból, e nélkül szinte minden más energetikai korszerűsítés értelmét veszti. A lakástulajdonosok nagy hányada, ha teheti ezért ezeket a fejlesztéseket végzi el elsőként, az ingatlanállomány egynegyedén már az ajtókat és ablakokat le is cserélték az utóbbi évtizedben.
A hosszú távú spórolásra azonban más lehetőségek is rendelkezésre állnak. Az okosotthon olyan különböző technikai megoldások együttese, amelyek egymással összehangolva lehetővé teszik a lakásban működő berendezések központi irányítását. Ezek közé tartoznak a különböző hűtő- és fűtő rendszerek, árnyékolástechnikai megoldások, szórakoztatóelektronikai eszközök, biztonsági megoldások és világítástechnikai berendezések is.
Az elmúlt években egyre többen szeretnének okoseszközöket beépíteni lakásukba. „A legtöbbször előre programozható termosztátot, mozgásérzékelős világítóberendezéseket, termosztatikus radiátorszelepeket építettnek be, amelyekkel már önmagában is elérhető kisebb energia megtakarítás. A leghatásosabb megoldások azonban az összetett rendszerek, amelyek a hűtő-fűtő berendezéseket, lámpákat, sőt a redőnyöket is központilag, intelligensen vezérlik. A legmodernebb rendszerek már akár távolról, egy okostelefonnal is irányíthatóak. A kisebb különálló berendezések tíz-, vagy százezres tételt jelentenek, de egy komoly, mindenre kiterjedő átalakítás több millió forintba kerül” – mondta el Felföldi Viktor, a Magyar Épületgépész Kft. munkatársa.
Egy korábbi kutatásból kiderült, hogy a lakosság kétharmada szívesen lakna okosotthonban. A lakáskorszerűsítés legnagyobb gátjának 84%-uk a pénzhiányt tekinti. Az ilyen típusú fejlesztések finanszírozására létezik azonban állami támogatású eszköz is: lakástakarék szerződéssel az 1,4 millió forintos beruházásból több mint 300 ezer forintot az állam fedez, mondja Köntös Péter. Az OTP Lakástakarék vezérigazgató-helyettese szerint az otthon ”felokosításával” a nyilvánvaló energia megtakarításon kívül a komfortérzet is megnő, az ingatlan piaci értékéről nem is beszélve.
Kapcsolódó cikkek
- 5+1 tipp: Mire jó egy okosotthon?
- CES 2017: Otthonainkat és városainkat is okossá teszi a Bosch
- Itt az idei őrület a biztonságos karácsonyért
- Okos otthon, tanuló háztartási gépekkel
- A MiTAC bemutatja MioSMART Home Solutions otthonfelügyeleti rendszerét
- High-tech jövő a jelenben
- Okosotthonokba költöznének a magyarok
- IoT: a harminc körüli nők többet költenének a technológiára, mint a férfiak
- WiFi-rakéta okosotthonokba
- SMART 2016: Már nem csak a Szilícium-völgyben érhet el sikert egy startup
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.