Mozduljunk ki a Szigetre!
Mozduljunk ki! néven hazánkban egyedülálló kezdeményezés indult, melynek célja, hogy a mozgássérült fiatalok közül mind többen át tudják élni a társas események, koncertek, fesztiválok nyújtotta élményeket. A kezdeményezés egyik állomása az idei Szigeten lesz, ahol a mozgássérült fiatalok szakmai segítség mellett szórakozhatnak, de az alapítók számítanak más szórakozóhelyek együttműködésére is.
Magyarországon mintegy 250.000 mozgássérült él, akik közül sokan nem tudják átélni azokat az élményeket, melyeket a társas események nyújthatnak számunkra. Mozduljunk ki! néven indult új kezdeményezés célja, hogy a kerekesszékkel élők - szakmai segítség mellett - biztonságos módon, de önállóan “mozdulhassak ki” és szórakozhassanak.
“A kezdeményezés abból a szempontból közelíti meg a mozgássérültek kérdését, hogy a fogyatékossággal élő embereket nem akadályozottként, hanem aktív társadalmi életet élő fogyasztóként kezeli, minden területen az oktatáson, foglalkoztatáson át egészen a kikapcsolódásig, elkerülve a szükségtelen elkülönülést, vagyis a szegregációt” – meséli Csángó Dániel a Mozduljunk ki! egyik alapítója. Mint elmondta, a mozgássérültek szociális beleilleszkedéséről, szabadidős tevékenységéről még nem készült átfogó felmérés vagy tanulmány, de a területen dolgozó szakemberek egybehangzó véleménye szerint a fogyatékossággal, ill. kerekesszékkel élő fiatalok igen elzártan élnek, keveset járnak kikapcsolódni, és ha mégis, akkor sem jellemző, hogy nem fogyatékos kortársaikkal tennék azt.
Márpedig a fogyatékossággal élő emberek társadalmi elfogadottságához és befogadásához nélkülözhetetlen, hogy a mozgássérültek és a nem fogyatékossággal élők találkozzanak, közös élményeket szerezzenek, melyekből merítkezve a későbbiekben közeledhetnek egymáshoz – állítják a szervezők.
“Jellegükből adódóan a zenei rendezvények, koncertek, fesztiválok vagy kulturális rendezvények igen ideálisak e találkozókhoz, és sok mozgássérült fiatal vágya, hogy önállóan, a mindennapi/hétköznapi környezetéből kiszakadva szórakozhasson, de állapotuk miatt ez szakmai segítség nélkül nem megvalósítható” - mondja Teofilaktu Alexandra konduktor, a mozgalom másik alapítója, hozzátéve, hogy mozgássérültek helyzete igen komplex, segítségre lehet szükségük az önellátás különböző területein, mint például kerekesszék használat, kommunikációs helyzetek megoldása, evés-ivás, mosdóhasználat stb. Ezek miatt többségük segítség nélkül önállóan kikapcsolódni, bulizni nem tud.
„Az a célunk, hogy a fogyatékossággal élők ne csak szemlélői, hanem résztvevői legyenek az életnek. Az ilyen eseményeken fiatalok jól érzik magukat, rengeteg élménnyel gazdagodnak, a spontán interakciók és új élethelyzetek pedig hozzájárulnak szocializációjukhoz, ezáltal pedig az önálló élet megtapasztalásához, valamint a társadalom befogadóvá tételéhez. Büszkék vagyunk arra, hogy ezt elsőként az egyik legnevesebb hazai fesztiválon tehetjük meg” – hangsúlyozta Zsolnay Dóra, konduktor, aki szintén kezdeményezés egyik ötletgazdája.
A Mozduljunk ki! csapat első “próbaprojektje” a tavalyi Szigeten volt az Ability Parkkal együttműködve. A fiatalok akadálymentes szórakozásának segítése abszolút megvalósult, hiszen a Mozduljunk ki! csapata az előzetesen regisztrált kerekesszékes vendégek egyéni képességeit és ellátási igényeit szem előtt tartva, közvetlen a helyszínen nyújtott szakmai segítséget számukra. Ezen belül a világhírű Pető Intézetben képzett segítők egy előzetes igény és képességfelmérést követően folyamatosan asszisztáltak a Szigeten való tájékozódásban, a programokban való részvételben, teljeskörűen segítve a kerekesszékeseket a nagyobb önállóság felé. A fesztivál ideje alatt így a fiatalok teljes biztonságban lehettek, ezáltal szabadidőt biztosítva a családtagoknak is.
Kapcsolódó cikkek
- VOLT, Sound, Sziget: Már tervezhetjük a jövő nyarat!
- Új látványvilág a Szigeten
- Sziget: több mint 4 millió YouTube-os megtekintés
- P!nk jön a Szigetre
- Breaking: nyert a VOLT és a SZIGET
- Romániában terjeszkedik a Festipay
- Lassan betelik a Sziget
- A sztárok is a Szigetre szavaztak
- Szigetes fesztiválok ismét a legjobbak közt
- Van, aki egész évben a kedvenc fesztiváljára spórol
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.